Grécko schválilo kontroverzný zákon, ktorý vyvolal radosť aj pohoršenie

212

Grécko sa stalo prvou kresťanskou ortodoxnou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Páry rovnakého pohlavia budú môcť legálne adoptovať deti po štvrtkovom hlasovaní v parlamente v pomere 176:76.

Zákon však rozdelil krajinu, pričom silný odpor viedla mocná pravoslávna cirkev. Stúpenci tejto cirkvi usporiadali v Aténach protestné zhromaždenie. Mnohí z nich na námestí Syntagma v hlavnom meste vyvesili transparenty, držali kríže, čítali modlitby a spievali úryvky z Biblie.

Hlava pravoslávnej cirkvi, arcibiskup Ieronymos, povedal, že opatrenie naruší sociálnu súdržnosť vlasti.

Na schválenie zákona v 300-člennom parlamente bola potrebná jednoduchá väčšina. Premiér Kyriakos Mitsotakis bol zástancom zákona, ale na jeho schválenie potreboval podporu opozičných strán, keďže mnoho poslancov jeho vládnej strany boli proti.

European Parliament/flickr

Pravoslávni biskupi pohrozili exkomunikáciou zákonodarcom, ktorí hlasovali za toto opatrenie, zatiaľ čo líder pravicovej strany Spartans povedal, že zákon „otvorí brány do pekla a zvrátenosti“.

Mitsotakis však trval na tom, že od piatku budú prekážky odstránené. Podľa jeho slov boli homosexuáli príliš dlho utláčaní svojimi rodinami a sociálnym prostredím. „Boli, neklamme sa, deťmi menšieho Boha,“ povedal poslancom veľmi dojatý. „Pre homosexuálov a transsexuálov, ktorí chcú mať deti, to bolo zničujúce, mali pocit, že štát ich berie ako nie dosť dobrých na to, aby mali rovnaké práva ako ostatní.“

ABS-CBN News/youtube

„Ľudia, ktorí boli neviditeľní, sa konečne stanú viditeľnými okolo nás a spolu s nimi mnohé deti konečne nájdu svoje miesto,“ povedal premiér v parlamente počas diskusie pred hlasovaním. „Reforma zlepší život niekoľkých našich spoluobčanov bez toho, aby mnohým z nich niečo vzala.“

V priebehu niekoľkých minút po schválení hlasovania vo štvrtok večer grécky líder na X zverejnil: „Hlasovanie prebehlo: od dnešného večera sa Grécko hrdo stáva 16. krajinou EÚ, ktorá uzákonila rovnosť manželstiev. Je to míľnik pre ľudské práva, ktorý odráža dnešné Grécko – progresívnu a demokratickú krajinu, ktorá je vášnivo oddaná európskym hodnotám.“

Hlasovanie privítali grécke organizácie LGBTQ.

„Na toto sme čakali roky, je to historický okamih“ uviedla Stella Belia, vedúca skupiny rodičov rovnakého pohlavia Rainbow Families. „Deň plný radosti, o ktorom sme si ani nemysleli, že niekedy príde.“

15 z 27 členov Európskej únie už legalizovalo manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Je povolené v 35 krajinách sveta.

Grécko až doteraz zaostávalo za niektorými svojimi európskymi susedmi, hlavne kvôli odporu cirkvi. Je prvou krajinou v juhovýchodnej Európe, ktorá zaviedla rovnosť manželstiev.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre