Čo o nás píšu v zahraničí? 5 filmov, ktoré vraj pomôžu pochopiť Slovensko!

214

Zaujímalo vás niekedy, čo sa o nás ako o krajine píše v zahraničí? Dnes si môžeme spoločne spraviť malý prieskum. Toto je 5 slovenských filmov, ktoré pomôžu pochopiť Slovensko. Poďme na to.

Slnko v sieti (The Sun in a Net)

Dráma z roku 1962, kde stvárnili hlavné úlohy Marián Bielik, Jana Beláková, či Ondrej Vandlík. Zahrančiný web The Gaze označuje tento počin za legendárny. Jeden z dôvodov je, že je to v rámci vtedajšieho Československa prvý film, ktorý zobrazuje život v slovenských mestách, nielen v českých. Dovtedy bolo vo väčšine filmov Slovensko vyobrazované najmä folklórom a vidiekom. Toto zahraničné médium taktiež oceňuje umelecké spracovanie celého diela.

Obchod na korze (The Shop on Main Street)

Aj táto vojnová dráma z roku 1965 patrí medzi snímky, ktoré pomôžu pochopiť Slovensko. Tu v hlavných úlohách hrali Ida Kamińska, Jozef Kroner alebo František Zvarík. V tejto snímke je veľmi realisticky vyobrazený súboj človeka so sebou samým. Obyčajný človek stojí počas druhej svetovej vojny pred hroznou voľbou. Úprimne chce zachrániť židovskú vdovu pred deportáciou, ale na smrť sa bojí trestu za to. Medzi popredné aspekty tohto filmu patrí autentickosť.

Zbehovia a pútnici (The Deserters and the Nomads)

Poviedková dráma z roku 1968, ktorú nakrútil Juraj Jakubisko. Je na nej oceňovaný najmä prierez politickou históriou. Dej snímky pozostáva z troch poviedok. Prvá sa odohráva počas 1. svetovej vojny, druhá na konci tej druhej. Tretia v roku 1968 počas okupácie Československa. V závere filmu je ľudstvo takmer úplne vyhubené.

Autor tejto fotografie je Jindřich Nosek

Medená veža (The Copper Tower)

Dráma natočená v roku 1970, kde sa v ústredných rolách predstavili Emília Vášáryová, Štefan Kvietik a Ivan Mistrík. V tomto prípade sa diváci dočkali vyobrazenia krásnych záberov prírody vo Vysokých Tatrách a blízkom okolí. Dej filmu opisuje nečakanú lásku, ktorá zasiahne jedno silné priateľstvo.

Autor tejto fotografie je Pavol Frešo

Čiara (The Line)

Najnovší z filmov, ktoré pomôžu pochopiť Slovensko. Čiara je dramatický krimi-thriller vyrobený v roku 2017. Tu si hlavnú postavu zahral Tomáš Maštalír. Na tomto filme je oceňovaná autentickosť vtedajšieho podsvetia na hraniciach Slovenska s Ukrajinou. Dej sa odohráva pred sedemnástimi rokmi (2007). Snímke sa darilo nielen v tunajších kinách, ale aj na Medzinárodných filmových festivaloch, napríklad v Chicagu, či v Karlových Varoch.

Zdroj

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre