Človek je síce len kvapkou v mori, no dokáže neuveriteľné veci. Prinášame vám príbehy ľudí, ktorí sa postavili nepriazni osudu a vybojovali si svoju vlastnú cestu 

4607

Zatiaľ čo s niektoré postihnutiami sa človek vyrovnáva ťažšie ako s inými, existuje niekoľko pozoruhodných príbehov o ľuďoch, ktorí nedovolili, aby im ich postihnutie bránilo dosiahnuť úspech.

Počúvanie o neuveriteľných úspechoch ľudí, ktorí čelili tvárou v tvár prekážkam je inšpirujúce bez ohľadu na okolnosti. Keď sa tieto úspechy pripisujú ľuďom so zdravotným postihnutím je to pre nás ešte motivujúcejšie, pretože veľa ľudí nedokáže ani len vyjsť zo svojej komfortnej zóny, nieto ešte dosiahnuť cieľ. Tu je len zopár neuveriteľných ľudí s ohromujúcim odhodlaním. Na svete je ich však oveľa viac. 

Nick Vujicic

7cf196f4 1cb0 403c 8fc4 5137be0e6db1
Nick Vujicic“ od Medienmagazin pro is licensed under CC BY-SA 2.0

Málokto je inšpirujúcejší ako Nick Vujicic. Vujicic sa narodil v roku 1982 bez končatín. Často spomína, že ako dieťa trpel výsmechom a diskrimináciou. S Nickom to bolo také zlé, že sa v jednom momente dokonca pokúsil spáchať samovraždu. Postupom času sa však naučil vidieť svoj potenciál.

Naučil sa improvizovať, aby dosiahol niekoľko zručností, vrátane hry na hudobné nástroje a používania počítača.

V roku 2005 Nick založil Život bez hraníc s cieľom šíriť nádej a inšpiráciu po celom svete. V súčasnosti vedie motivačné prednášky po celom svete, napísal niekoľko kníh a pravidelne sa zúčastňuje talkshow a televíznych programov.

Nickova sláva stúpla po účinkovaní v dojemnom krátkom filme Cirkus Motýľ v roku 2009.

Andrea Bocelli

07edbaf2 4135 44d9 95fb 3d0ea34b3bd9
The 21st Annual Crystal Awards: Andrea Bocelli“ od World Economic Forum is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Tenorista, hudobník, spisovateľ a hudobný producent talianskeho pôvodu Andrea Boccelli má za sebou výnimočnú hudobnú kariéru, počas ktorej predal viac ako 75 miliónov nahrávok.

Boccelli sa narodil s vrodeným glaukómom, kvôli ktorému bol od začiatku svojho života čiastočne slepý.

Boccelliho rodičia si však všimli jeho hudobný talent a zariadili, aby chodil na hodiny hudby už od mladého veku. Napriek zrakovým ťažkostiam študoval hru na klavíri do svojich šiestich rokov.

Vo svojich 12 rokoch však počas futbalového zápasu utrpel vážne zranenie. Následkom úderu sa jeho vrodené zhoršené videnie zhoršilo a on úplne oslepol. Obdarený zvláštnym duchom sa rozhodol úplne zamerať na hudbu, konkrétne na spev. Boccelli sa stal medzinárodne uznávaným spevákom. Je jedným z mála umelcov, ktorí kedy dostali klasickú hudbu na vrchol medzinárodných popových rebríčkov.

Boccelli získal množstvo medzinárodných ocenení a dokonca je po ňom pomenovaná pláž na pobreží Jadranského mora.

Kyle Maynard

c7eaaf97 fcfe 4c59 bc70 637f17af626a
Kyle Maynard“ od Alex Europa is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Napriek tomu, že sa Kyle narodil so zriedkavým stavom známym ako vrodená amputácia, ktorá spôsobila, že jeho ruky končia na lakťoch a nohy končia blízko kolien, Kyle sa naučil žiť nezávislý život.

Kyleove výkony sú jednoducho pozoruhodné. V roku 2012 sa stal prvým pacientom po štvornásobnej amputácii, ktorý vyliezol 19 340 stôp na vrchol hory Kilimandžáro bez pomoci protetiky. O štyri roky neskôr v roku 2016 dosiahol vrchol argentínskej hory Aconcagua. Aconcagua s výškou 22 838 stôp je najvyšším vrchom na západnej aj južnej pologuli. Mnohé z Kyleových úspechov majú za cieľ zvýšiť povedomie o špeciálnych ľuďoch, ako sú zranení veteráni, či deti v núdzi.

Dnes je Kyle motivačným rečníkom, autorom, podnikateľom a oceneným umelcom zmiešaných bojových umení ESPY.

Bethany Hamiltonová

Bethany Hamilton surfing sq cropped
Zdroj: wikimedia common

V roku 2003 Bethany prežila útok žraloka, pri ktorom prišla o ruku.

Bethany nedovolila, aby ju zranenie odradilo. Bola vášnivou surferkou, a preto sa aj po útoky vrátila späť do vody, a to do troch či štyroch týždňov od útoku. Stala sa profesionálkou a odvtedy súťaží na medzinárodnej úrovni, pričom za posledných pätnásť rokov získala šesť trofejí za prvé miesta a niekoľko ďalších prestížnych športových ocenení.

Okrem súťaženia vedie Bethany kurzy motivácie a životnej transformácie založené na vlastných skúsenostiach a inšpiratívnom príbehu.

Mallory Weggemannová

fd76914b95a023d99bd71c2a324520c3
Zdroj: wikimedia common

V roku 2008 išla Mallory Weggemanová do nemocnice, aby dostala svoju tretiu a poslednú epidurálnu injekciu, ktorá jej mala pomáhať pri liečbe bolesti chrbta spôsobenej postherpetickou neuralgiou.

Operácia sa bohužiaľ nepodarila. Liečba, ktorá mala zmierniť jej vyčerpávajúcu bolesť, namiesto toho spôsobila Mallory paraplegiku s úplnou neschopnosťou pohybu od pása nadol. Mala 18 rokov.

Mallory bola od mladosti vášnivou plavkyňou. Rozhodla sa, že nedovolí, aby jej jej postihnutie vzalo to, čo milovala. Necelý rok a pol po návrate do bazéna Mallory prekonala svoj prvý súbor svetových rekordov v roku 2009 na Can-Am Speedo Para Swim Meet. Počas nasledujúcich štyroch rokov prekonala tridsaťštyri amerických rekordov a pätnásť svetových rekordov.

Mallory je dvanásťnásobným majstrom sveta a s dvoma paralympijskými medailami z hier v Londýne 2012. Naďalej cestuje po svete, súťaží v plaveckých súťažiach a inšpiruje publikum vo vystúpeniach po celom svete.

Stevie Wonder

b041b62a f174 4a3e ba01 fc2207c6a635
Stevie Wonder and Nathan Watts (2006)“ od File:Stevie Wonder at East End, Washington DC.jpg: John Athayde (boboroshi) derivative work: Mathonius is licensed under CC BY 2.0

Stevie Wonder sa narodil o 6 týždňov skôr, keď cievy v jeho očiach ešte neboli vyvinuté. Atmosféra bohatá na kyslík v nemocničnom inkubátore viedla k retinopatii nedonosených, čo je stav, pri ktorom je rast ciev v oku prerušený a spôsobuje odlúčenie sietnice a následnú slepotu.

Napriek tomu, že bol od narodenia slepý, Stevie vynikal v hudbe už od mladého veku. Bol identifikovaný ako zázračné dieťa a v jedenástich rokoch podpísal svoju prvú nahrávaciu zmluvu. Nahral viac ako 30 najlepších amerických hitov vrátane slávnych skladieb ako „Signed, Sealed, Delivered I’m Yours“, „Superstition“, „You Are the Sunshine of My Life“ a „I Just Called to Say I Love You“. Na svojom konte má viac ako 25 cien Grammy.

Wonder tiež strávil roky v politickom aktivizme. Bol jedným z kľúčových bojovníkov za to, aby sa narodeniny Martina Luthera Kinga Jr. stáli v USA národným sviatkom. V roku 1985 ho Organizácia Spojených národov ocenila za jeho postoj proti rasizmu v Južnej Afrike. V roku 2009 bol vymenovaný za Posla mieru Organizácie Spojených národov za jeho dlhoročné úsilie v mierových politických veciach.

Michael J. Fox

5307c426 9134 43aa a116 e77ca24499bb
Michael J. Fox 2012 (cropped)“ od Paul Hudson (original) Supernino (derivative work) is licensed under CC BY 2.0

Keď mal Michael J. Fox 29 rokov diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Bolo to po tom, čo už dosiahol celosvetovú slávu vďaka úlohám vo filmoch Návrat do budúcnosti a televíznej show Family Ties.

Napriek tomu, že mu povedali, že by mal z herectvom seknúť, Fox neposlúchol a pokračoval vo svojej hereckej kariére, z ktorej odišiel na plný úväzok až v roku 2000.

Od odchodu do dôchodku vložil Fox väčšinu svojej energie do obhajoby ľudí, ktorí žijú s Parkinsonovou chorobou. Jeho nadácia vyzbierala viac ako 230 miliónov dolárov na výskum tejto choroby.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.