Ako sa z populárneho lieku stala jedna z najnebezpečnejších drog spoločnosti

1553
heroin fotografia
Foto od National Crime Agency

V roku 1898, Bayer vypustil do sveta dva lieky, ktoré mali zmeniť svet. Prvý bol Aspirín, ktorý bol najprv dostupný len na predpis, no neskôr bol už len na vyžiadanie. Druhý bol vyhlasovaný za zázračný liek. Bol dostupný iba pri podpultovom predaji avšak Bayer vkladal množstvo peňazí do jeho propagácie.

Odporúčali ho deťom, tehotným ženám a dokonca aj bábätkám. Tekutá forma lieku bola odpoveďou na horúčky, boľavé hrdlá, bolesti hláv, pneumóniu a aj tuberkulózu. Tento liek sa taktiež podával vojakom, aby im pomohol v boji so závislosťou na morfiu. Bol predávaný širokej verejnosti v tabletkách.

Niekoľko rokov bol heroín najpopulárnejším “liekom” v USA a tento názov drogy nebol spočiatku názvom ale značkou.

Netrvalo veľmi dlho kým si ľudia uvedomili, že tento zázračný liek nie je až tak zázračný ako si mysleli. Po nejakom čase sa u pacientov na tomto lieku prejavili rovnaké príznaky ako u ľudí závislých na morfiu. Bábätká narodené matkám, ktoré boli na heroíne boli postihnuté vážnymi ochoreniami. Aj napriek tomu to trvalo firme Bayer takmer 20 rokov, kým prestali heroín propagovať ako neškodný.

V roku 1918 bolo v samotnom New Yorku 200 000 ľudí závislých na heroíne.

Príbeh heroínu však nie je až tak unikátny. “Medicína sa rozvíja pomaly a bolestivo,” hovorí Dr. Paul Offit, autor knihy “Pandorino laboratórium: Sedem Príbehov Kedy Šla Veda Zlým Smerom.”

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre