Kto by nemal rád čokoládu? Teraz sa však poďme pozrieť na jej chutnú históriu. Tajomstvo vzniku pravej belgickej čokolády.

611

Hoci je Belgicko pre niekoho malou a nie tak známou krajinou ako iné štáty v Európe, rozhodne sa preslávilo širokou škálou lahôdok, akými sú belgické pivo, vafle z Liege, bruselská čipka a samozrejme belgická čokoláda. Nič neprekoná lahodnú, krémovú chuť belgickej čokolády. Ako sa táto sladká pochúťka stala v priebehu storočí takou populárnou a kto bol zodpovedný za vynález tak návykovej pralinky? Všetko to začalo v Belgicku.

Historické spojenie

V 17. storočí, keď Belgicku ešte vládli Španieli, prieskumníci priniesli kakaové bôby z Južnej Ameriky a predstavili ich belgickej komunite. V tom čase bola čokoláda znakom luxusu a väčšinou sa používala na výrobu „horkej čokolády“ pre elitu alebo ako spôsob ako zapôsobiť na nových návštevníkov. V skutočnosti to začalo Henrim Escherom, majorom z Zürichu, ktorý dostal šálku tohto lahodného nápoja pri návšteve Grand Place v Bruseli v roku 1697. Okamžite sa doň zamiloval, recept si vzal so sebou domov a predstavil svojej vlastnej krajine čokoládu. Švajčiarsko je v súčasnosti považované za najväčšieho konkurenta Belgicka, pokiaľ ide o výrobu a distribúciu čokolád.

photo 1517578239113 b03992dcdd25
Zdroj: unsplash

Ako však všetci vieme, čokoláda už nie je určená exkluzívne len pre bohatých a slávnych – hoci môže chutiť vynikajúco, dnes si ju môže dovoliť každý. Prvýkrát sa Belgicko skutočne ponorilo do čokoládového trhu, keď kolonizovali Kongo a našli veľký prebytok kakaových bôbov. Kráľ Leopold tretí vtedy urobil z Belgicka predstaviteľa obchodu s kakaom a čokoládou číslo jeden.

photo 1493925410384 84f842e616fb
Zdroj: unsplash

Bol to Jean Neuhaus (ironicky, zo Švajčiarska), ktorý ako prvý zaradil belgickú čokoládu na zoznam lahôdok. V roku 1857 sa presťahoval do lekárne so sladkosťami v Galérie de la Reine v Bruseli, kde predával plakety tmavej čokolády. Postupne sa lekáreň zmenila na skutočnú cukráreň a v roku 1912 tu vznikla prvá pralinka. Dutý čokoládový obal so sladkou náplňou vynašiel Jeanov vnuk (tiež Jean), ktorý vynašiel aj Ballotínu, škatuľku, do ktorej sú pralinky zabalené. Obchod Jean Neuhaus existuje dodnes a pri návšteve Bruselu ho určite musíte navštíviť.

photo 1549007994 cb92caebd54b
Zdroj: unsplash

Sladké dobroty na belgický spôsob

Aby sme pochopili, prečo sú belgické čokolády také známe a lahodne návykové, je dôležité presne vedieť, ako sa vyrábajú. Tajomstvo ich úspechu spočíva v ingredienciách použitých na ich výrobu a samozrejme vo výrobnom procese. Zákon vytvorený v roku 1884 uvádza, že sa musí použiť minimálna úroveň 35% kakaa, aby sa predišlo používaniu nekvalitných zdrojov tuku alebo iným „hackom“ na úpravu zloženia. Výroba začína v počiatočných fázach, čo zahŕňa dohľad nad tým, ako sa pestujú kakaové bôby, ako sa pražia a aké bôby sa vôbec používajú.

V komunite výrobcov čokolády, kde sa uprednostňuje tradičná výroba, existuje niekoľko zákonov a nevyslovených pravidiel. To vysvetľuje, prečo je v Belgicku toľko malých nezávislých čokoládovní. Avšak aj veľkí výrobcovia čokolády dokázali expandovať mimo Belgicka, no stále používajú na výrobu svojich čokolád iba tradičné receptúry, z ktorých mnohé sú stále prísne tajné. 

Ak ste v Belgicku a chcete sa dozvedieť o procese výroby čokolády podrobnejšie informácie, oplatí sa navštíviť MUCC (Múzeum kakaa a čokolády), ktoré sa nachádza neďaleko Grand Place, hlavného bruselského trhového námestia

Čokoládové dedičstvo Belgicka

Najznámejšia obchodná značka belgickej čokolády je Côte d’Or, ktorú nájdete takmer v každom obchode s potravinami v Belgicku a na mnohých miestach po celom svete. Côte d’Or založil Charles Neuhaus v roku 1870, ktorý krátko na to otvoril továreň. Názov odkazuje na Zlaté pobrežie, teraz Ghanu v Afrike, odkiaľ kakaové bôby poprvýkrát prišli. Značka je teraz súčasťou americkej nadnárodnej spoločnosti Mondelez International, ktorej ďalšie produkty zahŕňajú Oreo, Toblerone, Mikado, Milka a Cadbury.

Cotedor
Zdroj: wikimedia common

Komerčné značky, ako je Neuhaus, sú známe výrobou lahodných čokolád a ich bežné čokoládové tyčinky, či pralinky určite musíte pri návšteve Belgicka vyskúšať – ale za ochutnanie určite stoja aj produkty miestnych nezávislých výrobcov čokolády!

Dnes je belgická čokoláda svetovo uznávaná a naďalej zohráva významnú úlohu v belgickom hospodárstve. Celkovo je v krajine viac ako 2000 druhov čokolád, takže ktokoľvek, kto navštívi Belgicko, by nemal váhať vyskúšať túto lahodnú pochúťku.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.