Známy herec Morgan Freeman mení svoj ranč na včelie kráľovstvo – nedokáže sa pozerať na zmenšujúcu sa populáciu

2076

V posledných desaťročiach zaznamenali poľnohospodári a vedci dramatický pokles svetovej populácie včiel. Včely strácame kvôli klimatickým zmenám, pesticídom i výraznému zasahovaniu do ich prirodzených biotopov. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí sa odmietajú len tak prizerať a s chovom týchto vzácnych živočíchov neotáľajú.

morgan freeman fotografia
Foto od John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com

Jedným z takýchto ľudí je aj slávny herec Morgan Freeman. Ten sa snaží pomôcť zastaviť pokles populácie včiel tak, že ich chová na vlastnom ranči v Mississippi, ktorý pomaly, ale isto mení na včelie kráľovstvo. Herec sa prvýkrát začal zaujímať o včelárstvo ešte v roku 2014, vtedy to však ešte bral ako koníček. Reagoval tak na hromadný úhyn včiel, ku ktorému došlo v USA. Od tej doby Morgan doviezol viac ako 26 včelích úľov z Arkansasu na svoj 50 hektárový ranč.

Morgan sa tak pripojil ku globálnemu hnutiu zameranému na podporu ochrany včiel a naďalej zvyšuje povedomie o týchto zvieratách. Snaží sa vysvetľovať ľuďom, aké dôležité je udržať včely nažive. Tiet totiž opeľujú až okolo 80% rastlín na svete. Jedna včelia kolónia dokáže opeliť asi 300 miliónov kvetov denne. Využívanie chemikálií, zmena klímy a redukcia prirodzeného biotopu včiel spôsobuje pokles ich populácie a je najvyšší čas začať konať – spoločne, ale aj individuálne.

bees fotografia
Foto od Pexels

Stále totiž existujú aj veci, ktoré dokáže ovplyvniť každý jednotlivec. Jeden z takýchto efektívnych spôsobov, ako dokážete oživiť miestne populácie včiel, je pestovať kvety na svojich dvoroch a záhradách. Medzi rastliny, ktoré sú pre včely tie najvhodnejšie možno zaradiť napr. echinaceu, krokus, hyacint, nechtík a ďalšie.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.