História diamantov – vznik a naväčšie ložiská sveta

209


História diamantov je tak trochu tajomná. Neexistujú presné informácie o tom, kedy diamanty prvýkrát vznikli. S ľudstvom je však ich história lepšie zdokumentovaná. Od svojho objavenia sa postupne stali symbolom bohatstva a luxusu.

Zdroj gr8effect

Čo je to diamant?

Diamanty vznikajú hlboko v zemskom plášti. Proces ich tvorby je zložitý a vyžaduje špecifické podmienky. Pod vysokým tlakom a teplotou sa atómy uhlíka usporiadajú do kryštálovej štruktúry. Týmto procesom vzniká väčšina prírodných diamantov, ktorých vek sa pohybuje od 1 miliardy do 3,5 miliardy rokov. Tvoria sa v hĺbkach 150 250 kilometrov v zemskom plášti. Na povrch sa dostávajú napríklad sopečnou erupciou, kde sú vyvrhnuté pod veľkým tlakom.

Ďalším spôsobom, akým sa diamanty tvoria, je recyklácia oceánskej kôry do zemského plášťa prostredníctvom subdukcie. Počas subdukcie je jedna tektonická platňa tlačená pod druhú. Tento proces môže viesť k tvorbe diamantov.

Diamanty vznikajú z hlbokých sopečných erupcií, subdukčných zón, miest dopadu alebo dokonca z vesmírneho odpadu.

Diamantová história

Diamanty sa stali vzácnymi predmetmi v starovekom Ríme, písalo sa o nich ako o raritách. Neskôr boli objavené v Indii v potokoch a postupne sa stali súčasťou obchodu aj v stredoveku. India teda zohrala kľúčovú úlohu v rozšírení diamantov do Európy. Od staroveku bola táto krajina zdrojom takmer všetkých známych diamantov na svete a až do objavenia v Južnej Afrike v roku 1896 bola jediným miestom, kde sa diamanty ťažili.

Správy o ranej indickej ťažbe diamantov sa dostali do Európy. Informácie často neboli založené na reálnych udalostiach, ale zmiešané s mýtmi. Napríklad grécky lekár Ctesias vykreslil neuveriteľne bohaté náleziská diamantov, ktoré strážili gryfovia. Plínius Starší vo svojej práci (79 nl) správne opísal diamanty, ktoré sa vymývali z riečneho štrku v Indii. Najintenzívnejšia ťažba prebiehala pozdĺž rieky Krishna, od bane Kollur po Paritalu. Z tejto oblasti pochádzajú legendárne drahokamy ako Koh-i-Noor, Nizam, Hope Diamond alebo Orlov Diamond.

Zdroj Toby Elliott

Keď sa zásoby diamantov v Indii minuli

Do roku 1700 sa zásoby diamantov v Indii začali vyčerpávať, takže baníci museli hľadať nové zdroje. V 19. storočí Američania začali požadovať diamanty z Južnej Afriky, čo z tejto krajiny urobilo hlavného predajcu.

Najväčšie náleziská diamantov

Historický význam Indie v oblasti ťažby a spracovania diamantov vydláždil cestu globálnemu obchodu a remeselnej zručnosti. Najbohatším a najväčším zdrojom diamantov na svete je dnes Rusko. Má viac ako 12 povrchových baní a jeho produkcia diamantov je významná už od roku 1947. Podľa objemu je Rusko najväčším vývozcom neopracovaných diamantov. Ďalším významným hráčom v produkcii diamantov je Botswana a Austrália, ktorá vyrába predovšetkým diamanty priemyselnej kvality. Austrália má aj bane na prírodné diamanty, ale nie sú také významné ako v iných krajinách. Napriek tomu bola baňa Argyle v západnej Austráli významným zdrojom ružových diamantov. Vyťažilo sa ich tam viac ako 90 % z celkovej svetovej produkcie.

Medzi ďalšie krajiny, kde sa ťažia diamanty, patria USA, Sibír, Brazília, Čína a Kanada. Jadro produkcie v kvalite prírodných drahokamov zostáva v Afrike, Rusku a Kanade. Pričom posledné dve v súčasnosti produkujú viac ako polovicu svetových diamantov.

Dnes sú diamanty bežným módnym trendom, ktorý si môže dovoliť nielen elita, ale aj stredná trieda.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre