Francúzska delikatesa, za ktorou stojí poriadna dávka utrpenia – Foie gras

5861

Foie gras je známe po celom svete, aj keď možno trochu pod inými názvami. Medzi pravými labužníkmi je to vychýrená pochúťka, ktorú len máločo dokáže prekonať a nahradiť v žiadnom prípade. Avšak proces, ktorý predchádza tomuto pokrmu obľúbenému po celom svete, je desivý. Málokomu je známy, a potom sa nájdu aj takí, ktorí v ňom nevidia žiadny problém. Existuje však hneď niekoľko dôvodov, pre ktoré aktivisti za práva zvierat tento pokrm právom odsudzujú a všemožne sa snažia poukázať na utrpenie, ktoré sa týka zvierat použitých na výrobu foie gras, takisto sa snažia presadiť úplný zákaz prípravy tejto „lahôdky“. 

Miniature Dollhouse Food – Foie Gras“ od PetitPlat – Stephanie Kilgast is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Ktoré zvieratá sa používajú na výrobu Foie Gras?

photo of white swan
Photo od Kai Dahms na Unsplash

Využívajú sa dva druhy vodnej hydiny. Častejšie sú to práve kačice – konkrétne hybridy s názvom Mulard, Barbaria, prípadne sa smú použiť aj pižmové kačice – tieto sa pre svoje výhodné vlastnosti používajú najčastejšie. Na výrobu foie gras sa však v niektorých prípadoch používajú aj husi, z nich chovatelia preferujú plemeno Landeská hus. 

Francúzska vláda definuje foie gras ako pečeň získanú z kačice alebo husi, ktorá si prešla špeciálnym výkrmom, ktorý pozostáva z častého a násilného kŕmenia zvierat za pomoci žalúdočnej sondy, kedy sa im vysoko kalorická zmes pozostávajúca predovšetkým z kukurice, vháňa priamo do žalúdka. Udáva sa, že zvieratá musia byť týmto spôsobom kŕmené aspoň trikrát denne. Vďaka kukurici bohatej na škrob, zviera prijme väčšie množstvo energie, než je schopné reálne využiť (súčasne majú obmedzený pohyb) a tak sa vo forme tuku ukladá do pečene, kedy nastáva jav známy ako steatóza (ztukovatenie pečene). Takáto pečeň môže byť až 12-krát väčšia ako je fyziologická veľkosť pečene u kačice alebo husi. K tomuto intenzívnemu prekrmovaniu dochádza predovšetkým v posledných týždňoch samotného výkrmu. Zvieratá sú držané v malých klietkach bez prístupu k akémukoľvek výbehu. 

Zdroj: wikimedia common

Toto sú dôvody, pre ktoré sa organizácia za práva zvierat angažuje vo veci zákazu. Uznajte sami, chceli by ste byť na mieste takejto výkrmovej kačice? Aktivisti organizujú protesty, podávajú žaloby, avšak zatiaľ je len málo krajín takých, kde platí zákaz (aj to len na výrobu) a to – Argentína, Izrael, Grónsko, Veľkú Británia, Rakúsko, Česko, Dánsko, Fínsko, Nemecko, Taliansko, Luxemburg, Nórsko, Poľsko a Švédsko. 

Vtáky chované na foie gras majú žalostne krátky život

Nielen ľuďom z praxe, ale každému, kto má aspoň trochu cit k zvieratám musí byť jasné, že welfare týchto zvierat nie je ani zďaleka naplnený. Spôsob, akým je s nimi zaobchádzané totiž presahuje bežnú akceptovateľnú mieru, čo sa týka zvierat chovaných pre zisk produktov určených na ľudský konzum. Na základe výskumu istého veterinára sa ukázalo, že úmrtnosť takto chovaných zvierat je 2 až 4 percent, kdežto pri hydine chovanej napríklad na mäso je to len 0,2%. Môže to byť spôsobené zvýšeným stresom pri každodennej manipulácii, samozrejme sa môže jednať aj o metabolický stres s čím súvisí samotné zlyhanie pečene, ku ktorému u týchto zvierat dochádza (bunky pečene sa vypĺňajú kvapôčkami tuku, a tým strácajú schopnosť vykonávať svoju funkciu). 

Zástancovia foie gras však poukazujú na históriu a tradíciu podávania tohto jedla, taktiež porovnávajú ich nakŕmené zvieratá, ktorým údajne nič nechýba s tými, ktoré kdesi vonku hladujú. Ako mnoho iných sa tiež oháňajú poukazovaním na fakt, že sa jedná o potravinové zvieratá, alebo sa odvolávajú na oveľa horšie podmienky, či spôsoby usmrtenia v chovoch hovädzieho dobytku či ošípaných. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre