10 neuveriteľných falzifikátov, ktoré boli predané za skutočné peniaze

976

Jeden z najväčších podvodov s falzifikátmi v histórii viedol k tomu, že sa za „falošné“ obrazy utratilo približne 80 miliónov dolárov. Svet podvodného umenia je teda prekvitajúci biznis. Umenie však zďaleka nie je jediným odvetvím, kde môžete niekoho podviesť a zarobiť pritom veľké peniaze. Ľudia predajú akýkoľvek fake, ak si myslia, že im to prejde. A mnohí z nich to aj robia.

Nigérijskí podvodníci predali falošné letisko za viac ako 200 miliónov dolárov

V polovici 90. rokov sa trom mužom z Nigérie podaril ohromujúci podvod, pri ktorom presvedčili vysokého bankového úradníka z Brazílie, aby použil prostriedky zo svojej banky na investíciu do ich nového letiska. Výmenou za to mal získať slušnú províziu vo výške 10 miliónov dolárov. Niekto z cudzej krajiny vám sľúbi obrovskú finančnú príležitosť bez akéhokoľvek rizika a vy si na oplátku odnesiete domov milióny! Áno, je to v podstate ten istý e-mailový podvod nigérijského princa, ktorý všetci dostali pred 25 rokmi, len oveľa väčší. Takisto to fungovalo.

white airplane
Autor tejto fotografie je Bao Menglong

Bankár zo svojej banky previedol neuveriteľných 242 miliónov dolárov na rôzne účty po celom svete. Prekvapivým zvratom, ktorý pravdepodobne prekvapil len jeho, bolo, že neexistovalo žiadne letisko, celá vec bola falošná. Podvodníci si za prevedené peniaze kúpili viacero nehnuteľností a žili si na vysokej nohe, až kým ich nechytili, neodsúdili a ich majetok neodovzdali banke.

Až 30 % liekov predávaných v rozvojových krajinách je falošných

Na mnohých miestach sveta je prístup k liekom obmedzený. Platí to v chudobnejších aj bohatších krajinách. Američania majú jedny z najhorších marží na lieky na celom svete a pre mnohých ľudí sa alternatíva nákupu liekov online z inej krajiny javí ako skvelá možnosť. A pravdepodobne aj je, ak dostanete to, za čo zaplatíte. Problémom je, že až 30 % liekov predávaných na celom svete sú falzifikáty.

assorted medication tables and capsules
Autor tejto fotografie je freestocks

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má trh s falšovanými liekmi hodnotu 30 miliárd dolárov. To má za následok aj smrť tisícov ľudí. Dokonca aj vo vyspelých krajinách je každý desiaty predávaný liek nepravý. Mnoho obetí je však v rozvojových krajinách, najmä v Afrike, kde tisíce afrických detí zomreli, pretože dostali falošné lieky na zápal pľúc alebo maláriu.

Čo sa teda považuje za falošný liek? Niekedy je to skutočný liek, ale v nesprávnej dávke. Niekedy je to iný liek a niekedy to nie je vôbec nič, možno cukrová tabletka alebo nejaké iné placebo bez účinných látok. Podstatné je, že nefungujú a môžu spôsobiť smrť ľudí.

Muž zarobil milióny na predaji falošných detektorov bômb

Niektorým ľuďom sa podarili pozoruhodné podvody, ako napríklad Jamesovi McCormickovi. Ten zarobil 50 miliónov libier predajom falošných detektorov bômb, väčšinou na Blízkom východe. Predpokladá sa, že McCormick v priebehu niekoľkých rokov predal približne 7 000 zariadení na detekciu bômb ADE-651. Tie sa mohli používať na rôznych kontrolných stanovištiach a v zabezpečených zariadeniach na detekciu výbušniny, aby boli ľudia v bezpečí.

white and red space ship scale model
Autor tejto fotografie je Oo Jiflip

V skutočnosti išlo o mierne upravené vyhľadávače golfových loptičiek, ktoré vôbec nič nerobili. Hľadač golfových loptičiek bol novinkou, ktorá stála 20 dolárov. Mal na sebe lacnú anténu, ktorá sa mala „pohybovať“. Sú to len nevedomé a mimovoľné pohyby osoby, ktorá ho drží v ruke. Nebola v tom vôbec žiadna skutočne fungujúca elektronika alebo veda. Okrem ohromujúceho množstva peňazí, ktoré McCormick zarobil predajom týchto podvodných detektorov, bolo ďalším pozoruhodným aspektom príbehu to, že niektorí ich stále používali, a to aj roky po odhalení podvodu.

V Číne sa predávalo falošné čierne korenie vyrobené z blata

V roku 2022 mohol pravý šafran stáť až 10 000 dolárov za kilogram, takže existuje istý precedens, že obchod s korením je cenný. Šafran je však pomerne vzácne korenie, ktoré väčšina ľudí nemá na svojom pulte. Musí sa zbierať ručne a krokusy, ktoré ho produkujú, sa nedajú vypestovať len tak hocikde. Na druhej strane, korenie je jedným z najbežnejších korenín na svete. Soľ a korenie sú všadeprítomné koreniny na takmer každom stole.

a person covered in mud holding out their hands
Autor tejto fotografie je Chris Yang

Vyrába sa z pomletých zrniečok korenia a vo veľkej časti západného sveta je to pomerne lacné korenie. Napriek tomu, v Číne bolo hlásené, že niektoré korenie predávané na trhoch bolo len vysušené blato. Predávajúci sa zabávali pri tom keď ich prichytili, a tvrdili, že o nič nejde, pretože blato nikoho nezabije.

Hitlerove denníky sa predávali za milióny, kým sa ukázalo, že sú falzifikátom

V 80. rokoch minulého storočia boli zverejnené tajné denníky Adolfa Hitlera a bol to prevratný objav. Časopis Stern zaplatil za denníky 3,75 milióna dolárov a uverejnil ich v roku 1983.

person holding book in book shelf
Autor tejto fotografie je Erika Fletcher

Pravosť denníkov overil britský historik a približne o týždeň neskôr sa ukázalo, že sú to falzifikáty. Forenzné testy dokázali, že atrament bol nový, papier bol nesprávny a samotné písmo nebolo presné. V dielach boli zahrnuté aj historické nepresnosti, ktoré pomohli poslať falšovateľa do väzenia. Časopis však bol nútený vydať zahanbujúce odvolanie svojej prehnanej chyby.

Podvodník z 90. rokov predával šnúry na bielizeň za 50 dolárov ako solárne sušiče na bielizeň

Niekedy môže byť podvod stále technicky legitímny, len spôsobom, ktorý nepoteší nikoho okrem toho, kto na ňom zarobí všetky peniaze. To bol prípad Steva Comisara, ktorý v 90. rokoch predával prostredníctvom inzerátov sušiče bielizne na solárny pohon, ktoré stáli zákazníkov len 50 dolárov. Predtým, ako ho zatvorili, zarobil 2 milióny dolárov.

clothes hanged on clothes hanger
Autor tejto fotografie je Eli Pluma

V čom teda spočíval podvod? Comisar každému, kto mu zaplatil, poslal poštou šnúru na bielizeň. Vedecky overený spôsob, ako využívať slnečnú energiu na sušenie oblečenia. Netreba dodávať, že jeho zákazníci boli nahnevaní, ale neboli „technicky“ okradnutí. Peniaze si ponechal, len už nesmel predávať. Comisar neskôr pokračoval vo väčších a zložitejších podvodoch.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.