Analýza odtlačkov prstov – čo všetko sa spája s touto oblasťou forenznej vedy? Budete prekvapení.

466

Vieme, že ľudia ako jedni z mála živočíchov majú vyvinutý identifikačný znak, ktorý je jedinečný pre každého človeka. A tým sú práve odtlačky prstov. Ich štúdiom sa zaoberali ľudia už v dávnej minulosti – napríklad v starovekom Babylone používali hlinené odtlačky prstov na spečatenie obchodných transakcií. Sir William Herschel je uznávaný ako jeden z prvých Európanov, ktorí začali dôslednejšie študovať odtlačky prstov (pracoval na tom v 50.-tich rokoch 19. storočia) a bol inšpiráciou pre svojich následníkov. 

Analýza odtlačkov prstov sa však stala bežnou praxou vo forenznej vede pri riešení zločinov až na začiatku 20. storočia. Tu je niekoľko faktov a zaujímavostí o forenznej analýze odtlačkov prstov a o tom, ako vznikla.

Odtlačok prsta môže odhaliť vaše pohlavie

Zdroj: shutterstock

Doktor Jan Halamek, prišiel s nápadom na geniálnu štúdiu – dokázať, že aj na základe odtlačku prsta sa dá určiť pohlavie jedinca, ktorému odtlačok patrí. Namiesto toho, aby sa zameral na veľkosť či tvar samotného odtlačku, kľúčová bola pri určovaní analýza zlúčenín aminokyselín.

To, že na nejakom predmete zanecháme svoj odtlačok je totiž možné vďaka potu a prírodnému mazu, ktorý sa na pokožke nachádza, takže stačí tieto odtlačky trochu zahriať a použiť špeciálne farbivo, ktoré ich špecifický sfarbí podľa koncentrácie aminokyselín. Pri štúdií sa na 99% potvrdilo, že odtlačky žien obsahovali viac aminokyselín ako odtlačky mužov. 

Systém pracujúci s odtlačkami prstov vytvoril eugenik

640px Sir Francis Galton by Gustav Graef
Zdroj: wikimedia common

Eugenika je veda, ktorá sa zaoberá zlepšovaním ľudského genofondu. Sir Francis Galton, bol muž, ktorý tento termín pravdepodobne vymyslel. A zároveň je to človek, ktorý je považovaný za priekopníka v štúdiu odtlačkov prstov. Zároveň ide o bratranca slávneho biológa a autora teórie evolúcie Charlesa Darwina. 

Niet sa preto čo čudovať, že aj Francis sa zaujímal o vedu a premýšľal nad tým, či by odtlačky prstov mohli poukázať aj na isté rasové charakteristiky alebo úroveň inteligencie. 

Existujú tri typy odtlačkov prstov

history of fingerprint forensics u1
Zdroj: ranker.com

V podstate ide o tri rôzny typy odtlačkov. Jeden typ odtlačkov je ľahko viditeľný, napríklad keď máme na rukách krv, atrament alebo špecifickú špinu či mastnotu. Potom sú odtlačky, ktoré sa označujú aj ako latentné, skryté, pretože ich nie je voľným okom vôbec vidieť, na to aby sa zviditeľnili sa musia použiť špecifické prášky a štetec. A potom máme tretí typ, ktorý býva vyrábaný zámerne (napríklad rodičia si nechajú vyrobiť trojrozmerný odtlačok dieťaťa z farby, dechtu, vosku alebo hliny). 

Francisca Rojas bola prvou usvedčenou osobou za pomoci odtlačkov prstov

rosenbergs 113633245 scaled
Zdroj: ranker.com

V roku 1892 Francisca Rojas žijúca v jednom argentínskom meste zavraždila svoje dve deti a aby toho nebolo málo, vinu hodina na svojho suseda. Samú seba poranila a vydala sa po opustenej ceste, kde ju našli ľudia, ktorí jej pomohli. Vďaka tomuto vymyslenému príbehu ju orgány činné v trestnom konaní neupodozrievali. 

Odhaliť ju pomohol krvavý odtlačok na dverách, pričom sama tvrdila, že sa mŕtvych detí ani len nedotkla. Akonáhle na ňu polícia pri vypočúvaní zatlačila, ku všetkému sa priznala. 

Prví certifikovaní odborníci na odtlačky prstov boli až po roku 1977

in 1918 edmond locard began using the 12 point match system photo u1
Zdroj: wikimedia common

Medzinárodná asociácia pre identifikáciu (IAI) bola založená už v roku 1915 inšpektorom Harrym H. Caldwellom. Avšak až v roku 1977 prišla IAI s prvým profesionálnym certifikačným kurzom v oblasti forenznej vedy zameraným na odbornosť v oblasti analýzy odtlačkov prstov. V súčasnosti ponúka certifikáty z rôznych oblastí forenznej vedy. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.