Fľaky po akné – Ako sa ich zbaviť prirodzenou cestou ale aj profesionálnejšími spôsobmi

11182

Čo sa týka akné, niektorí z nás majú menšie šťastie ako ostatní. Zatiaľ čo väčšina ľudí má nárast akné počas dospievania, ktoré zodpovedá nárastu hormónov, iní aj naďalej bojujú s ohniskami akné až do stredného veku. Navyše aj po zbavení akné naša pokožka neostane čistá. Mnoho ľudí trápia tmavšie červené fľaky alebo jazvy vyskytujúce sa všade kde sa tieto pupienky dostali, či už na tvár, hrudník alebo chrbát.

Vypuknutie akné je dosť zlé, ale značky a hrbole, ktoré zanecháva dlho po ich zmiznutí, sú oveľa horšie. Našťastie existujú spôsoby liečby na ich zoslabenie a odstránenie.

Odporúčaný produkt: Čistiaca maska na tvár s prejavmi akné - Proti fľakom a jazvám

Čistiaca maska s prírodným zložením . Odstraňuje škvrny a jazvy po akné a napomáha hojeniu pleti. Aplikujte na 15-20 minút denne pod dobu 2 týždňov.

flaky po akne

 

 

 

Fľaky po akné a slnko

Niektoré z nich vznikajú úplne mimo našu kontrolu. U ľudí s tmavšími tónmi pleti sa môžu vyvinúť tmavšie fľaky alebo hyper-pigmentácia, zatiaľ čo u ľudí so svetlejšími tónmi pleti si môžeme všimnúť začervenanie. Okrem genetiky, existuje mnoho životných návykov, ktoré môžu spôsobiť tmavé stopy a ešte horšie jazvy. Slnko podporuje vznik melanocytov, alebo bunky produkujúce pigmenty, čo spôsobuje tmavnutie fľakov a jaziev.

Fľaky po akné a slnko môže byť dosť nebezpečná kombinácia. Ak trpíte vyrážkami mali by ste sa vyhýbať slnku a pokožku chrániť opaľovacím krémom. Áno, dokonca aj ľudia s hnedou kožou, by sa ochraňovať, pretože slnenie im môže spôsobiť stmavnutie a zvýraznenie fľakov ale aj pieh. Ak sa tomuto chcete vyhnúť, dermatológovia odporúčajú používať opaľovací krém. Pre najlepšie výsledky by ste mali:

• Nanášať krém na opaľovanie na každú časť pokožky, ktorá bude vystavená slnku, ako aj na vašu tvár a krk,
• Používať opaľovací krém každý deň,
• Nanášať krém na opaľovanie najmenej 20 minút pred vystavením sa slnečným lúčom.
Je dôležité používať opaľovací krém so širokým spektrom, ktorý ma ochranný slnečný faktor (SPF) 30 a vyššie a bez oleja. Široké spektrum znamená, že opaľovací krém chráni pokožku pred ultrafialovým žiarením ako A (UVA) a ultrafialovým B (UVB). To, že krém neobsahuje olej pomôže zabrániť vzniku nových pupienkov. Na štítku opaľovacieho krému zvyčajne nenájdete nápis „bez oleja“ , ale skôr „neupcháva póry“ alebo „nekomedgénny“ .

Odstránenie fľakov po akné

Aj keď to môže byť lákavé preskočiť ochranu proti slnku a rovno vyskúšať procedúry, nemali by ste ju podceňovať. Ochrana pred slnkom je zásadný faktor. Bez nej bude liečba pravdepodobne menej účinná. K liečbe farebných zmien na koži môže dermatológ odporučiť kombináciu procedúr. Kombinácia liečby často funguje najlepšie pri liečbe tmavých škvŕn. Na odstránenie fľakov po akné môžete použiť:

odstránenie fľakov po akné

Vitamíny a pleti prospešné látky

Liečba fľakov a jaziev po akné je dlhodobý proces. Dôležité je aby vaša pokožka dostala dostatok živín a „nábojov“ na boj s nedokonalosťami. Medzi tieto látky patria napríklad Vitamín C, Kolagén, E, Zinok a mnoho ďalších. Na Slovensku existuje unikátny doplnok s názvom Dermavit, ktorý obsahuje nielen vyššie spomenuté látky ale omnoho viac !

Dermavit Advance

Dermavit od renomovanej spoločnosti Advance Nutraceutics je komplexný nutrikozmetický prípravok, ktorý je svojím zložením unikátny na celom Slovensku. Obsahuje prírodné látky ako: kolagén, vitamín C, E, koenzym Q10, Aloe vera, či zinok. Napomáha tak v boji s nedokonalosťami pleti ako sú aj fľaky po akné.

Bieliace krémy

Pre blednutie hnedých až tmavohnedých škvŕn môže byť bieliaci krém, ktorý obsahuje hydrochinón, efektívny. Niektoré bieliace krémy sú k dispozícii bez lekárskeho predpisu. Podľa zákona môžu obsahovať až 2% hydrochinónu.

 

 

Iné kožné zosvetľovače

Vašu pokožku budete schopní efektívnejšie zosvetliť ak použijete krém, ktorý obsahuje aj iné účinné zložky, nie len jednu. Medzi takéto, ktoré vám môže váš dermatológ môže predpísať patrí krém obsahujúco hydrochinón, kortikosteroid a tretionoín. Táto kombinácia často pomáha zosvetliť tmavé škvrny bez podráženia pokožky. Podráždenie môže spôsobiť väčšie škvrny u ľudí s tmavšou farbou pleti. Niektoré lieky používané na liečbu akné môžu tiež zosvetliť kožu. Medzi ne patrí tretinoín, adapalén, tazarotén a kyselina azelaová.

Zosvetľujúce chemické peelingy

Série ľahkých chemických peelingov môžu pomôcť k zosvetleniu škvŕn na tmavej pleti. O tom, či to pomôže aj vám už musí rozhodnúť váš dermatológ. Zvyčajne je potrebných 4-6 ošetrení. Chemické peelingy sú k dispozícii na domáce použitie, no nie vždy dostatočne a účinne liečia sfarbenú pokožku po akné. V prípade podráždenia pokožky sa vaše fľaky môžu ešte viac zvýrazniť.

 

Mikrodermabrázia

Táto metóda je tiež dosť efektívnou pri odstraňovaní fľakov po akné. Na vykonanie mikrodermabrázie dermatológ používa stroj, ktorý odstraňuje vrchnú povrchovú vrstvu kože, čo vaše škvrny zosvetlí. Dermatológovia neodporúčajú sady mikrodermabrázie na domáce použitie, pretože v prípade, že je táto súprava agresívna vzniknú nové škvrny.

Lasery

V niektorých prípadoch môže na odstránenie fľakov po akné pozitívne účinkovať aj laserové ošetrenie. Lasery sú všeobecne používané len na tmavšiu kožu v prípade, že žiadna iná liečba nefunguje.

 

Babské rady na odstránenie fľakov po akné

Na odstránenie fľakov po akné však môžete použiť aj domáce produkty, ktoré by nemali byť také agresívne pre vašu pokožku no môžu byť dosť účinné nielen pri ich zosvetľovaní ale aj pri samotnej liečbe akné. Použiť môžete priamo med, cesnak, uhorku, či citrón na fľaky po akné. Dávajte ale pozor, ide o neoverené babské rady.

Citronová šťava

Jednoducho skombinujete rovnaké množstvo citrónovej šťavy a vody a aplikujete to priamo na vaše fľaky alebo jazvy. Citrónovú šťavu umyte po 15 až 20 minútach alebo si ju môžete nechať na postihnutej časti kože po celú noc ako masku. Nezabudnite pokožku hydratovať hneď po umytí šťavy, pretože citrón obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá vysušuje kožu. Môžete použiť aj citrónový koncentrát v prípade, že doma nemáte citrón na fľaky po akné.

Kokosový olej na fľaky po akné

Kokosový olej je nielen zdravá alternatíva tuku v kuchyni ale aj zvláčnovať pokožky. Niektorí ho odporúčajú aj na fľaky po akné. Siahnite ale po kvalitnom bio kokosovom oleji.

Sóda bikarbóna

Sóda pomáha odlupovať vrchné časti kože . Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať čajovú lyžičku jedlej sódy s dvoma lyžičkami vody k vytvoreniu tekutej pasty.

Túto pastu následne použite po celej tvári a jemnými krúživými pohybmi masírujte jedlú sódu do kože pričom sa sústreďte na zjazvené a fľakaté oblasti asi 2 minúty. Opláchnite teplou vodou a utrite pokožku do sucha. Jedlú sódu môžete použiť aj pri liečbe pupienkov. Stačí ak si ju nanesiete priamo na vyrážky a necháte pôsobiť po dobu 10 až 15 minút pred umytím.

Med

Med je skvelým prírodným riešením pre vyčistenie pupienkov a zníženie červených škvŕn, ktoré zanechajú. Med má antibakteriálne vlastnosti a pomáha upokojiť pokožku a znižuje zápal. Surový med je najúčinnejší. Je skvelou voľbou pre tých, ktorí trpia citlivou pokožkou, pretože med je nedráždivý a namiesto vysúšania pokožky, ju hydratuje.

Nakoniec už len pár tipov ako sa zbaviť a predchádzať fľakom po akné. Uistite sa, že máte dostatočnú hydratáciu.

Dostatok pitnej vody zabezpečí, že vaša pokožka bude hydratovaná a zdravá po dlhšiu dobu a podporuje rýchlejšie hojenie. Čím skôr začnete vaše fľaky a jazvy liečiť, tým bude liečba prebiehať účinnejšie. Najlepšou metódou pre ich odstránenie je trpezlivosť. Jazvy a fľaky nakoniec zoslabnú úplne po niekoľkých mesiacoch keď nový kolagén vyplní poranené oblasti kože.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre