Snubný prsteň ako symbol lásky, vernosti, nekonečna? Kam až siaha jeho história a čo všetko sa v nej skrýva?

632

Po stáročia páry na celom svete symbolizujú svoju bezpodmienečnú lásku krásnym diamantovým zásnubným prsteňom. Objavte fascinujúcu históriu snubného prsteňa, i to prečo sa stal bežným spôsobom, ako ukázať svoju lásku a oddanosť.

Prvá výmena snubných prsteňov 

Vedeli ste, že prvý snubný prsteň pochádza z doby pred 3000 rokmi? Prvý zaznamenaný dôkaz o formálnej výmene prsteňov medzi dvoma ľuďmi bol objavený v čase starovekého Egypta. Spisy, známejšie ako papyrusové zvitky, predstavovali páry, ktoré si vymieňali prstene vyrobené z konope alebo trstiny. Tieto prstene vo všeobecnosti nevydržali dlho a boli nahradené kožou alebo slonovinou. Čím bol materiál drahší, tým viac lásky sa prejavilo osobe, ktorá prsteň dostala. Okrem toho druh materiálu predstavoval aj čisté imanie darcu. Zachované dôkazy ukázali, že tieto prstene symbolizovali večnú lásku a záväzok medzi dvoma ľuďmi – kruh prsteňa bez začiatku a konca poukazoval na nekonečnosť a večnosť spojenia. Vnútro prsteňa symbolizovalo budúcnosť, čo o symbole prsteňov platí dodnes.

Zdroj: capetowndiamondmuseum.org
Zdroj: capetowndiamondmuseum.org

Snubný prsteň v starovekom Ríme 

V starovekom Ríme ženích žiadal o ruku svoju budúcu nevestu so železným prsteňom. Toto gesto odštartovalo trend používania drahých kovov v našich dnešných svadobných obrúčkach. Odolný kov predstavuje stálosť a silu, nezlomnosť puta páru. Rimania, ale aj Gréci nosili prsteň ako symbol na štvrtom prste ľavej ruky, rovnako ako je tomu i dnes. Verilo sa, že prstenník, ako ho my nazývame, obsahuje venu amoris, žilu, ktorá vedie priamo do srdca. Keď bol prsteň nasadený na „žilu lásky“, predstavoval posvätné spojenie dvoch ľudí. Krásny zásnubný prsteň dodnes symbolizuje bezpodmienečnú lásku medzi pármi. 

Zdroj: capetowndiamondmuseum.org

Zábavný fakt – Aj keď Juhoafričania nosia svoj  zásnubný prsteň na prstenníku pravej ruky, väčšina európskych párov nosí prstene na ľavej ruke. Prečo? Teória hovorí, že prsteň sa menej poškodzuje, pretože väčšina ľudí je pravákov.

Snubný prsteň v období renesancie

„Gimmel rings” známe ako prstene pozostávajúce z dvoch do seba zapadajúcich častí, boli mimoriadne obľúbené v 16. a 17. storočí. Keď sa pár zosobášil, každý si vzal jednu časť prsteňa. Súčasťou obradu bolo, že ženích vzal prsteň a navliekol ho neveste na prst, čím sa zladená súprava opäť spojila. Počas obdobia renesancie sa na trh dostali zdobené strieborné prstene. Mnohé iné kultúry v tomto období podporovali výmenu snubných prsteňov, aby symbolizovali jednotu medzi dvoma ľuďmi – hinduistická bichiya predstavila prsteň nosený na nohe, zatiaľ čo ľudia zo západného Bengálska si vymieňali železný náramok.

Zdroj: capetowndiamondmuseum.org

Zábavný fakt – Pred vznikom diamantových šperkov manželia z Puritan Colonial America dávali svojim nevestám náprstok, aby symbolizoval ich lásku.

Vplyv histórie snubného prsteňa na moderné návrhy 

Dnes je diamantový zásnubný prsteň perfektným spôsobom, ako vyjadriť svoju bezpodmienečnú lásku. Diamant je jedným z najtvrdších kameňov, ktoré človek pozná. Symbolizuje jednotu navždy. Okrem toho sa vzácny diamant môže dediť z generácie na generáciu – dokonalý spôsob, ako si milovaní zapamätajú posvätné puto, ktoré kedysi zdieľali ich rodičia a prastarí rodičia.

Zdroj: capetowndiamondmuseum.org

Plánujete výlet do Kapského Mesta? Nezabudnite navštíviť Múzeum diamantov, ktoré sa tu nachádza, kde môžete nájsť ďalšie fascinujúce fakty o zásnubných prsteňoch a pozoruhodnej kráse diamantu. 45-minútová prehliadka múzea diamantov v Kapskom Meste vás zavedie späť, do času pred 3,3 miliardami rokov, kedy sa celá história prsteňov začala. Túto prehliadku so sprievodcom by ste si pri návšteve rozhodne nemali nechať ujsť.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre