Stretli ste sa s pojmom „fast fashion”? Tu je hneď niekoľko dôvodov, pre ktoré je dané oblečenie také lacné. 

7607

Máte ešte vo svojom šatníku fast fashion oblečenie? Viem, môže byť veľmi ťažké odolať pokušeniu, pretože je to pohodlné, pekné a lacné. Áno, cena je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje ako sa pri nakupovaní rozhodneme. Možno vám však pochopenie toho, prečo je rýchla móda taká lacná, pomôže urobiť lepšie rozhodnutia. 

Štítky na oblečení nám poskytujú prehľad o tkanine, pokynoch na pranie a o tom, kde bol odev vyrobený – najčastejšie práve Turecko, Čína alebo Bangladéš. Ale nepovedia nám presne, kde a ako bol odev vyrobený, čo by nám poskytlo viac informácií o tom, prečo je odev taký lacný. 

Od kolapsu továrne Rana Plaza v Indii v roku 2013 si mnohí uvedomili, aké zlé sú podmienky v odevnom priemysle. Ale v roku 2022 je rýchla móda stále populárna. 

Jedným z dôvodov popularity lacno vyrábanej módy je nedostatočné povedomie o každodenných problémoch priemyslu fast fashion. Keď si nájdeme čas na pochopenie mechanizmu tohto odvetvia, zistíme, že to prináša vysoké náklady pre planétu, zvieratá a ľudí. 

photo 1520006403909 838d6b92c22e
Zdroj: unsplash

Tu prichádzame s dôvodmi skutočne nízkych cien fast fashion. 

Módna výroba je zisťovaná lacnou pracovnou silou

seamstress worker asian textile factory 260nw 556507657 edit 595104966942519
Zdroj: shutterstock

Je všeobecne známe, že spoločnosti fast fashion zasadili svoju výrobu do rozvíjajúcich sa a rozvojových krajín ako Bangladéš, India, Čína a Indonézia kvôli lacnej pracovnej sile.

Bangladéš, ako jedno z najlacnejších miest na výrobu módy, má zákonnú minimálnu mzdu pre odevných robotníkov 8 000 taka (asi 68 eur) mesačne. To je viac ako polovica pod odhadovaným životným minimom, ktoré by rodine zabezpečilo nevyhnutné veci ako jedlo, prístrešie a vzdelanie.

Spoločnosti sa riadia obchodným modelom založeným na objeme

photo 1606053929013 311c13f97b5f
Zdroj: unsplash

Značky fast fashion zadávajú svojim výrobcom objednávky veľkého množstva odevov, čo znižuje cenu za položku.

To tiež znamená, že látku a doplnky (ako zipsy, gombíky) je možné objednať hromadne, čím sa ešte viac znížia náklady na jeden odev. 

Viete, koľko fast fashion odevov sa ročne vyrobí? Len v roku 2018 Zara, jedna z najväčších svetových spoločností fast fashion, vyrobila a predala viac ako 450 miliónov produktov.

Tkanina je nízkej kvality a lacná

photo 1534639077088 d702bcf685e7
Zdroj: unsplash

Syntetické vlákna (napr. akrylové, nylonové, spandexové a acetátové) sú lacnejšie ako prírodné vlákna (napr. bavlna, vlna…), pretože sa dajú efektívne vyrábať vo veľkých množstvách z lacných surovín. Vo všeobecnosti je polyester najlacnejšou látkou na trhu, nasleduje bavlna. 

63 % textilných vlákien pochádza z petrochemických produktov. Výroba týchto syntetických tkanín je spojená s vysokým znečistením životného prostredia, vďaka čomu sú recyklované syntetické vlákna lepšou alternatívou. Napriek tomu sa ukazuje, že recyklovaný polyester je drahší ako bavlna. 

Odevní robotníci dostávajú výplatu za kus, nie za hodinu

Pracovníci odevov dostávajú namiesto minimálnej mzdy kusovú sadzbu 2-6 centov za kus. Väčšina odevných robotníkov pracuje 60-70 hodín týždenne s platom okolo 300 dolárov.

Tento systém tiež vystavuje pracovníkov odevov riziku, že nezarobia žiadne peniaze, ak ich odevy neprejdú kontrolou kvality. 

Odevy sú jednoduché

photo 1504198458649 3128b932f49e
Zdroj: unsplash

Ak je odev zložitejší a má veľa detailov, trvá dlhšie, kým sa preň vytvorí technický balík a vzor. Technický balík je súbor CAD, ktorý vedľa siluety zobrazuje všetky dôležité informácie pre výrobu, ako je typ látky, farba, špeciálne lemy, možnosti zapínania alebo iné špecifické informácie o odeve

Fast fashion odevy väčšinou nie sú vyrobené z viac ako jednej alebo dvoch rôznych látok. Vnútorná podšívka sa pripevňuje iba v nevyhnutných prípadoch, ako je šifón alebo sieťovaná výšivka. Špeciálne šitie, vyšívanie alebo plisovanie sú časovo náročnejšie techniky a väčšinou nenájdete viac ako dve z týchto remeselných zručností v jednom odeve.

Látka na odevy sa strihá vo veľkom 

Rýchla móda je definovaná ako rýchlo vyrábaná masová výroba. To znamená, že rezačky látok odrežú stovky metrov látky na jeden štýl oblečenia súčasne. Ak si vyskúšate napríklad šaty strednej veľkosti a nesedia vám dobre, oplatí sa vyskúšať ešte niekoľko ďalších verzií týchto šiat. Rozdiely v outfite s rovnakou veľkosťou spočívajú v spôsobe strihania látky. Spodné vrstvy látky nie sú strihané tak presne, čo spôsobuje, že vám môžu, ale i nemusia sadnúť.

Spotrebitelia požadujú lacné a trendy oblečenie

photo 1570170615381 62c299188814
Zdroj: unsplash

So všetkými lacnými produktmi okolo nás, nielen v móde, ale aj v iných odvetviach, ako je napríklad potravinárstvo, je náš mozog zvyknutý myslieť si, že zaplatiť za rovnakú, či podobnú vec musí byť podvod.

Štúdia dokazujú, že ľudia sú schopní stráviť hodiny hľadaním najlacnejšej varianty toho produktu, o ktorý majú záujem. 

Pre mnohých je nakupovanie kúskov fast fashion závislosťou, pretože nám to prináša rýchle uspokojenie. Navyše, keďže sú tovary tak lacné, nemusíme sa ani cítiť previnilo, že nakupujeme častejšie.

Ale dnes už vieme, že skutočná cena nie je tá na cenovke.

Medzi predajcami rýchlej módy a výrobcami neexistujú žiadne zmluvy

Predajcovia módy spolupracujú s výrobcami, ktorí ponúkajú najnižšiu cenu bez toho, aby mali dlhodobé záväzné zmluvy. To má niekoľko výhod pre módnu spoločnosť, ktorá často spolupracuje až s 3 000 dodávateľmi. Na jednej strane musí výrobca ponúknuť nižšie ceny, aby zostal konkurencieschopný. Na druhej strane, ak sa objaví škandál od jedného z výrobcov ako detská práca, módna spoločnosť môže pozastaviť spoluprácu s týmto dodávateľom. Bez týchto dlhodobých záväzných zmlúv je, žiaľ, veľmi malá kontrola a žiadne zlepšenie pracovných podmienok.

Zlé pracovné podmienky pre robotníkov

photo 1603782637810 95d06f1d5663
Zdroj: unsplash

Pracovníci v zámorí a v manufaktúrach v Amerike nielenže nedostávajú mzdu na živobytie, ale pracujú v zlých podmienkach. Nedostávajú zaplatené nadčasy a ani príplatky za prácu v nebezpečných, stiesnených, špinavých a zle vetraných továrňach.

Aby udržali nízke ceny, nemôžu si dovoliť renovovať budovy a vytvárať bezpečné pracovné priestory, čo často spôsobuje požiare, choroby a zranenia. Najznámejší je pád Rana Plaza v Bangladéši v roku 2013, pri ktorom zahynulo viac ako 1 000 robotníkov. Okrem toho títo pracovníci dennodenne dýchajú toxické látky alebo prach z vlákien. Polyesterové textílie sa napríklad spoliehajú na použitie ťažkých kovov, ako je antimón, ktorý môže spôsobiť problémy s dýchaním a dokonca i rakovinu.

Návrhy sa kopírujú 

photo 1543728069 a3f97c5a2f32
Zdroj: unsplash

Nie je žiadnym tajomstvom, že predajcovia fast fashion kopírujú potlače alebo celé outfity priamo z prehliadok luxusných značiek.

Očividne je lacnejšie a lukratívnejšie kopírovať návrhy iných ako investovať čas do vlastných inovatívnych nápadov. A dokonca to nie je ani nezákonné, pretože v USA nie sú dizajny odevov chránené americkým autorským zákonom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.