Jim Stoppani je jednou z popredných osobností svetového fitnes. Vyhľadávaný tréner si nedáva servítku pred ústa a pomenúva veci priamo! Ak ide proti mainstreamu, nevadí mu to. Prečo? Pretože ak svoje tvrdenia oprie o dôveryhodné vedecké zdroje a jeho slová dávajú z logického hľadiska význam, stáť si za názorom nepredstavuje náročnú úlohu… Ste za split tréning? Alebo máte v tréningovom denníku zapísané zväčša full body typy tréningov? Ak tomu tak nie je, možno to zmení tých pár minút, za ktoré prečítate tento článok o tréningu celého tela!

Tréning typu full body znamená to, že v ňom precvičíte celé telo. Menší objem práce počas tréningu, vyššia frekvencia precvičenia svalových partií. Necvičíte takým spôsobom, v prípade ktorého by ste mali partie rozdelené do niekoľkých dní (napr. pondelok = prsia + biceps, streda = chrbát + ramená…). Takýto tréningový split má svoje miesto v príprave nejedného kulturistu, aj keď v posledných rokoch sa k slovu väčšmi dostáva zmysel pre vyššiu tréningovú frekvenciu (tzn. tréning partie aspoň 2x v týždni / počas 8 dní). V čase zlatej éry kulturistiky mal vysokofrekvenčný tréning stále miesto v prípravách kulturistických hviezd.

 

Viem, nepatríte medzi hviezdy z komiksov. Chcete vyzerať dobre, zmestiť sa do obleku aj o rok, nekupovať ďalší pár džínsov. Pozrime sa bližšie na to, v čom je teda full body tréning iný, prínosný pre bežného, rekreačného cvičenca s bežnými cieľmi:

 

1. Tento typ tréningu je lepší z hľadiska pálenia podkožného tuku

 

V jeho prípade sa totiž zapájajú veľké svalové skupiny, zvyčajne v komplexných cvičeniach predstavujúcich pre telo významnú námahu. Vedci z Nového Zélandu priniesli poznatok o tom, že v porovnaní so splitovým tréningom bol full body tréning 3x v týždni omnoho efektívnejší z hľadiska redukcie podkožného tuku 1. Ak je vaša pozornosť upriamená na informácie o efektívnej tréningovej metóde pre pálenie tukov, dajte full body tréningom šancu!

 

2. Vďaka full body tréningu sa nalepí na kostru viac svalov

 

V rovnakom výskume bolo poukázané na to, že skupina vykonávajúca full body tréning evidovala vyššie svalové prírastky. Jedno z možných vysvetlení? Zlepšený pomer medzi testosterónom a kortizolom, hormónmi významnými z hľadiska anabolických procesov prebiehajúcich v ľudskom organizme. Nepredstavujte si pod pojmom anabolizmus nič zlé, je to totiž jednoducho stav, kedy vaše svaly rastú z hľadiska prierezu (sval. hypertrofia)!

 

3. Budete silnejší

 

Z hľadiska funkčnej sily je full body tréning skvelým spôsobom posilňovania pre každého športovca! Pôsobí komplexne, zaručene zacieli aj na niektorú z vašich slabín. V prípade zamerania na silu sa full body tréningu (vysokofrekvenčný typ tréningu) javí ako omnoho efektívnejšie riešene v porovnaní so splitmi. A to aj v prípade pokročilých cvičencov. Cesta k sile, ďalším kilogramom na činke, môže byť rýchlejšia vďaka tréningom s vyššou frekvenciou precvičenia svalových partií. Nenechajte sa odradiť lenivosťou a skúste niečo nové!

 

4. Vyššia úroveň celkového zdravia

 

Stoppani vraví, že aktivovaním génov vo svalových vláknach v prípade full body tréningov dopomáhame k udržaniu naštartovaného metabolizmu. To je dôležité ako prevencia viacerých metabolických ochorení. Tvrdí, že vo veku 49 rokov je v najlepšej forme života! Pociťuje to vnútri aj navonok. Dôvody? Patrí k nim aj tréning celého tela (full body).

 

FAQ – Najčastejšie otázky

Je full body tréning vhodný pre začiatočníka?

Tréning celého tela je priam ideálny pre začínajúcich cvičencov.

Môžem celé telo precvičiť aj doma?

Full body tréning je vhodný aj do domácich podmienok vo forme komplexných cvikov ako napríklad zhyby či kliky.

Je full body tréning škodlivý?

Precvičovanie celého tela nemôže byť v žiadnom prípade škodlivé.

Ako dlho cvičiť celé telo?

Ako pri každom druhu tréningu aj pri tomto platí, že so stagnáciou je vhodné tréning vymeniť za iný split.

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.