Fascinujúce začiatky elektromobilu a jeho postavenie v dnešnom svete

250
tesla fotografia
Foto od nakhon100

Zdá sa, že záujem o elektromobily je dnes vyšší ako kedykoľvek predtým. Tradičné automobilky ako napríklad General Motors, Volkswagen, Daimler AG, a ostatné momentálne investujú veľa do vývoja elektromobilov. Tesla je postavená výhradne na výrobe áut poháňaných elektrinou.

Autá na elektrinu nie sú žiadnou novinkou. Popravde majú v USA bohatú históriu a v niektorých obdobiach boli dokonca dominantnými. Prvé elektromobily uzreli svetlo sveta už koncom 19. a začiatkom 20. storočia. V roku 1899 a 1900 prekonali svojim predajom všetky vtedajšie typy vozidiel práve elektromobily. Tvorili až 28% zo všetkých 4,192 áut ktoré boli v roku 1900 vyrobené v USA. Podľa amerického sčítania bolo toho roku predaných viac elektromobilov ako benzínových a parných áut dokopy. Áno, v minulosti fungovali autá aj na vodnú paru.

Aj keď boli v podstate prvé elektromobily len vozy, ktoré mali namiesto koní batérie, mali aj svoje výhody. Napríklad neprodukovali smrad, hluk a vibrácie tak ako autá so spaľovacím motorom. Taktiež boli omnoho jednoduchšie na ovládanie. Benzínové autá museli byť pri každom štarte manuálne nakopnuté a pri jazde musel vodič neustále meniť prevodové stupne, čo bolo vtedy veľmi náročné. Autá poháňané parou nepotrebovali síce preraďovať, ale oproti elektromobilom mali menší dojazd a ich naštartovanie trvalo veľmi dlho.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre