Ako pestovať rodinné šťastie (Soleirolia) – drobné biele kvety, ktoré skrášlia váš interiér

4357

Medzi rastliny, ktoré sa pestujú ľahko a tak sú vhodné aj pre začiatočníkov, určite patrí rodinné šťastie (Soleirolia soleirolii), ktoré je veľmi vyhľadávanou izbovou rastlinou. Aj napriek jednoduchej starostlivosti si však táto rastlina vyžaduje pravidelnú pozornosť, a to preto, aby vyzerala čo najlepšie.

Rodinné šťastie
Foto: ZaujimavySvet

Rastlina pochádza z ostrovov v západnom Stredomorí a je veľmi populárna najmä na Sardínii a Korzike. Pomenovanie dostala po Henrim Augustinovi Soleirolovi, botanikovi, ktorý rastlinu zbieral na Korzike.

rodinné šťastie je trvácou rastlinou patriacou do skupiny rastlín Urticaceae – žihľavovité.  Vyniká svojou sviežou zelenou farbou, nízko rastúcim a hustým vzhľadom. Listy sú jemné, okrúhle, obličkového tvaru, podobné žihľave a upevnené na krátkych, mäsitých stonkách.

Rodinné šťastie v skratke

 

Botanický názov Soleirolia soleirolii
Slnečné žiarenie Nepriame
Typ pôdy Mierne kyslá
pH pôdy pH 5-6
Kvitne Jar až leto
Farba kvetov Biela
Cena 2,50 € – 8,90€

 

Rastline sa darí v bahnitom a močaristom prostredí. V jej domácom prostredí sa niekedy považuje za burinu, avšak v prostredí, ktoré nie je jej domáce, je rastlina veľmi vzácna a to pre svoj exotický a machovitý vzhľad.

Rodinné šťastie dorastá do výšky 8-15 centimetrov a do šírky 0,9 až 1,8 metrov.

Rastlina kvitne od mája do júna. Kvety rodinného šťastia sú malé, krémovo – biele a bez okvetných lístkov. Keďže nie sú veľmi významné, nepoužívajú sa na dekoratívne účely.

Rodinné šťastie v kvetináči
Foto: ZaujimavySvet

Druhy Soleirolia soleirolii (rodinné šťastie)

  • Soleirolia soleirolii ‚Aurea‘: tento druh rodinného šťastia má zlaté listy a dorastá do výšky  o niečo nižšej ako ostatné druhy a taktiež sa veľmi nerozširuje. Darí sa jej v tieni
  • Soleirolia soleirolii ‚Golden Queen‘: vyniká listami, ktoré majú žltkasté okraje
  • Soleirolia soleirolii ‚Silver Queen‘: táto odroda má strieborno-sivé listy
  • Soleirolia soleirolii ‚Variegata‘: listy rastliny sú v tomto prípade viacfarebné, strieborné s bielym bodkovaním. Skorší názov tejto odrody ja aj „Argentea“.

Ako pestovať rodinné šťastie

Rodinné šťastie  rastie najlepšie vonku vo vlhkej a dobre priepustnej pôde. V teplom podnebí je rastlina vždy zelená, v miernom podnebí na jeseň odumrie a objaví sa znova na jar a v chladnom podnebí nie je trvalkou. V prípade, že sa rastlinu rozhodnete pestovať v interiéri v kvetináči, môžu ju napadnúť škodcovia, ktorý napádajú aj ostatné interiérové rastliny – vošky, roztoče či múčniky.

Rastlina je plazivá a je možné pestovať ju aj na dreve. Zvyčajne ju však vidieť v teráriách, viváriach, fľašiach, závesných kvetináčoch, malých záhradách, skalkách, alebo kvetináčoch. Vzhľadom na jej machovitý vzhľad rastlina predstavuje tiež skvelú alternatívu trávy.

izbová rastlina
Foto: ZaujimavySvet

Koľko svetla potrebuje rodinné šťastie?

Rodinné šťastie obľubuje jasné nepriame svetlo a zvláda aj čiastočný až úplný tieň. Priame slnečné svetlo je pre ňu nebezpečné a to zo toho dôvodu, že by jej mohlo spáliť listy a spôsobovať suchosť. Najlepšie vyzerá, keď je umiestnená v jasnom a akoby filtrovanom svetle. Dobre rastie aj pri umelom osvetlení v interiéri a vonku je lepšie ju umiestniť do tieňa.

Aká pôda je najvhodnejšia?

Pôda bohatá na humus, kompost alebo hnoj je pre rastlinu veľmi vhodná. Dôležité je pamätať na to, aby bola pôda dostatočne odvodňovaná. Pre pestovanie v kvetináči je vhodná akákoľvek zemina pre črepníkové rastliny. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov v pestovaní rastliny je najlepšia mierne kyslá pôda s pH 5-6.

Ako polievať rodinné šťastie ?

Rastlina nemá rada sucho a preto je potrebné ju pravidelne zalievať, približne dvakrát týždenne. Najdôležitejšia je oblasť okolo korienkov, ktorá by mala byť stále vlhká aj napriek tomu, že povrch pôdy bude suchý. V žiadnom prípade nenechajte korene rastliny v premočenom prostredí. V takomto prípade môžu začať hniť. Dôležité je preto dbať na to, aby bola rastlina dostatočne odvodnená. Ideálne je zalievanie rastliny zospodu. V zimných mesiacoch si vyžaduje menej vody.

umiestnenie kvetu
Foto: ZaujimavySvet

Kam umiestniť rodinné šťastie?

Ideálnou teplotou pre pestovanie rastliny je 10 až 21 °C. Čím je okolitá teplota vyššia, tým viac je potrebné dbať na udržiavanie správnej vlhkosti a tiež na svetlo, ktorému je rastlina vystavená. Rastlina dokáže tolerovať aj mierny a krátkodobý mráz.

V tomto prípade by mala byť schopná zregenerovať sa. V prípade silnejšieho mrazu rastlina hynie a preto je vhodné v tomto prípade rastlinu pestovať v kvetináči, pretože mráz ničí vonkajšiu vrstvu listov.

Soleirolia soleirolii obľubuje vysokú vlhkosť- aspoň 75% vlhkosti. V prípade, že rastlinu pestujete v interiéri, hodí sa do kúpeľne alebo kuchyne. V prípade suchšieho prostredia je rastlinu vhodné umiestniť do vlhkého terária alebo do blízkosti zvlhčovača. Pravidelné rosenie je tiež skvelým riešením, avšak z vašej strany si to vyžaduje viac úsilia.

Ako hnojiť rodinné šťastie?

Rastlinu je dobré prihnojovať a to preto, aby boli jej listy zelené a husté. Na jar a v lete rastlinu hnojíme každé dva týždne. Ideálne je používať tekuté hnojivá, ktoré sa ľahšie riedia vodou. Ideálne je, ak sa hnojivo nedotýka listov, čo môže byť najmä v prípade nízkorastúcej rastliny pomerne zložité. V prípade, že hnojivo zasiahne listy, tak ich len jednoducho opláchneme vodou.

Foto: ZaujimavySvet

Prerezávanie rastliny

Prerezávanie rastliny závisí od toho, ako chcete, aby rastlina vyzerala. V každom prípade, suché listy je potrebné odstrániť. Ak chcete, aby rastlina rástla rýchlejšie a hustejšie, bude potrebné ju častejšie prerezávať, keďže prerezávanie podporuje nový rast. V prípade, že máte ten druh rastliny, ktorý má okrem dominantnej zelenej farby aj inú,  napríklad zlatú farbu, dbajte o to, aby ste prerezávaním zabránili strate „farebnosti“, a teda priebežne odstraňujte zelené stonky. Na prerezávanie použite nožnice.

Ako zasadiť alebo presadiť rodinné šťastie ?

Rastlina môže byť zasadená voľne do zeme, ako sme si spomínali vyššie, ale môže byť umiestnená aj do črepníkov a iných nádob. V prípade kvetináča sa odporúča závesný kvetináč, aby sa rastlina mohla voľne rozpínať a prevísať po bokoch. V teráriách sa rastliny môžu plaziť po okrajoch skla.

Vzhľadom k tomu, že rastlina rastie rýchlo, je potrebné ju pravidelne presádzať do väčšieho črepníka – čím väčší tým lepšie. Pri presádzaní rodinného šťastia berieme do úvahy to, že stonky sú veľmi krehké a preto rastlinu z nádoby nevyťahujeme za stonku alebo listy ale otočením kvetináča rastlinu opatrne vyberieme, vložíme do nového kvetináča a zalejeme. Rastlinu je najlepšie presádzať aspoň raz za rok alebo zakaždým, keď sa vám zdá, že kvetináč je malý.

izbové rastliny
Foto: ZaujimavySvet

Kde majú tento kvet na predaj?

Rodinné šťastie kúpite v lokálnom záhradkárstve. Ide o vcelku bežnú rastlinku. Skúsiť šťastie môžete aj v lokálnych skupinách na Facebooku alebo bazároch. Niekedy sa vám môžno pošťastí získať rastlinku zadarmo alebo výmenou. Miestne zahrádkastva by ju však celkom určite mali mať dostupnú na predaj. Cena sa pohybuje od 2,50 EUR ale niektoré druhy môžu stáť aj 10 EUR.

Množenie rodinného šťastia

Rastlina sa rozmnožuje veľmi ľahko, najmä počas jej vegetačného obdobia, teda zvyčajne na jar a v lete. Stonky sú schopné samé si vytvoriť korene a zakoreniť sa kedykoľvek sa dotýkajú pôdy. V prípade, že nechcete, aby sa vám rastlina samovoľne premnožila a rozpínala, posaďte ju do kvetináča.

Soleirolia soleirolii sa rozmnožuje dvoma spôsobmi: delením a odrezkami.

V prípade delenia, čo je najjednoduchší spôsob rozmnožovania, oddelíme časť stoniek so zeminou a koreňmi a zasadíme ju do nového kvetináča do vlhkej a dobre priepustnej pôdy. V tomto prípade môžete však riskovať poškodenie hlavnej rastliny.

V prípade rozmnožovania odrezkami budeme potrebovať nožnice, ktorými odrežeme zdravé stonky a to v dĺžke aspoň 5 centimetrov. Zo stonky odstránime listy v jej spodnej časti a pre lepšie zakorenenie vložíme stonku najskôr do vody so zakoreňovacím hormónom a až potom vložíme do kvetináča. Následne zakryjeme priehľadnou fóliou  s menšími otvormi, aby sme zabezpečili mierne prúdenie vzduchu a po 3 až 4 týždňoch by mali byť stonky dobre zakorenené.

kvety
Kvety rodinného šťastia sú malé a biele. Foto: ZaujimavySvet

Choroby, ktoré postihujú rodinné šťastie

Medzi najbežnejšie problémy spojené s pestovaním Soleirolia soleirolii patria:

  • Vädnutie rodinného šťastia, ku ktorému dochádza v prípade, že rastlina nemá dostatok vody a tiež v prípade, že rastlinu je potrebné presadiť – vtedy u rastliny pretrváva neustála vädnutie.
  • Hnednúce listy sa objavia vtedy, keď je rastlina vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Vtedy je potrebné ju presunúť na tienisté miesto.
  • Čierne listý a páchnuca pôda je znakom koreňovej hniloby, ktorá nastala v dôsledku nadmerného zalievania rastliny. V tomto prípade je potrebné rastlinu presadiť do lepšie priepustnej pôdy alebo kvetináča s lepším odvodnením, ostrihať sčerneté listy, odrezať všetky zhnité alebo sčerneté časti koreňov. Pozrite sa, či sa na rastline objavili aj vošky alebo iné parazity, ktoré sa v prípade hniloby na rastlinách objavujú. Ak spozorujete škodcov, použite insekticídne mydlo a odstráňte parazitov.

Ako pestovať monsteru, svokrine jazyky či lopatkovec?

Pestovanie rodinného šťastia nie je jediný článok v ktorom sa venujeme pestovaniu izbových rastlín.  Prečítajte si ďalšie články zo série “ Ako pestovať“ a skrášlite si domov. Ide napríklad o izbové rastlinky monstera, svokrine jazyky či obľúbený lopatkovec.

 

Užitočné zdroje:

https://www.thespruce.com/baby-tears-plant-4582879

https://gardenbeast.com/baby-tears-guide/

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre