Ako si doma vypestovať graviolu a aká starostlivosť je s tým spojená?

2456

Annona muricata alebo graviola pochádza zo Strednej Ameriky. Ide o strom, ktorý dorastá do výšky 9 metrov a produkuje oválne ovocie s jemnou žlto-zelenou pokožkou a bielym, šťavnatým vnútrom. Graviola, ktorá je pestovaná v rôznych krajinách, a to vrátane Mexika, Západnej Indie, severnej Južnej Ameriky, Číny, Austrálie a Afriky, uprednostňuje tropické podnebie a len ťažko prežíva mráz.

Graviola
Foto od Wikimedia

Ako vypestovať graviolu ?

  1. Zozbierajte a umyte semená gravioly a pripravte teplé, tienisté miesto vo vnútri, ktoré bude vhodné na klíčenie. Semená následne pestujte v rašelinových kvetináčoch naplnených pôdou. Pravidelne udržujte pôdu vlhkú na dotyk. Semená začnú klíčiť do 15 až 30 dní, ak sú životaschopné.
  2. Pripravte v záhrade slnečné, južne orientované miesto s ochranou pred vetrom a pridajte na to miesto kompost, ktorý bude siahať do hĺbky 5 cm.
  3. Na jar premiestnite do záhrady sadenice s približnou výškou 30 cm a rozmiestnite ich od seba vo vzdialenosti najmenej 3,5 metra. Vykopte diery dostatočne veľké na zasadenie rastlín a následne korene zahrabte pôdou.
  4. Rastliny polievajte často, aby pôda bola stále vlhká. V chladnejšom počasí obmedzte prívod vody.
  5. Rastlinám doprajte hnojivo a najlepšie urobíte, ak v prvom roku použite 200 gramov hnojiva, pričom toto množstvo rozdelíte v štvrťročných intervaloch. V druhom roku zvýšte množstvo na pol kilogramu. Už v tých ďalších rokoch potom používajte ročne približne 1,3 kilogramy hnojiva.
plod
Foto od Wikimedia

Ako dlho rastie graviola ?

Stromy rastú pomerne pomaly. Ak však zabezpečíte, že stromy budú mať náležitú starostlivosť, tak zhruba za šesť rokov dosiahnú výšku až 7 metrov a za tri až päť rokov začnú plodiť ovocie.

Klimatické požiadavky

Tropický pôvod stromov ich robí extrémne citlivými na nízke teploty. Krátke vystavenie mrazu môže vážne poškodiť alebo dokonca úplne zabiť tieto stromy. Chladnejšie teploty navyše oneskoria plodenie stromu alebo mu v tom úplne zabránia.

Pestovateľské zázemie

Keďže sú stromy veľmi citlivé na podmienky, tak musia byť vysadené na naozaj vhodnom mieste, aby sa zabezpečil čo najrýchlejší rast a dobrá produkcia ovocia.

Slnečné miesto je pre nich ideálne, ale poludňajší tieň je v oblastiach s horúcimi a suchými letami viac než žiadúci. Organicky bohatá, dobre odvodnená pôda poskytne správnu rovnováhu živín a tiež vlhkosť. Taktiež si vyberte pestovateľskú lokalitu, ktorá pre každý strom poskytne priestor najmenej 1,2 metrov štvorcových.

Ako sa starať o Graviolu ?

Tieto stromy si v podstatne nevyžadujú veľkú starostlivosť. Avšak, rutinné zavlažovanie je nevyhnutné, pretože povzbudí produkciu hlbokých koreňov a pomôže stromu prežiť sucho. Zabezpečte pôde vlhkosť a chráňte korene počas horúceho a suchého počasia. Čo sa týka hnojenia, o tom sme vám už písali vyššie.

pestovanie

Problémy

Rast a vývoj týchto stromov ovplyvňuje množstvo faktorov, vrátane počasia a škodcov. Sucho a zima zas spôsobujú spomalenie ich rastu a oneskoria produkciu stromu. Ďalším potenciálnym problémom spojeným s pestovaním stromov je ich ovocie, ktoré môže spôsobiť nepríjemný zápach, ak dozrie na strome a opadá na zem.

 

 

 

Zdroj: 1, 2

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre