Fotografie vzácnych relikvií umiestnených na rôznych miestach sveta. Vážené a uznávané nielen katolíkmi, ale aj historikmi.

4668

Kresťanstvo je z historického hľadiska považované za jedno z najstarších a najrozšírenejších náboženstiev. Predovšetkým jeho vetva katolicizmu bola vážená už v dávnej minulosti – spolu s jej najvyššími predstaviteľmi, či inými hlboko veriacimi vyznávačmi. To je aj dôvod prečo sa zachovali relikvie viac či menej známych osobností viery a pristupovalo sa k nim s patričnou úctou, aspoň vo väčšine prípadov. 

Dnes sú ako symboly obzvlášť uctievané, preto mnohé z nich nájdeme i vystavené a sprístupnené. Samozrejme sa nejedná len o akési listy papyrusu alebo žezlá zdobené drahokamami – často sú to celé telá tvorené mäsom a kosťami, starostlivo uchovávané po stáročia.

V súvislosti s týmito reliakviami sa často diskutuje o tom, ako sa Cirkev dostala k tak dobre zachovaným kúskom histórie, k čomu neodmysliteľne patria pochybnosti, či sú vôbec tieto relikvie pravé, alebo sa jedná len o akúsi napodobeninu. Ďalším záhadným oparom okolo nich je samotný fakt, že Cirkev a jej prívrženci vôbec uznávajú a vážia si „obyčajné mŕtve ľudské telá alebo ich časti“. 

Dosť bolo rečí, nahliadnite do zbierky fotografií katolíckych relikvií, ktoré sú roztrúsené takmer po celom svete, no vždy sa nájdu ľudia ochotní kvôli nim precestovať stovky kilometrov. 

Mumifikovaná hlava svätej Kataríny v bazilike San Domenico v Siene

Zdroj: wikimedia common

Pozostatky svätého Hyacinta sú vystavené v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Bavorsku 

Zdroj: wikimedia common

Rameno svätého Františka Xaverského v kostole sv. Jozefa v Macau

Zdroj: wikimedia common

Lebka svätého Valentína v kostole Santa Maria v kostole Cosmedin v Ríme

Zdroj: wikimedia common

Relikvia krvi Ježiša Krista v Bazilike Svätej krvi v Bruggách v Belgicku

Zdroj: wikimedia common

Zriedkavo otvorená krypta obsahujúca lebku svätej Heleny v katedrále v Trevíri v Nemecku

Zdroj: wikimedia common

Svätý František Xaverský vystavený v jezuitskej bazilike v Goa v Indii

Zdroj: wikimedia common

Pozostatky svätého Vincenta de Paul v kaplnke svätého Vincenta de Paul, Paríž

Zdroj: wikimedia common

Relikviár svätého Vavrinca, uložený v Bazilike svätého Servatia v Maastrichte, Holandsko

Zdroj: wikimedia common

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre