Existencia tretieho pohlavia nie je len výdobytkom modernej doby – tu sú príklady kultúr, kde je to bežné už dlhé roky

1073

Rodová rovnosť a nebinárne rody nie sú len záležitosť súčasnosti, nie je to nedávny fenomén. Boli totiž súčasťou mnohých kultúr i náboženstiev už v dávnej minulosti. Vedeli by sme povedať, že prvé zmienky siahajú približne do času 2000 rokov pred Kristom, o čom svedčia mnohé zachované egyptské diela.

Ľudia po celom svete sú rôzni, nie je možné, aby sme všetci boli rovnakí a tak existuje i viacero pohľadov na sexualitu, identitu i spirutialitu. Zatiaľ čo kresťania veria, že všetko mimo definície a spojenia muž a žena vedie k hriechu a zatrateniu, mnohé náboženstvá to vnímajú tak trochu inak. Tretie pohlavia totiž môžeme nájsť aj v kultúrach, kde by sme to možno vôbec neboli čakali. Príkladom môžu byť Vikingovia, ktorí nemali prísne pravidlá v rámci sexuality. 

Zdá sa to byť výdobytok modernej doby, no nie je tomu tak, ako sa budete môcť dočítať v našom článku. Našim cieľom však nie je propagácia, len poskytnutie náhľadu aj do tejto oblasti histórie. 

Wakashu – Japonsko

Zdroj: wikimedia common

Japonský wakashu sa v období Edo objavil ako všeobecne akceptované tretie pohlavie. Wakashu boli vo všeobecnosti dospievajúci chlapci, ktorí boli androgýnneho vzhľadu a správania – vyznačovali sa hravosťou, zmyselnosťou a ženským výzorom.

Japonská kultúra ich zobrazovala ako objekty túžby pre ženy aj mužov. 

Māhū – Havaj

Zdroj: wikimedia common

Pôvodná havajská kultúra vníma Māhū ako členov komunity, ktorí predstavujú mužské aj ženské pohlavie zároveň. Ide o ľudí, ktorí sa neidentifikujú ani ako žena ani ako muž, jednoducho vnímajú pohlavie ako niečo, čo nemá presné ohraničenie. Medzi ostatnými členmi spoločnosti sú akceptovaní a dokonca i uznávaní pre spôsob, akým dokážu prijímať veci s gráciou a cítiť sa slobodní. 

Muxe – Mexiko

Zdroj: wikimedia common

Ľudia, ktorí sa označujú ako Muxe predstavujú tretie pohlavie. Slovo muxe pochádza zo španielskeho označenia pre ženu, „mujer“. Zvyčajne sú to teda muži, ktorí sa ale viac identifikujú ako ženy. Alebo sú to skrátka ľudia, ktorí hocijakými spôsobom nezapadajú do tradičného vnímania dvoch pohlaví. Títo domorodci vynikajú v umení ako je šitie a vyšívanie a často na nich pripadne starostlivosť o rodičov v starobe. 

Od 70. rokov minulého storočia sa každoročne organizuje na ich počesť festival s názvom Vela de las Intrepidas alebo Vigil of the Intrepids. 

Xanith – Omán

Zdroj: wikimedia common

Omán bol izolovaný od sveta až do 70. rokov 20. storočia a možno práve vďaka tomuto oddeleniu od okolitého sveta si krajina vytvorila trochu iný pohľad na sexualitu. Uznávajú aj tretie pohlavie známe ako Xanith, ktoré označuje muža, ktorý sa správa ako žena a hrá pasívnu rolu v homosexuálnych vzťahoch.

Kvôli tejto ich „definícii“ pre nich platia rovnaké zákony spoločnosti ako pre ženy. Podobne sa obliekajú a nie je ojedinelé, že pracujú ako sexuálne pracovníčky. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre