Považujú ju za delikatesu. Avšak, za týmto jedlom sa skrýva utrpenie tisícok zvierat

6428

Každú jeseň sa na Slovensku tisíce ľudí zúčastňujú tradičných kačacích a husacích hodov, ktoré sú známe bohatou ponukou jedál. Jedným z najznámejších pokrmov sú mastné lokše podávané s pečenou kačkou alebo husou. Hostia si môžu vychutnať aj pečenú kačku alebo husaciu pečeň pripravenú podľa tradičných receptov. Francúzska delikatesa „Foie Gras“, vyrobená z prekrmovaných hús a kačiek, je často kritizovaná za nespravodlivé zaobchádzanie so zvieratami. Je dôležité byť si vedomý kontroverzií týkajúcich sa tejto delikatesy a urobiť tak informované rozhodnutie o jej konzumácii.

Husy
Foto: Wikimedia

Názov „Foie Gras“, ktorý sa v preklade zo francúzskeho jazyka do slovenčiny prekladá ako „tučná pečeň“, si pri hlbsom preskúmaní vyžaduje trochu viac analýzy. Už samotný preklad nám naznačuje, že predmetom našej diskusie nebude bežná pečeň, ktorú by sme našli v tele zdravého zvieraťa. Tento termín sa skôr týka špecifického postupu, ktorý vedie k umelému zväčšeniu pečene, a to konkrétne o 10-násobok normálneho stavu. Týmto procesom sa podrobujú najmä husi, ktoré sú nútené konzumovať obrovské množstvo potravy. Tento príjem potravy je dosiahnutý použitím trubice, ktorá má dĺžku medzi 20 až 30 cm. Táto trubica sa zvieratám vrazí priamo do hrdla, čo je pre ne veľmi stresujúce a nepohodlné.

Po zavedení trubice sa hus prekŕmi až do momentu, kedy jej pečeň dosiahne požadovanú „kvalitu“. Tento proces je veľmi náročný pre zviera, a to nielen z pohľadu fyzického stresu, ale aj z pohľadu závažných zdravotných komplikácií, ktoré môže spôsobiť. Nie je nezvyčajné, že pečeň zvieratám doslova exploduje v dôsledku tohto nadmerného kŕmenia. Aj keď to môže znieť ako hyperbola, je to bohužiaľ skutočnosť, ktorej musia tieto zvieratá čeliť. Okrem toho môže dôjsť k zápalu pažerákov, ktorý je ďalšou komplikáciou spojenou s týmto procesom kŕmenia.

V dôsledku týchto zdravotných problémov zvieratá často nemôžu dýchať normálne a ich pohyblivosť je vážne obmedzená. Tento stav je pre zvieratá mimoriadne utrpenie a vedie k ich výraznému fyzickému a psychickému stresu, ktorý by bol pre akékoľvek zviera neprijateľný. V konečnom dôsledku je teda „Foie Gras“ názov, ktorý skrýva za sebou veľa viac, ako by sme mohli na prvý pohľad predpokladať. Ide o zložitý a kontroverzný proces, ktorý je vo svete výroby a konzumácie potravín často predmetom diskusií a kritiky.

Foie Gras
Wikimedia

Husy a kačice počas tohto procesu trpia veľkým stresom, kedže sú v malých klietkach, ktoré im nedovoľujú roztiahnuť krídla a nemôžu sa hýbať. Mnoho krajín výrobu aj import „delikatesy“ už zakázalo. V roku 2017 sa pridal aj Brusel a v roku 2023 Belgicko . Každý z nás si môže vybrať, či dá prednosť chvíľkovému potešeniu svojich zmyslov alebo nebude podporovať podobné experimenty na zvieratách.

zdroj

2 komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.