Máte radi Game of Thrones? Ak áno, prečítajte si túto nádielku zaujímavostí o najpopulárnejšej televíznej šou dneška

6671

Tento článok určite poteší každého z vás, kto má rád jeden z najúspešnejších televíznych seriálov súčasnosti. Hra o tróny je svetovým fenoménom, ktorý si od roku 2011, kedy HBO odvysielalo úvodnú epizódu, získal ohromujúce množstvo fanúšikov a nejednému z nich je ľúto, že sa blíži už posledná séria.

Ôsma séria sa na naše obrazovky vráti už v apríli , preto sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavostí, aby sme vám toto dlhé čakanie aspoň chvíľkovo skrátili. Príjemné čítanie!

Foto: blog.365tickets

1. Existujú dve prvé epizódy

Predtým než vznikla úplná verzia prvej epizódy, bola natočená aj iná. Tá však neobstála, pretože obsahovala zopár (podstatných) chýb: ani jednému z ľudí, ktorí boli producentmi pozvaní na premietanie, nebolo jasné, že Cersei (Lena Headey) a Jaime (Nikolaj Coster-Waldau) Lannisterovci sú brat a sestra; postavy Catelyn Stark a Daenerys Targaryen boli stvárnené inými herečkami; samotný autor knižnej ságy si zahral malé cameo na svadbe Daenerys s Khalom Drogom.

Foto: Flickr

2. Seriál bol zrušený

Po odvysielaní prvej epizódy producent David Benioff zavolal Peterovi Dinklageovi (Tyrion Lannister), aby si z neho vystrelil. Presvedčil ho, že seriál bol zrušený a všetko natáčanie tak bolo zbytočné. Predstaviteľ divákmi obľúbenej postavy nízkeho vzrastu sa pravdu dozvedel až po dlhých šiestich hodinách.

Foto: Wikmedia

3. Jazyk Dothrakov skutočne existuje

V roku 2014 sa na Living Language objavil jazykový kurz, ktorý vás v krátkom časovom období naučí rozprávať „ako Khal Drogo (Jason Momoa)“. Kurz bol zostrojený lingvistom Davidom J. Petersonom, ktorý taktiež spolupracoval aj s HBO pri vytváraní originálneho jazyka Dothrakov. Ten ste mali možnosť počuť v seriáli.

Foto: Flickr

4. Oči Daenerys boli pôvodne fialové

Je to tak! V knihách boli pre celý rod Targaryenovcov charakteristické črty, ako sú strieborné vlasy či fialové oči. Počas natáčania prvej série Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) a Harry Lloyd (Viserys Targaryen) mali fialové šošovky, no tvorcovia sa im ich rozhodli odstrániť, pretože mali pocit, že hercom znemožňujú vyjadrovať emócie.

Foto: Flickr

5. Ľudia svoje deti pomenúvajú podľa postáv

V roku 2014 bolo meno Khaleesi 755. najpopulárnejším menom v Spojených štátoch amerických. Na Britských ostrovoch sa popularite tešia aj mená ako Arya, Tyrion, Brienne, Sansa, Bran, Sandor či Theon.

Foto: Wikimedia

6. Deti Starkovcov by mali byť mladšie

Na začiatku knihy má Bran 7 rokov, v seriáli je však o tri roky starší, pričom jeho predstaviteľ Isaac Hempstead Wright mal v čase nakrúcania dokonca 12. Arya má 13, no mala by mať 9, teda iba o dva menej, než Sansa (Sophie Turner). Najväčším rozdielom by bez pochýb boli Robb Stark (Richard Madden) a Jon Snow (Kit Harrington), ktorí by mali mať okolo 14-15 rokov, no v seriáli sú viditeľne starší.

Foto: Wikimedia

7. Jeden herec, štyri postavy

Britský herec a kaskadér Ian Whyte hral v seriáli dokopy štyri rôzne postavy. V 1. a 2. sérii bol jedným z „bielych chodcov“; v 2. sérii okrem toho hral aj „Horu“, Gregora Clegana (túto postavu stvárňovali až traja herci); v 3. sérii hral nepomenovaného obra; a v 5. sérii sa opäť vžil do kože obra, v úlohe Wun Wuna.

 

Mohlo by vás zaujímať : Zaujímavosti o Dva a Pol Chlapa

Foto: Wikimedia

8. Jon Snow mohol vyzerať ako Ramsay Bolton

Iwan Rheon, predstaviteľ Ramsaya Boltona, v jednom interview v roku 2016 prezradil, že tvorcovia sa pri obsadzovaní postavy Jona Snowa rozhodovali medzi ním a Kitom Harringtonom. Povedal: „Myslím, že sa rozhodli správne. Bol by to úplne iný Jon Snow, ak by som ho hral ja.“

Foto: Wikimedia

9. Hra o tróny je ilegálne najsťahovanejším seriálom

Podľa TorrentFreak je Hra o tróny najsťahovanejším seriálom rokov 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017. V roku 2015 týchto stiahnutí bolo dokonca až dvakrát viac ako v prípade The Walking Dead, druhého najsťahovanejšieho seriálu.

Foto: hypebot

10. Tvorcovia vedia, ako sa skončia knihy

George R. R. Martin producentom Danielovi B. Weissovi a Davidovi Benioffovi prezradil, ako svoje dielo plánuje ukončiť. Ešte v roku 2016 prišli do Santa Fe v Novom Mexiku, kde spisovateľ už niekoľko rokov žije, a dlho sa spolu s ním rozprávali. Benioff neskôr pre Vanity Fair povedal: „Ak poznáte koniec, dokážete sa naň oveľa lepšie pripraviť. Preto sme sa to chceli dozvedieť. Sadli sme si (s Martinom) a prechádzali sme dejovú líniu každej postavy.“

Foto: Wikimedia

Bonusové rýchle zaujímavosti

 1. Výroba jednej epizódy stoji priemerne 6 mil. dolárov.
 2. Seriál je natáčaný na 3 kontinentoch a v 6 krajinách.
 3. Severné Írsko tvrdí, že seriál Game of Thrones posilnil ich ekonomiku o viac než 100 mil. dolárov.
 4. V miestnosti, kde sa píše seriál nikdy nebolo viac ako 6 členov.
 5. Benioff a Weiss presvedčili George R.R Martina, aby im knihu prispôsobil a odpovedal na otázku: “Kto je matka Johna Snowa”.
 6. V seriáli je veľa prepojení na Pána prsteňov. Napríklad súčasťou železného trónu je aj Gandalfov meč Glamdring.
 7. GoT je najviac pirátsky sťahovaná televízna show.
 8. Porno priemysel je tiež veľkým fanúšikom Hier o tróny
 9. Pes ktorý hral vlka Lady Sansy bol adoptovaný herečkou Sophie Turner, ktorá hrala Sansu.
 10. Hodor je homosexuál a populárny DJ
 11. Postavu Maester Aemon Targaryen of the Night’s Watch hrá herec menom Peter Vaughan a je skutočne slepý.
 12. Konské srdce, ktoré Khaleesi jedla bola vlastne troj-kilová mäsa podobná gumeným medvedíkom.

 

 

 

Zdroj: mentalfloss.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre