Dovolenka v Grécku – To je gastronómia, unikátna architektúra a nádherné modré more

1194

Keď sa povie Grécko, každý správny dovolenkár si predstaví biele domčeky s modrými strechami, azúrovú more a piesočnatú pláž. Ale táto predstava je iba začiatkom. Grécko ponúka oveľa viac.

Základné informácie o Grécku

Grécko, alebo aj kolíska európskej civilizácie, sa nachádza na juhu Balkánskeho polostrova. Celosvetovo je preslávené svojou históriou, perfektnými klimatickými podmienkami a množstvom ostrovov. Vo väčšine letovísk svieti slnko 300 dní v roku. Práve preto je Grécko ideálnym miestom pred dovolenkárov.

Grécko
pixabay.com, CC0

Výhodou Grécka je jeho rôznorodosť. Uspokojí požiadavky tích, ktorí si radi poležia, ale aj tých, ktorí plánujú aktívnu dovolenku. Okrem histórie a krásnych pláží disponuje Grécko aj veľmi peknou prírodou. Môžete absolvovať všetko, od turistiky, výstupu k sopkám až po pozorovanie delfínov a korytnačiek v mori.

Počas dovolenkovej sezóny lákajú turistov predovšetkým ostrovy. Veľmi obľúbené sú Zakyntos, Kos, Kréta či Rodos. Mimo ostrovov a prímorských letovísk sa popularite teší najmä hlavné mesto Atény.

Mena a doklady pre vašu dovolenku v Grécku

Európska Únia fotografia

V Grécku sa platí eurami a krajina je členom Európskej únie aj Schengenského priestoru. Čo to pre vás znamená? Že jediné, čo potrebujete na vycestovanie je platný občiansky preukaz.

Ako sa dostať do Grécka?

Lietadlom

Najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do Grécka je využiť leteckú prepravu. Ak idete na dovolenku, ktorú sprostredkúva cestovná kancelária, poletíte jedným z charterových letov priamo do letoviska, v ktorom strávite dovolenku. Odlety bývajú z Bratislavy, Košíca ale aj ostatných menších slovenských letísk.

AK cestujete na vlastnú päsť môžete využiť pravidlené letecké linky. Počas letnej sezóny, ktorá trvá od polovice mája do polovice októbra zvčajne letecké spoločnosti rozširujú ponuku a pridávajú nové lety. Lieta sa z Bratislavy (Ryanair), z Viedne (easyJet, Vuealing a i.) a z Košíc (Wizzair). Pri lacnejších letenkách musíte počítať aj s prestupom, zvyčajne v Taliansku.

Letecké spojenia medzi Bratislavou a Gréckom

Bratislava – Atény, Ryanair lieta utorok a sobotu, ceny od 60€, dĺžka letu: 2 h. 10 min
Bratislava – Thesalloniki, Ryanair lieta v pondelok a piatok, ceny od od 115€, dĺžka letu: 1 h. 50 min
Bratislava – Sardínia (Cagliari), lieta Ryanair a prestup je v Miláne, cena od 90 €, dĺžka letu: 7 hod.
Bratislava – Korfu(Kerkyra)- Ryanair lieta v piatok, ceny sa pohybujú od 60€, dĺžka letu: 1 h. 45 min. taktiež lieta aj Smartwings, ceny sú od 110€
Bratislava – Zakynthos, na trase lieta Smartwings, cena za letenku je približne 250 €, dĺžka letu: 2 hod. 5 min.
Bratislava – Rodos, letecká spoločnosť Smartwings, let trvá 2 hodiny a 30 minút, cena od 150 €

Autom

Ak plánujete v Grécku stráviť dlhšie obdobie a chcete dôkladnejšie spoznať väčšiu časť územia, môžete sa vybrať na dovolenku aj autom. Zvyčajne robia cestovatelia v taktomto prípade zastávky aj v jednotlivých štátoch, cez ktoré prechádzajú po ceste do Grécka.

Najlepšia trasa vedie cez Maďarsko (Budpaešť, Szeged), potom do Srbska (cez Novi Sad, Belehrad, Leskovac), ďalej budete prechádzať cez Macedónsko (Skopije) a nakoniec pôjdete smerom na grécke Thesaloniki. Takmer celú cestu pôjdete po diaľnici.

Čo sa týka platby za diaľnice, v Maďarsku si zakúpite štandardnú diaľničnú známku. V Srbsku a Maďarsku funguje rovnako ako v Chorvátsku mýtny systém.

Autobusom

Do Grécka jazdia počas celého roka autobusové spoje smerujúce do hlavného mesta Atény. Za jednosmerný lístok zaplatíte 60 až 90 € a spiatočný stojí okolo 150 €. Počas sezóny chodia autobusy častejšie. Z Bratislavy odchádza autobus každú sobotu o 12:30 a do Atén prichádza v nedeľu o 16:00 hodine. Oktrem hlavného mesta, stojí autobus ešte aj v mestách Thessaloniki, Katerini, Larisa a Lamia. V autobuse strávite minimálne 20 hodín.

Najobľúbenejšie letoviská v Grécku

V Grécku dovolenkári jednoznačne najviac milujú jeho rozmanité ostrovy. Ťažko vymenovať len niekoľko najobľúbenejších, všetky sú skutočne nádherné.

Santorini

Patrí medzi Kykladské ostrovy a v podstate to nie je len jeden ostrov, ale viacero menších ostrovčekov, ktoré vznikli sopečnými erupciami. Mnohí dovolenkári považujú práve ostrov Santorini za ten najkrajší. A prečo? Pre jeho malebné uličky, nezvyčajné pláže a celkovú atmosféru, ktorá je iná, ako v iných častiach Grécka. Najobľúbenejšími plážami sú Červená pláž alebo Pláž milencov. Na ostrove nájdete piesok bielej, červenej, ale aj čiernej farby.

Santorini
pixabay.com, CC0

Skupinu tvorí päť ostrovov, z ktorých Santorini je tým najväčším. Pomenované sú podľa kaplnky Agia Irini (Saint Irene, v preklade kaplnka svätej Ireny). Ostrov má tvar polmesiaca a v jeho centre sa nachádza sopečná kaldera, ktorá vznikla prepadnutím stien sopky.

Bohužiaľ s množstvom dopytu, rastie aj cena. Vďaka jeho kráse je Santorini jedným z najdrahších letovísk v Grécku. Ostrov nie je vhodný pre aktívnych dovolenkárov, ktorých nebaví len vylihovanie na pláži a prechádzky.

Kréta

Kréta je najvzdialenejší ostrov od pevniny, ale súčasne je najrozmanitejší. Je najväčším gréckym ostrovom a piatym najväčším v Stredozemnom mori. Na ostrove sú piesočnaté pláže, hory aj malebné zátoky.

Kréta
pixabay.com, CC0

Ostrov je rozdelený do štyroch dovolenkových oblastí – Chania, Rethymno, Heraklion a Lasithi. Väčšina dovolenkárov smeruje na severné pobrežie, kde sa nachádza aj hlavné mesto ostrova Heraklion s nádherným múzeom. Po celom ostrove sa nachádza množstvo historických a kultúrnych pamiatoch. Ak si chcete ostrov naozaj vychutnať a pozrieť si všetky zaujímavé miesta, prenajmite si auto.

V porovnaní s inými ostrovmi nečakajte na Kréte veľa kľudu. Kréta je najobývanejším gréckym ostrovom a v spojení s množstvom turistov sú pláže takmer neustále plné čulého ruchu. Za najkrajšiu pláž sa považuje Elafonisi, z ktorej sa dá prejsť na rovnomenný ostrov, ktorému sa hovorí aj Ostrov pirátov.

Korfu – zelený ostrov

Vďaka rozsiahlym olivovníkovým sadom sa ostrov nazýva zeleným. Patrí medzi Jónske ostrovy, ktoré boli v minulosti typické sopečnou činnosťou. Kvôli ničivým výbuchom sopky nenájdete na ostrove veľa kultúrnych pamiatok, ale misku váh vyvažujú nádherné pláže. Ostrov už v minulosti učaroval aj Napoleonovi alebo Sissi.

Korfu
pixabay.com, CC0

V gréčtine sa ostrov nazýva Kerkyra a rovnako sa volá aj hlavné mesto celého ostrova. Historické centrum mesta je jedným z mála miest, kde nájdete historické pamiatky. malebné uličky v historickom centre Kerkyre sú zaradené medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO.

Ostrov je skôr obľúbený medzi rodičmi s deťmi a medzi tými, ktorí hľadajú pokojnú dovolenku a dostatok času na oddych. Pre nočné sovy hľadajúce kultúrne vyžitie odporúčame radšej iný ostrov.

Rhodos

Rhodos je ostrov pre každého. Je zo všetkých gréckych ostorov snáď najrozmanitejší vo svojej ponuke. Okrem toho disponuje najväčším počtom slnečných dní v roku. Na Rhohods svieti slnko až 300 dní v roku. Nachádza sa na rozhraní medzi Stredozemným a Egejským morom. Nájdete tu piesočnaté aj kamienkové pláže.

Rhodos
pixabay.com, CC0

Hlavné mesto ostrova sa volá rovnako ako celý ostrov – Rhodos. Pozostáva zo Starého a Nového mesta. V tom starom bude na vás dýchať história. Pri prechádzkach malebnými uličkami narazíte na výborné reštaurácie aj kúpele. Najznámejšou turistickou atrakciou je Palác veľmajstrov, ktorí tu postavili Maltézski rytieri.

Kto sa zaujíma o históriu, určite vie, že práve v prístave v Rhodose stála kedysi socha boha Slnka Hélia. Išlo o obrovské bronzové dielo, ktoré patrilo medzi sedem divov sveta. Dnes sú tu namiesto neho dva kamenné stĺpy, na vrchu ktorých sú sochy jeleňa a lane.

Zakynthos

Biele pieskové pláže, obrovské morské korytnačky, ale aj bohatý nočný život – to všetko na vás bude čakať na Zakynthose. Ostrov nie je pre tých, ktorí majú radi ticho. Počas celého dňa sa po ostrove ozýva hudba alebo spev. Ostrov, rovnako ako Korfu, patrí medzi Iónske ostrovy a je tretím najväčším.

Zakynthos

Kroky väčšiny dovolenkárov smerujú k najznámejšej pláži – Navagio. Pláž sa nachádza v blízkosti mestečka Anafotiria. A čo všetkých turistov láka práve sem? Okrem nádhernej pláže a čistého mora sa tu nachádza vrak stroskotanej lode z roku 1983, ktorá pašovala cigarety. Na plážach môžete zahliadnúť aj symbol ostrova – stredomorskú korytnačku Kareta. Ide o vzácny a ohrozený druh korytnačiek.

Na ostrove sa veľmi dobre darí vegetácii a preto sa aj ostrov niekedy nazýva „kvet východu“ alebo „ostrov vôní“.

Čo by ste mali v Grécku vidieť?

Palác Knossos na Kréte

 Knossos
pixabay.com, CC0

Južne od mesta Irakli sa nachádza najzámejšia historická atrakcia Kréty – palác Knossos Tento minojský palác postavili takmer 2000 rokov pred n. l. ale počas jeho existenice ho niekoľko krát zničilo zemetrasenie. Našťastie ho obyvatelia po každom zemetrasení opäť vybudovali. Počas prehliadky paláca sa dozviete množstvo informácii o antickej civilizácii Minojov.

Každý, kto číta o gréckej mytológii, pozná palác ako domov kráľa Minoa a jeho labyrintu. Kto sa z neho chcel dostať, musel mať Ariadninu niť.

Kláštory Meteora v Tesálii

Kláštory Meteora v Tesálii
pixabay.com, CC0

Chcete navštíviť niečo neobyčajné? Skúste Tesáliu a kláštory Meteora. Na začiatku 14. storočia vznikli na vrcholkoch skál v Tesálii unikátne stavby – 24 kláštorov. Bez techniky, ktorú poznáme dnes, bola výstavba veľmi komplikovaná a náročná. O to dnes vzbudzujú väčší rešpekt.

Každý jedne kláštor je prepracovaný do posledného detailu. V ich útrobách nájdete náboženské ikony, fresky z obdobia Byzancie, ale aj unikátny nábytok. Pre verejnosť je sprístupnených šesť kláštorov a všetky sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Hlavné mesto Grécka – Atény

Atény
pixabay.com, CC0

Spoznať Grécko znamená videť Atény. Ponúkajú množstvo historických a kultúrnych pamiatok, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou histórie ľudstva. Partheón, Akropolis, Kostoly Svätých apoštolov, Diov chrám alebo Dionýzove divadlo – to je len zlomok pamiatok, ktoré nájdete v Aténach.

Akropolis je dominantnou stavbou celých Atén. Pohľad naň sa vám naskytne takmer z každého kúta mesta. Sprievodcovia v Akropolise vám prerozprávajú príbehy a históriu Atén ako nikde na svete. Centrom Akropolisu je Parthenón, chrám zasvätený bohyni Aténe.

Delfy

Delfy
pixabay.com, CC0

Jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na svete, mesto Delfy, sa nachádza 180 kilometrov severne od Atén. História mesta Delfy sa spája s veštbami kňažky Pýthie a jej orákula. Do mesta smerovali králi aj pútnici zo širokého okolia, aby sa dozvedeli niečo o svojej budúcnosti. Prinášali so sebou druhé dary, ktoré prispeivali k prekvitaniu celého mesta.

Dnes nájdete v Delfy ruiny starovekých stavieb a chrámov, ktoré pochádzajú z obdobie až 800 rokov pred n. l. Kolekcia najvýznamnejších archeologických nálezov sa nachádza v Delfskom archeologickom múzeu.

Thessaloniki (dnes Solún)

Thessaloniki
pixabay.com, CC0

Mesto Thessaloniky (dnešný Solún) je druhým najväčším mestom v Grécku. Bolo založené v roku 316 pred n. l. Názov Thessaloniki dostalo po maželke Kassandra Thessalonike, ktorá bola zároveň nevlastnou sestrou Alexandra Veľkého.

Vďaka polohe mesta medzi Bulharskom a Tureckom sa tu celé stáročia stretávali a miešali rôzne náboženstvá a kultúry. Množstvo pamiatok v meste sa nachádza na zozname UNESCO, napríklad aj monument Galeriov oblúk alebo Biela veža. Všetky pamiatky majú úplne iné charakterové črty. Na rozdiel od antiky v Aténách. veľká väčšina pamiatok v Solúne vznikla počas helenistického obdobia. Mesto bolo významnou metropolou Východorímskej ríše po rozpade veľkej Rímskej ríše.

Čo by ste mali v Grécku ochutnať?

Mussaka

Mussaka
Wikimedia commons, CC BY-SA 3.0

Typické Grécke jedlo, ktoré sa pripravuje takmer po celom Balkáne. Napriek tomu sa hovorí, že v Grécku chutí najlepšie. Mussaka pozostáva z vrstiev baklažánu, mletého mäsa s cesnakom a bešamelu. Do jedla sa pridáva aj škorica a čierne kroenie. Na vrcvhu nájdete posýpku zo syra.

Taramasalata

Taramasalata
pixabay.com, CC0

Vďaka množstvu čerstvej zeleniny sa grécka kuchňa pýši skvelými šalátmi a ešte chutnejšími opáčkami a dressingami. Jednou z najväčších delikatés je taramasalata.

Taramslata je krémová, hladká a skutočne výnimočná omáčka. Jej základom sú rybie ikry, olivový olej, citrónová šťava, cibuľa a chlieb. Niekedy sa pridáva aj smotana alebo cesnak. Zvyčajne sa pripravuje ako predjedlo alebo sa natiera na toasty.

Tzatziki

Tzatziki
Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)

Jednoduché a veľmi chutné jedlo. V podstate ide o biely grécky jogurt, do ktorého sa pridá nastrúhaná uhorka, cesnak a rôzne koreniny. Chutí vynikajúco aj samostatne ako predjedlo, ale aj ako príloha do šalátu. Ak ste mäsožravec, pochutíte si na nej aj s grilovaným mäskom.

Pastitsio

Pastitsio
pixabay.com, CC0

Mäso, bešamel a cestovina. Znie vám to ako talianske lasagne? Nemýlite sa. Pastitsio sú vlastne grécke lasagne. Mäso sa využíva hovädzie alebo častejšie jahňacie. Mäso sa neprekladá klasickými cestovinovými plátkami, ako v prípade lasagní, ale krátkymi makarónmi. Ak si chcete túto delikatesu pripraviť doma, pripravte sa na poriadny neporiadok v kuchyni.

Fasolatha

Fasolatha
Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0

Ide o tradičnú grécku polievku, ktorá sa varí takmer v každej domácnosti po celej krajine. Robí sa z bielej fazule, paradajok, cibule, mrkvy a zeleru.

Zdroje:
www.greeka.com
www.visitgreece.gr
Tripadvisor
Lonely Planet
www.planetware.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre