Vedeli ste, že piesok môže byť aj v netradičných farbách? Kde by ste našli takéto netradičné pláže? Čítajte a dozviete sa. 

897

Väčšina ľudí je zvyknutých na tradičné pláže s pieskom typickej farby. Kombinácia žltej až zlatistej – to je tá farba, na ktorú sme všetci zvyknutí. Pre mnohých je exotikou už pohľad na pláž, kde je piesok povedzme bielej farby, no to ani zďaleka nie sú jediné dva odtiene, v ktorých sa môže piesok vyskytovať. Na svete sa totiž nachádza veľké množstvo zvláštností a tie neobchádzajú ani pláže. Predstavme si niekoľko rarít, ktoré vás prekvapia. 

Zelená 

papakolea beach hawaii GREENBEACH1017 a569e32ccd4d473192392a894a986b85
Zdroj: shutterstock

Netradičný zelený odtieň piesku môžete nájsť na Havajskej pláži Papakōlea. Má však aj niekoľko ďalších názvov ako napríklad Mahana alebo veľmi prakticky Pláž so zeleným pieskom. V USA môžeme nájsť hneď dve zelené pláže – jedna je spomínaná havajská pláž a druhá sa nachádza na Guame. Pôvod zelenej farby piesku nehľadajme v riasach, ale v olivíne – kremičitom minerále, ktorého sa okolo havajskej pláže nachádza dostatok. Ten sfarbuje pláž do zeleného odtieňa. 

Červená 

Screenshot 20240104 203434 com.facebook.katana edit 159965189357864
Zdroj: shutterstock

Príklad červenej pláže opäť nachádzame na Havaji. Tunajšia sa volá Kaihalulu, hoci na svete nie je jediná, našli by sme ich viac. A čím je jej farba spôsobená? Je to dané pomerne veľkým podielom železa. Bohužiaľ, oficiálna cesta na túto konkrétnu pláž neexistuje, takže ak sa chcete po nej prejsť, musíte si to namieriť naprieč súkromným pozemkom. 

Ružová 

PINK COP
Zdroj: shutterstock

Áno, aj taký odtieň piesku je reálny. Asi si viete predstaviť ako jemne a romanticky musí takáto pláž vyzerať. A kde na ňu môžete natrafiť? Na pobreží Bahám, na ostrove Harbour. Ružovú farbu spôsobujú červené koraly. Napriek tomu, že takáto pláž môže byť oku lahodiaca, ľudia ju príliš nenavštevujú, z nejakého dôvodu pre nich nie je dostatočným lákadlom. 

Čierna 

OIP
Zdroj: shutterstock

Čo môže byť prekvapivejšie ako plážový piesok čiernej farby? Na slnečnom Havaji nájdete čiernu pláž. Volá sa Punulauu a nie je obľúbenou len u turistov, ale aj u korytnačiek, ktoré sa tu smelo vyhrievajú na slniečku. Piesok pre svoju čiernu farbu priťahuje slnečné lúče, a tak je prijemne vyhriaty. Ako vznikla čierna farba piesku? Vysvetlenie je jednoduché – môže za to sopka a jej činnosť – láva sa vyliala do mora a vytvorila čiernu horninu.

Biela 

Original 10011602 2539 Hyams Beach owqn4tw
Zdroj: shutterstock

Biely odtieň piesku je nám už známejší. Určite sa s ním už viacerí z vás stretli aj osobne. Hrdia sa ním mnohé letoviská a právom. Naozaj pôsobí nesmierne elegantne. Ak vás však zaujíma, ktorá pláž sa môže pýšiť úplne najbelším pieskom tvoriacim pláž, je to Hyams v Austrálii. Práve táto lokalita vyniká spomedzi všetkých. 

Oranžová 

aceb02c8 d162 4a26 bbb6 c17be94ac283
Zdroj: shutterstock

Aj bežný odtieň piesku na pláži môže niekedy odrážať tak trochu oranžové odtiene, no tunajšia pláž je naozaj oranžová. Na maltskom Goze je klasický piesok akoby pomiešaný s červeným pigmentom a teda vytvára prekrásny kontrast s modrou vodou. 

Hnedá 

more den Amerika
Zdroj: shutterstock

V celom spektre farieb, ktoré sú reálne pre plážový piesok rozhodne nesmie chýbať hnedá. Ide o veľmi prírodný a prirodzený odtieň (ktorý tak trochu pripomína čokoládu). Tento odtieň piesku nájdeme na pláži Rockaway pri San Franciscu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.