Fascinujúce fakty z rôznych oblastí – netradičný román či história bežiaceho pásu. Spríjemnite si popoludnie.

789

Vo svete je vždy čo objavovať. Je plný skrytých noviniek a zaujímavostí, pri ktorých by človek len otváral ústa dokorán. Takže aj keď sa nám pod ťarchou povinností zdá byť ten svet temným a neúprosným miestom, zastavme sa na chvíľu a oprostime sa od neustálych povinností – prinášame vám k tomu zopár lákavých faktov, ktoré obohatia vaše vedomosti. 

Ak by ste mali náhodou pochybnosti o pravdivosti tvrdení, verte, že pochádzajú z dobrých zdrojov. Tak sa už len pohodlne usaďte kdekoľvek ste a opustite na chvíľu ruch bežného sveta. 

Francúzsky autor Georges Perec napísal celý román bez použitia písmena „e“

image w856
Zdroj: wikimedia common

Musel to byť naozaj zaujímavý rok života francúzskeho spisovateľa Georga Pereca, keď sa v roku 1969 rozhodol, že celý svoj román napíše bez toho, aby čo i len jeden jediný krát použil nejaké slovo, ktoré by obsahovalo písmeno “e”. Plánoval to ako experiment s názvom “obmedzené písanie”, vďaka ktorému chcel väčšmi potrápiť svoju myseľ a objaviť nové spôsoby či limity písania. 

Celá kniha má 328 strán, pričom sa Perecovi naozaj podarilo svoj cieľ splniť.

Mravce si počas dňa “zdriemnu” asi 250 krát 

macro photofraphy of black ant
Autor tejto fotografie je Salmen Bejaoui

Zaoberala sa tým nedávna štúdia, ktorá pozorovala mravcov v ich prirodzenom prostredí a správaní. Z výsledkov vyšlo, že si počas dňa zdriemnu asi 250 krát v rôznych časoch a rôznych intervaloch. Jeden takýto krátky spánok trvá asi 60 sekúnd, čo keby sme vynásobili spomínaným číslom 250 vyšlo by nám 4 hodiny a 48 minút denného spánku. Zároveň platí, že sa v skupinkách odpočívajúce mravce striedajú. 

Jedna z najstarších tabúľ z Mezopotámie obsahuje sťažnosť zákazníka

3251337 photo u1
Zdroj: ranker.com

Historicky prvá zdokumentovaná sťažnosť zákazníka na svete siaha až do obdobia Mezopotámie. Predpokladá sa, že bola podaná približne pred 3800 rokmi v meste, ktoré sa kedysi volalo Ur (dnešný Tell el-Muqayyar v modernom Iraku). Napísaná bola na hlinenej tabuľke mužom, ktorý ju doručil svojmu obchodníkovi po tom, čo nebol spokojný s meďou, ktorú mu mal predať. 

Sťažnosť je napísaná v akkadskom jazyku klinovým písmom, jedným z najstarších foriem písma. 

Kravy s regionálnym akcentom

brown cow on gray sand during daytime
Autor tejto fotografie je Kseniya Konovets

Tak nielenže sa kravy vzájomne líšia plemenným príslušenstvom alebo typom, na základe skúmania vedcov sa prišlo na to, že sa môžu rozlišovať aj akcentom (podobný fenomén môžeme v prírode pozorovať aj v populácii vtákov). Čo to v jednoduchosti povedané znamená? Kravy žijúce v Afrike, v Bielorusku alebo v Španielsku – každá bude “múkať” inak.

Variácia bežeckého pásu bola používaná ako mučiace zariadenie vo väzení

black and blue exercise equipment
Autor tejto fotografie je Andrew Valdivia

“Šlapacie koleso” bolo prvýkrát použité v londýnskej väznici Brixton. Fungovalo tak, že väzni nohami tlačili na pedále (pripomínalo to skôr dnešný elliptical), ktoré otáčali koleso a pomocou neho sa mlela kukurica. Počas leta musela šliapať po dobu 10 hodín, počas zimy to bolo “len” 7 hodín. 

Nakoľko ale prichádzalo pri “práci” k zraneniam väzňov zariadenie bolo zrušené, jeho zmenená variácia v podobe bežeckého pásu sa ale s obľubou používa dodnes. 

Disney je druhým najväčším nákupcom výbušnín v USA vo svete

crystal castle with fireworks at night
Autor tejto fotografie je Jayme McColgan

Spoločnosť Walt Disney je najväčším spotrebiteľom zábavnej pyrotechniky na svete a druhým najväčším nákupcom výbušnín v USA. K zábavnému parku neodmysliteľne patria nočné ohňostroje a mnohé ďalšie svetelné predstavenia, pričom ročne sa na kúpu utratí približne 45 miliónov eur. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.