Zlatá horúčka v Kalifornii – najväčší zlatý nuget, sklamanie aj nečakané zisky vo svete

451

Kalifornská zlatá horúčka v 19. storočí bola významnou udalosťou americkej histórie. Hľadači bohatstva však neskôr putovali aj do ďalších častí sveta.

Zdroj MikeGoad

Ako sa začala kalifornská zlatá horúčka?

V roku 1848 tesár James W. Marshall objavil zlato pri stavbe píly pre Johna Suttera. Sutter sa snažil objav utajiť, no správa sa rýchlo rozšírila. New York Herald a iné publikácie písali o zlate, čo prilákalo hľadačov z celej krajiny aj zo zahraničia.

Američania smerovali do kalifornských zlatých baní tromi trasami: cez Cape Horn, Oregon-California Trail a Panamskú skratku. Tým v roku 1849 výrazne zvýšili populáciu v regióne, z 20 000 na 100 000 obyvateľov.

Zdroj James St. John

Zbohatli ľudia zo zlatej horúčky?

Po správe o zlatých ložiskách migrovali ľudia do Kalifornie, aby zarobili peniaze. Prvé bane boli ziskové a niektorí prospektori zarobili dosť na financovanie drahého kalifornského životného štýlu.

Jeden šťastný prospektor zarobil dosť na postavenie trojposchodového sídla a stále mu zostalo 100 000 dolárov (asi 3,7 milióna dolárov dnes). Väčšina však čoskoro zistila, že zdroje zlata sú obmedzené a ich nádeje sa rozplynuli. Práca bola časovo náročná a väčšina baníkov našla zlato v hodnote iba 10 15 dolárov denne.

Keď s prílevom ľudí dopyt po ťažobných nástrojoch a potravinách vzrástol, vznikol nový trh pre podniky. Obchodníci predávali ťažobné nástroje za vysoké ceny a dosahovali veľké zisky. Samuel Brannan, ktorý nikdy neťažil zlato, zbohatol tým, že predával ťažobný tovar a denne zarobil až 5 000 dolárov (186 000 dolárov dnes). V rokoch 1850 až 1860 z neho prosperujúci obchod urobil najbohatšieho muža v Kalifornii.

Zdroj Adirana – Anika Okje Erdmann

Ako zlatá horúčka ovplyvnila Kaliforniu?

Prílev migrantov po objavení zlata zmenil demografiu regiónu a zvýšil dopyt po ťažobných nástrojoch, čo podporilo výrobný priemysel. Ako populácia rástla, Kalifornia najprv potraviny dovážala. Neskôr sa mnohí, ktorí neuspeli v baníctve, venovali poľnohospodárstvu.

Vďaka priaznivej klíme bolo poľnohospodárstvo v Kalifornii vysoko ziskové. V roku 2020 štát prispel 13,5 % poľnohospodárskych produktov krajiny, čo je takmer dvojnásobok oproti iným štátom. Zlatá horúčka ovplyvnila aj susedné krajiny, ktoré našli prosperujúci trh pre svoje výrobky. Čile prinieslo ovocie, Nórsko rozšírilo prepravu a Čína vyvážala cukor. Tento ekonomický rast tiež prilákal do Kalifornie banky a finančné služby.

Zdroj Alexandr Podvalny

Zlatá horúčka vo svete

Kdekoľvek sa našli ložiská zlata, dobrodruhovia ich nasledovali. To viedlo k zlatým horúčkam po celom svete, vrátane Južnej Ameriky, Afriky a Austrálie. Austrálska zlatá horúčka začala v roku 1851 vo Viktórii, kde baníci našli ešte väčšie kúsky zlata než v Severnej Amerike. Jedným z najväčších nálezov bol tzv. „Holtermannov nuget“, ktorý vážil vážil cez 280 kg a bol vysoký takmer 1,5 metra. V roku 1872 ho našiel Bernhardt Otto Holtermann.

V 19. storočí zažila zlatú horúčku aj Južná Afrika. Nezávislí baníci prichádzali v nádeji na bohatstvo, no čelili výzve získať zlato z hlbokej zeme. Takýto postup si vyžadoval špeciálne vybavenie, ktoré si mohli dovoliť len veľké ťažobné spoločnosti.

Kalifornská zlatá horúčka bola kľúčovým momentom americkej histórie. Hoci mnohí baníci neboli úspešní, obchodníci dosiahli obrovské zisky. Tieto udalosti výrazne urýchlili poľnohospodársky a technologický rozvoj Kalifornie aj iných regiónov so zlatou horúčkou.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre