Láska a jej fyziologické prejavy – na čo všetko má tento nežný cit vplyv? 

1410

Veľa ľudí sa zhodne na tom, že neexistuje na svete krajší a vzrušujúcejší pocit ako byť zaľúbení (za predpokladu, že objekt vašej lásky k vám prechováva ten istý cit). Láska sa však neobmedzuje len na prežívané emócie, ale spája sa s ňou celý rad rôznych fyziologických pochodov, takže by sa to dalo považovať za hotovú vedu.

Láska sa spomína takmer všade, nájdete ju v nespočetných umeleckých dielach a tak je nespochybniteľné, že je hybnou silou v živote väčšiny ľudí. 

Rozhodne nemôže nikto tvrdiť, že podstata lásky je v hlave. Celé telo je jej súčasťou. Snažiť sa pochopiť lásku ako takú je ale takmer nemožné, môžme si rozobrať iba niektoré z jej dôsledkov. Tak sa poďme do toho pustiť. Možno budete prekvapení na čo všetko môže mať vplyv. Niet pochýb o tom, že je to veľmi mocná sila. 

Láska je v podstate závislosť

silhouette of couple
Photo od Anastasia Sklyar na Unsplash

Keď sa na to pozrieme z čisto biologického hľadiska, mozog vníma benefity plynúce z lásky rovnako ako by vnímal hocijakú inú návykovú látku. Pri zaľúbenosti sa totiž v organizme vylučuje oxytocín a dopamín v oveľa vyššej miere ako by tomu bolo v „bežnom“ stave. Avšak aj ich proces uvoľňovania je veľmi zaujímavý. Neuvoľňujú sa totiž nepretržite, ani v rovnakých množstvách. Čím viac sa vaša láska prehlbuje, tým vyššie hladiny týchto hormónov v organizme máte. Inak povedaná – čím viac ste zaľúbený, tým viac času trávite so svojou láskou a tým viac ste zaľúbený. Zdá sa to byť bludný kruh však? Jednoducho si vytvárate závislosť – pocit hlbokej pripútanosti k objektu lásky. 

Vaše srdce bije ako o závod 

red heart clip art
Photo od Alexandru Acea na Unsplash

Aj za tento stav môžu hormóny, konkrétne adrenalín a noradrenalín, ktoré podnecujú reakciu prežitia – bojuj alebo uteč. To vysvetľuje typické symptómy pri prvých náznakoch zaľúbenosti – úzkosť, búšenie srdca, spotené dlane. 

Nebudete vedieť vyjadrovať sa

person wearing distressed blue denim jeans inside room
Photo od Imani Bahati na Unsplash

Opäť za to môže noradrenalín, ktorý stojí tiež za zvláštnym mravčivým pocitom (ktorý sa často prirovnáva k motýľom) v bruchu. Súčasne s ním prichádza neschopnosť jasne a správne vyslovovať slová. Niekedy stačí len pohľad na toho druhého, znervóznie vás to, vyplaví sa noradrenalín, dostanete sa do nervozity a strácate reč. 

Pociťujete nevoľnosť

woman sleeping on brown armchair
Photo od Zohre Nemati na Unsplash

Zvykne sa to tak povedať – „ochorel z lásky“, no nie je to len taká obyčajná hlúposť, naozaj je na tom kus pravdy. Môže za to kortizol – stresový hormón, ktorý sa uvoľňuje v situáciách vyvolávajúcich úzkosť (povedzme si, že byť zaľúbený so sebou prináša aj pocit úzkosti a strachu, či už opodstatneného alebo absolútne iracionálneho). Kortizol potom vplýva na chuť do jedla, spôsobuje vazokonstrikciu krvných ciev v žalúdku – chuť do jedla sa znižuje a vy môžete pociťovať nevoľnosť, bolesť až kŕče. 

Dochádza k rozšíreniu zreníc

midriasi occhio 1
Zdroj: shutterstock

Spomeňme si na kreslené rozprávky, kde sa postavičkám, ktoré sa zaľúbili, rozšírili zrenice až do enormných rozmerov – tak vyzerá hyperbola, avšak skutočne sa to deje. Ako sme už spomínali, keď vidíme niekoho, kto je nášmu srdcu blízky nárazovo sa nám vyplaví veľké množstvo dopamínu, ktorý stimuluje sympatikus a tým pádom dochádza k mydriáze. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.