Haworthia – Ako pestovať malý sukulent ? Prečítajte si o rôznych druhoch

2678

Hľadáte izbovú rastlinu, o ktorú sa ľahko stará? V takom prípade by ste mohli skúsiť pestovanie rastliny Haworthia. Ide o pomaly rastúcu, malú sukulentnú rastlinu z čeľade Aloaceae. Známa je aj pod názvom ako rastlina s hviezdicovým oknom, vankúšová aloe alebo zebrový kaktus či perla.

Túto nízku rastlinu možno nájsť v krajinách južnej Afriky vrátane Mozambiku, Namíbie, Lesotha, Eswatini a Juhoafrickej republiky. Listy haworthie sú mäsité zelené a rozvíjajú sa do ružicového vzoru. Pokryté sú bielymi perleťovými hrbolčekmi alebo akýmisi „bradavicami“.

Pôda Priepustná
Slnko Nepriame
Presádzanie Na Jar
Cena Nízka
Haworthia
Haworthia je krásna a minimalistická . Zdroj foto: ZaujimavySvet

Druhy rastliny Haworthia

Ako sme spomínali vyššie, haworthia patrí medzi suchomilné rastliny  a je veľmi jednoduché sa o ňu starať. Na pestovanie si môžeme vybrať niekoľko spomedzi jej druhov:

rastlina
Zdroj foto: ZaujimavySvet
 1. Cooperova haworthia (Hawothia cooperi): pomenovanie nesie po anglickom botanikovi Thomasovi Cooperovi. Je pomaly rastúci typ rastliny, pre ktorú sú typické krátke stonky a akési ružičky z mäsitých lístkov. Kvitne na bielo a to od jari do leta.
 2. Hawrothia v štýle „okná katedrály“ (Haworthia cymbiformis): známa je aj pod názvom okenné člny alebo okenné haworthie.  Rastlina je malá, jej listy sú šťavnaté, svetlozelené s priehľadnými špičkami. Mäsité listy pripomínajú čln. Kvitne od polovice jari do začiatku leta. Jej kvety sú biele až svetloružové.
 3. Zebra (Haworthia fasciata): tento typ haworthie má trojuholníkové listy s malými hrbolčekmi na spodnej strane. Kvety sú biele, rúrkovité, kvitnúce v lete.
 4. Rozprávková “doska” (Haworthia limifolia): Rozety tohto druhu haworthie sú tvorené tmavozelenými trojuholníkovými listami. Kvety sú biele, rúrkovité, kvitnú v lete a tvoria sa v strapcoch.
 5. Konské zuby (Haworthia truncata): Jedinečnosťou haworthie tohto druhu sú sivozelené listy, ktoré sú drsné na dotyk a vytvárajú skôr radové rozety. Kvety rastliny sú biele a kvitnú koncom jari.
druhy
Existuje veľa rôznych druhov. Zdroj foto: ZaujimavySvet

Ako pestovať Haworthiu  (Havorthiu)

Haworthia a jej rôzne druhy sú nenáročné na starostlivosť. Potrebujú predovšetkým suché podmienky, jasné svetlo a málo vody. Ak však chcete vypestovať zdravú a peknú rastlinu, pomôcť vám môžu aj tieto rady na pestovanie:

 1. Prvým krokom je zasadenie rastliny do dobre priepustnej pôdy. Vhodná je napríklad kaktusová zmes, ktorá umožňuje dostatočné odvodnenie. Odporúča sa tiež zmiešať pôdu s pemzou alebo perlitom, aby sa tak zabezpečilo ešte lepšie odvodnenie a aby ste tak chránili rastlinu pred nadmerným preliatim.
 2. Ďalším krokom je umiestnenie rastliny na jasné, avšak nepriame slnečné svetlo. V prípade, že listy rastliny začínajú byť biele alebo žlté, je to znakom toho, že rastlina dostáva príliš veľa priameho slnečného žiarenia. Naopak, vyblednuté zelené listy naznačujú, že rastlina má veľa tieňa.
 3. Haworthia potrebuje teplé pestovateľské prostredie, a preto by ste ju v ňom mali aj udržiavať. Ideálne sú pre rastlinu teplejšie letné teploty. Počas teplých letných mesiacov môžete rastlinu premiestniť vonku, avšak robte to postupne, aby sa listy rastliny na slnku nespálili. Počas zimy rastlina zvládne aj chladnejšie prostredie, ale nie teploty nižšie ako 4°C.
 4. Rastlinu zalievajte podľa ročných období. V lete viac ako v zime. V letných mesiacoch je dobré pôdu dôkladne namočiť a pred tým, než sa ju rozhodnete opätovne zaliať, pôdu nechajte úplne vyschnúť. Takto predídete hnilobe korienkov. V zime si rastlina vyžaduje vodu iba každý druhý mesiac.
 5. V prípade, že rastlina prerastá kvetináč, je vhodné ju presadiť. Ideálnym obdobím na presádzanie je jar alebo začiatok leta. Pridajte tiež čerstvú zmes pôdy a podporte tak rast rastliny.
 6. Haworthia sa rozmnožuje na jar alebo začiatkom leta a môže sa rozmnožovať semenami, ofsetovým delením alebo odrezkami. Spôsob rozmnožovania závisí od odrody, ktorú pestujete.
izbová rastlina
Zdroj foto: ZaujimavySvet

Kde haworthiu na predaj ?

Ak neviete, kde kúpiť haworthiu nezúfajte. Je dostupná u každého lepšieho predajcu izbových rastlín alebo lokálnom záhradkárstve. Niekedy sa vám podarí rastlinku vymeniť za nejakú inú v miestnych facebookových skupinách alebo nájsť „zadarmo“ v bazároch. Stojí to však čas. V lepšom záhradkárstve ju nájdete už od 1,89 EUR.

pôda
Zdroj foto: ZaujimavySvet

Záver

Haworthia alebo havorthia je minimalistická izbová rastlina, ktorá zaručene skrášli váš interiér. Je vhodná do malých priestorov alebo kaviarní na stôl, kde musíte šetriť miesto. Vyskúšajte ju tiež!

 Ako pestovať rodinné šťastie alebo zamokulkas?

Na našich stránkach sa venujeme pestovaniu rôznych izbových rastlín. Niektoré sú lepšie do menších bytov iné do priestranejších domov. V každom článku nájdete užitočné tipy a rady ako pestovať. Prečítajte si napríklad ako pestovať zamiokulkas alebo rodinné šťastie

Užitočné zdroje:

https://www.masterclass.com/articles/haworthia-plant-guide

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre