Fenomén “kamenného plodu” – ojedinelé, no o to desivejšie!

2170

Klasické obdobie tehotenstva trvá deväť mesiacov, pričom jeho fyziologické ukončenie zahŕňa pôrod. Niekedy ale veci neprebiehajú tak, akoby sme si priali a veci sa vymknú spod kontroly. Predstavte si, že existuje zvláštny fenomén týkajúci sa tehotenstva, pri ktorom plod odumrie a zvápenatie ešte v tele matky!

Znie to desivo, hrôzostrašne a nebezpečne a presne také to aj je! V prípade, že z nejakého dôvodu plod v maternici ženy odumrie, je možnosť, aby sa vstrebal, ale ak to nie je možné (plod je príliš veľký alebo k tomu jednoducho nedochádza), aby sa telo vyhlo infekcií rozhodne sa “zariadiť” inak.

Ak vás táto problematika z úvodu zaujala, potom vám ponúkame jedinečnú možnosť dozvedieť sa o nej viac. Nenechajte si to ujsť. Ale pozor, tento text nie je vhodný pre ľudí so slabšou povahou.

Proces sa začne po tom, čo plod odumrie

Zdroj: wikimedia common

Ako sa plod zmení zo životaschopného na tvrdý kameň? Začína to tým, že oplodnené vajíčko sa nachádza mimo určený pohlavný orgán – maternicu, takže hovoríme o mimomaternicovom tehotenstve (môže sa nachádzať, napríklad vo vajcovodoch). Tu sa dokáže vajíčko uchytiť a vyvíja sa plod, ale len do určitého štádia! Keď k tomu dôjde, väčšinou na to lekári prídu a tehotenstvo prerušia alebo sa plod vstrebe. Výnimočne ale prežije dlhšie (nemôže sa vstrebať ani z tela vypudiť) a rastie na nezvyčajnom mieste zasahujúc do brušnej dutiny. Jediná cesta je kalcifikácia plodu – dochádza k tomu asi v 1-2% prípadov tehotenstiev.

Kalcifikácia plodu je spôsob, akým telo chráni matku pred infekciou

Zdroj: wikimedia common

Keď telo cíti, že plod nie je živý a hrozí jeho rozklad spojený s infekciou, začne sa tomu brániť. Plod je vnímaný ako cudzie teleso a namiesto toho, aby ho rozložilo, ho začne obalovať vrstvami vápnika. Mohli by sme to pripodobniť procesu mumifikácie.

Ženy o tomto desivom procese v ich tele nemusia vôbec vedieť

Zdroj Piron Guillaume

Po tom čo sme si popísali celý proces by človek predpokladal, že ženy budú trpieť bolesťami, napodiv ale o tom nemusia vôbec vedieť. Ak žena nevedela o tom, že je tehotná (príznaky sú na začiatku nejednoznačné a po smrti plodu vymiznú), nemusí mať vedomosť ani o kamennom plode. Nálezy týchto plodov bývajú zistené pri náhodnej operácii alebo dokonca pitve.

Niekedy je dôvodom aj nedostatočná lekárska starostlivosť. Avšak tieto plody je nevyhnutné chirurgicky odstrániť (aj napriek tomu, že nemusia byť škodlivé).

Fenomén bol zaznamenaný menej ako 400-krát

Povedať, že ide o nesmierne zriedkavý jav by bolo do istej miery prehnaným tvrdením. Predsa len nejde o jeden či dva prípady na svete. Takmer 400 je dosť vysoké číslo a existuje podnetné obavy, že reálne číslo by bolo vyššie (keby sa všetky prípady diagnostikovali).

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre