Farby a emócie. Ako spolu súvisia a ako na nás vplývajú?

857

Už ste nepochybne počuli o tom, že aj farby majú svoj vlastný význam a existuje prepojenie medzi nimi a tým, čo pociťujete. Dokážu totiž pomerne spoľahlivo ovplyvniť našu náladu a emócie a to aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. Tak tradične sa považuje červená za farbu, ktorá vyvoláva agresiu a modrá zase upokojuje, ale je tomu skutočne tak a čo ostatné farby? Prípadne, zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je to tak?

silhouette of person standing on rock surrounded by body of water
Photo od Mohamed Nohassi na Unsplash

Farby sú veľmi dôležitou súčasťou života ľudí, veď si len skúste predstaviť, aké by to bolo, keby vaše oči nedokázali rozlišovať farby, svet by sa stal fádnym a zvláštnym. Mnohé zážitky, ktoré ste prežili a ktoré by na vás ešte len čakali, by vybledli a to doslova. Farby nás skrátka ovplyvňujú vo veľkej miere. Nie nadarmo im niektorí ľudia venujú naozaj veľkú pozornosť.

multicolored wall in shallow focus photography
Photo od Robert Katzki na Unsplash

Pravdou ale tiež zostáva, že nie všetci sme voči farbám a ich pôsobeniu rovnako senzitívny. Často to závisí od našej psychológie, biologickej kondície a kultúrneho zázemia.

Základy teórie farieb, ich symbolika a psychológia sa ale dá v mnohom využiť, napríklad i v rámci dizajnu vášho bytu. Je to akási forma pomerne efektívnej komunikácie. Preto by ju nemali veľké firmy zanedbávať. Až 90 % ľudí totiž zakladá svoj prvý dojem z produktu len na farbe. A nesprávne zvolené farby môžu vysielať nesprávne posolstvo.

Takže, na farbe naozaj záleží!

Pozrime sa teda na to, ako môžeme farby deliť a ako na nás vo všeobecnosti vplývajú.

Teplé a studené farby

To ako na nás dané farby budú vplývať, závisí aj od jasu farby, jej odtieňa alebo toho, či je v studenom alebo teplom tóne. Veď si to len predstavte – aký veľký rozdiel existuje medzi jasnou krvavo červenou farbou a tlmenou vínovo červenou, obrovský však?

Teplé farby – červená, oranžová a žltá

red and black abstract painting
Photo od Chaewon Lee na Unsplash

Červená, oranžová a žltá sú považované za základné farby, pri ktorých sa vo všeobecnosti predpokladá, že vyvolávajú pocity šťastia, optimizmu, energie a vášne. Žltá farba evokuje slnečné lúče, ktoré majú tendenciu ľudí prebudiť a zdvihnúť im náladu, zatiaľ čo červená farba vás motivuje, popoháňa a prebúdza vo vás iskru vášne, no a oranžová jednoducho tvorí príjemný prechod medzi nimi.

Teplé farby vás dokážu rozžiariť! Môžu ale taktiež signalizovať nebezpečenstvo alebo vás prinútiť náhle konať (ako je to v prípade dopravného značenia a značky zastavenia alebo výstražných svetiel). Málokto tiež vie, že červená farba v ľuďoch prebúdza pocit hladu, a preto je aj obľúbenou a často využívanou v reťazcoch rýchleho občerstvenia.

Studené farby – zelená, modrá a fialová

a painting of blue paint on a wall
Photo od Steve Johnson na Unsplash

Zelená, modrá a fialová sa považujú za studené farby (nie len preto, že človeku evokujú zimu). Čo sa týka ich účinkov na človeka, tak pôsobia tlmivo, upokojujúco, ale na niekoho môžu vplývať až tak, že v ňom budú vyvolávať smútok. Keďže predstavujú i akési bezpečie a istotu, s obľubou ich využívajú značky propagujúce zdravie a krásu.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre