Kus histórie v súčasnosti – artefakty, ktoré sa podarilo uchovať a vyrážajú dych ešte aj dnes.

5851

História nemusí byť vždy len plná čísel a mien, ktoré sa človek musí naučiť. Je plná drámy, intríg, túžby po moci, ale človek sa veľa dozvie napríklad aj o kultúre a živote obyčajných ľudí, ale aj tých vyššie postavených. My, ľudia súčasnosti, máme ale len obmedzené možnosti ako sa môžeme o histórii niečo dozvedieť. 

Slúžia nám na to rôzne spisy, kroniky a v neposlednom rade aj nájdené predmety – a nemusí sa jednať len o keramiku, ale i vzácne zlaté šperky, meče alebo pečate. No nie je fascinujúce pozerať sa na predmet, ktorý bol súčasťou sveta povedzme pred desiatimi storočiami? Vidieť tú precíznu prácu a poznať význam a využitie daného predmetu? 

Každý rok archeológovia objavujú nové poklady, ktoré rozšíria obzor a vedomosti nás ľudí žijúcich v 21.storočí. Predstavme si niekoľko takých vzácnych predmetov. 

Prsteň zo 16. storočia

Zdroj: ranker.com

Ak by vás zaujímalo, kde by ste tento prsteň mohli nájsť, potom odpoveďou je Švédske historické múzeum. Po dôkladnom štúdiu sa uviedol predpoklad, že prsteň pochádza z 16. pripadne 17.-teho storočia. Pri nosení na prste sa javí ako obyčajný prsteň, no dokáže sa poskladať do armilárnej gule, ktorá je známa aj ako astroláb (prstence predstavujú pohyb hviezd alebo Slnka).

Podľa odborníčky v oblasti histórie sa tieto prstene nosili ako znak múdrosti a vzdelania a boli populárne až do 19.storočia. Nakoľko bolo vyrábané z mäkkého zlata veľmi ľahko sa mohli poškodiť a preto je každý kúsok veľmi vzácny. 

Galgánsky meč z 12. storočia

Zdroj: ranker.com

Keď sa nad tým zamyslíme, práve meč svätého Galgana mohol slúžiť ako inšpirácia na vytvorenie legendy o kráľovi Artušovi a Excalibure. Tento Galgánsky meč môžete dnes nájsť v Rotonde v Montesiepi v Toskánsku (v kaplnke nájdete v skale zaseknutý meč, okrem toho sa traduje, že pod touto skalou sa môžu nachádzať pozostatky aj samotného svätého Galgana). 

Nebeský glóbus z čias zlatého veku islamu

Zdroj: ranker.com

Tento glóbus patril Yunusovi ibn al-Husaynovi, islamskému astronómovi, a pravdepodobne bol vyrobený medzi rokmi 1144 a 1145 nášho letopočtu, pričom pochádza z Blízkeho východu konkrétne, zo starovekého Iránu.

Dnes sa však nachádza v Louvri a zobrazuje 48 súhvezdí a 1 025 hviezd, ktoré sú znázornené striebornými bodkami (niektoré sú “väčšie” a iné “menšie” v závislosti od jasu hviezd na nočnej oblohe). 

Skarabeus kráľa Tutanchamona s drahokamom tvoreným meteoritom

Zdroj: ranker.com

Aj napriek tomu, že kráľ Tutanchamon vládol v Egypte pomerne krátko pre svoje činy sa stal nadmieru slávnym a nezabudnuteľným. Jeho hrobka bola až do 20.storočia zapečatená, takže väčšina artefaktov, ktoré sa v nej nachádzali zostali nedotknuté. Po otvorení hrobu v roku 1923 sa katalogizovalo vyše 5 tisíc predmetov. 

Jedným z najzaujímavejších artefaktov je skarabeus, ktorý obsahuje vyobrazenia wadjeta, bohyne kobry. Jeho najväčšia vzácnosť je kameň uprostred, ktorý vznikol z líbyjského kremičitého skla, jedného z najvzácnejších minerálov na Zemi. Jeho jedinečné vlastnosti viedli vedcov k predpokladu, že sklo mohlo vzniknúť iba silným dopadom meteoritu.  

Slamka na krv Kristovu 

Zdroj: ranker.com

Ako sa zistilo slamka bola súčasťou slávenia Eucharistie, konkrétne slúžila na príjem vína premeneného na krv Kristovu, aby sa zabránilo rozliatiu, a tým aj zneucteniu. Táto konkrétna slamka bola vyrobená a používaná v kláštore svätého Trudperta, neďaleko Freiburgu, kde ho v roku 607 umučili. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre