Procesy prebiehajúce v našom tele bez toho, aby sme ich bytostne vnímali. Nie je to tak trochu zvláštne a desivé?

2223

Niekto by možno mal tendencie si myslieť, že dokáže svoje telo dokonale ovládať, to je však len zdanie. Či už ste hore alebo spíte, existujú procesy, ktoré vaše telo vykonáva nepretržite a celkom mimovoľne, bez vášho zásahu. Niektoré z týchto telesných funkcií sú strašidelné, ak nie úplne nechutné. Ľudské telo je pulzujúca, bublajúca masa života, ktorá sa neustále degeneruje a regeneruje.

Nielen že nedokážeme ovládať vlastný tráviaci trak, ale táto neschopnosť sa do veľkej miery vzťahuje aj na náš mozog. Môžeme si myslieť, že ho máme pod kontrolou, že ho môžeme ovládať, ale s množstvom náhodných neurónov prepájajúcich sa v tej veľkej sivej mase, ktorú nazývame šedá kôra mozgová, neexistuje spôsob, ako presne ovplyvniť tie javy, či predpovedať ich.

Po prečítaní tohto článku by sme nepochybne mali vlastné telo väčšmi uctievať a lepšie sa oň starať. Je ako chrám s komplikovaným systémom, ktorý môže fungovať perfektne bez jedinej chyby, no rovnako tak môže i začať zlyhávať.

Tu sú javy, ktoré prebiehajú i zatiaľčo my spokojne spíme. Úžasné a desivé, no nie?

V našom tele sa neustále tvorí a následné hromadí moč

Zdroj: Pixabay

Nezáleží na tom, či pracujete v banke, či ste generálnym riaditeľom rastúceho startupu alebo či pracujete na farme, vašou prvou (a hlavnou) prácou na tomto svete je mechanizmus na odstraňovanie odpadových látok. Celé vaše telo je skonštruované tak, aby filtrovalo tekutiny, a to vďaka obličkám, nefrónom a glomerulom – tu sa rozhoduje, ktoré látky môžu byť spätne vstrebávané do nášho krvného obehu, od tých, ktoré musia byť vylúčené.

Prostredníctvom tohto procesu sa náš močový mechúr plní močom.

Produkcia mazu prebieha nepretržite

Zdroj: flickr

Sebum, mastný výlučok mazových žliaz, je v podstate olej, ktorý sa denne uvoľňuje zo všetkých našich pórov. Bez ohľadu na to, čo robíme, vždy sme pokrytí tenkou vrstvou kožného mazu, ktorá udržuje našu pokožku vlhkú a lesklú. Ak ho máte príliš veľa, môže sa vám objaviť akné. Pri nedostatku budete cítiť nepríjemné pnutie.

Naša myseľ je často pod paľbou dotieravých myšlienok

Zdroj: Pixabay

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by mačka napadla vašu babičku a zabila ju? Alebo keď vidíte trochu krvi v mäsiarstve a myslíte na to, že by ste si ju olízali, neznamená to, že máte krvavý fetiš. Jednoducho ide o to, že váš mozog pripravuje tú najnepravdepodobnejšiu vec, ktorá sa môže stať, niečo ako program na pozadí, ktorý premieňa vašu predstavivosť na film, ktorý nemáte vidieť.

Čím viac sa zameriavate na rušivé myslenie a snažíte sa ich nemať, tým je pravdepodobnejšie, že sa pre vás stanú bežnými.

V našich ústach sa neustále hromadia sliny

Zdroj: flickr

Kedy ste naposledy sedeli a premýšľali o tom, koľko slín sa vám nazbieralo v ústach? Dosť možno, že nikdy. Avšak je dobré vedieť, že počas dňa vaše slinné žľazy vytvoria približne dva až štyri litre slín denne. Najviac sa ich tvorí popoludní.

Neustále sa nám tvorí hlien

Zdroj: flickr

Nech sa akokoľvek snažíte, nikdy nebudete schopní len tak zastaviť produkciu hlienov. Pravdepodobne veľké množstvo aj prehltnete. Počas 24 hodín naše telo vyprodukuje 1,5 litra hlienov.

Toľko hlienu vytvorí vaše telo za jediný deň. Bez toho, aby sme na to museli myslieť, produkujeme hlien v ústach, hrdle a nosových priechodoch, ktoré pôsobia ako bariéra pre nežiaduce častice v našom tele.

Hypnagogické zášklby

Zdroj: Pixabay

Poznáte to, keď v noci ležíte v posteli a snažíte sa zaspať, no hneď ako zadriemete vaša noha urobí náhly pohyb pripomínajúci zášklb v podobe vykopnutia? Ide o jav známy ako Hypnagogické zášklb. Niektorí lekári sa domnievajú, že zvýšené používanie kofeínu môže spôsobiť toto trhanie, zatiaľ čo iní tvrdia, že ide o archaický evolučný reflex, ktorý zostal z doby, keď náš druh spával na stromoch.

Boj v čreve, dobré verzus zlé baktérie

Zdroj: wikimedia common

Tento boj vo vnútri žalúdka a čriev je súčasťou bežnej črevnej mikroflóry, i keď znie trochu nechutne. Je to systém komplexných mikróbov, ktoré žijú v našom tráviacom trakte a pomáhajú nám syntetizovať vitamíny B a K a zároveň produkujú hormóny, ktoré potrebujeme na fungovanie orgánov.

Táto črevná flóra nám umožňuje metabolizovať nevyužité sacharidy, takže ju potrebujeme.

Bunky žalúdočnej sliznice odumierajú a nahrádzajú ich nové

Zdroj: flickr

Je faktom, že naše telo sa neustále obnovuje – každých pár týždňov, mesiacov a rokov. Vlastne naozaj nie sme tou istou osobou akou sme boli, keď sme sa narodili.

V dôsledku vystavenia žalúdočnej kyseline bunky v žalúdočnej sliznici zomierajú a obnovia sa v priebehu asi týždňa, v závislosti od sily žalúdočnej kyseliny.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre