Náhľad do historických paralel postáv, miest, či udalostí k seriálu Hry o tróny

5943

George R. R. Martin je majstrom v budovaní fantasy sveta – natoľko, že niektorí ľudia sa viac zaujímajú o učenie sa o histórii a tradíciiach sveta seriálu Hry o tróny ako o skutočné historické udalosti. Celé encyklopédie zhromaždili príbehy z minulých generácií a niektoré z týchto príbehov budú inšpiráciou pre nadchádzajúci spinoff HBO. Aj keď sa dobrodružstvá Jona Snowa a Daenerys Targaryen nedajú považovať za skutočnú reáliu z histórie, je zrejmé, že autorove knihy Pieseň ľadu a ohňa sa odvíjajú od udalostí, ktoré sa skutočne stali.

Niektoré z najlepších postáv sú založené na historických postavách a niektoré z jeho najväčších bitiek sú prakticky prerobením starých konfliktov. Je pravda, že niektoré dejové zvraty série odzrkadľujú historické udalosti veľmi presne, ale človek by nemal hľadať v učebniciach spoilery 8. série – George R. R. Martin vždy dokáže prekvapiť. 

Konflikt medzi Starkmi a Lannistermi odzrkadľuje Vojnu ruží

Zdroj: wikimedia common

Romány Pieseň ľadu a ohňa, ktoré inšpirovali Hry o tróny, sú voľne ovplyvnené dôležitým skutočným konfliktom – Vojnou ruží. Toto obdobie občianskych nepokojov trvalo tri desaťročia v 15. storočí a je tam jasne vidieť spojenie s prácou Georgea R. R. Martina.

Počas konfliktu sa dve súperiace kráľovské rodiny, Yorkovci a Lancasterovci, sporili o anglický trón. Paralela s konfliktom medzi Starkovcami a Lannistermi o Železný trón Westerosu je pomerne zrejmá, no Martin je autor, ktorý si cení detaily, takže podobnosti siahajú oveľa hlbšie, než len v menách. Šialení králi, neprijatí dediči a manželstvá, ktoré spečatili spojenectvo, to všetko sú body zápletky v Hre o tróny a v jej náprotivku v reálnom svete.

Joffrey Baratheon odráža Edwarda z Lancastera

Zdroj: wikimedia common

Mnohé postavy sú inšpirované historickými postavami, ale zdá sa, že celý charakter postavy Joffreyho Baratheona je založený takmer výlučne na živote Edwarda z Lancasteru. Anglický princ žil v 15. storočí počas neslávne známej Vojny ruží a podobnosti medzi nimi nemožno ignorovať.

Edward sa narodil ako syn kráľa Henricha VI. a kráľovnej Margaréty z Anjou a podobne ako o Joffreym, aj o ňom sa hovorilo, že bol výsledkom nemanželskej aféry kráľovnej. Po tom, čo bol mladý Edward zahnaný do vyhnanstva so svojou matkou kvôli vypuknutiu bojov, vyvinul sa u mladého Edwarda priam Joffreyho sklon, v ktorom bol posadnutý stínaním hláv ľudí a vedením krutých konfliktov.

Edward z Lancasteru tiež zažil svoj koniec, keď bol ešte teenager, rovnako ako Joffrey, hoci jeho smrť prišla prostredníctvom meča. 

Obľúbená zábava Ramsayho Boltona pochádza od starovekého asýrskeho vodcu

Zdroj: wikimedia common

Obľúbenou metódou mučenia Ramsayho Boltona je rodinná tradícia Boltonovcov a jeden z najhroznejších detailov v celom seriály. Sťahovanie nepriateľov z kože vyzerá ako niečo, čo bolo vynájdené pre odvážnu fantasy sériu, ale táto metóda sa využívala i v skutočnom historickom svete, napríklad na dvore asýrskeho kráľa Ashurbanipala. 

Po znovu dobytí mesta, ktoré sa pokúsilo opustiť jeho ríšu, Aššurbanipal údajne požiadal o vybudovanie stĺpu pri mestskej bráne. Potom nechal vodcov rebelov stiahnuť z kože a použil ich kožu na tapetovanie stĺpa ako silné svedectvo jeho hnevu. Aššurbanipal nechal napichnúť na kôl a vystaviť niekoľko mŕtvol, čo demonštrovalo skutočný sadizmus v štýle Ramsayho. 

George R. R. Martin založil Červenú svadbu na dvoch hrozných skutočných udalostiach

Zdroj: wikimedia common

Červená svadba je jedným z najšokujúcejších momentov v celom seriály Hry o tróny, ale fanúšikovia, ktorí poznajú jej škótsku tradíciu si možno všimli podobnosť so smrťou Catelyn a Robba Starka. V európskych dejinách možno nájsť dve priame inšpirácie pre Červenú svadbu. 

Zatiaľ čo masaker v Glencoe má rovnaký rozsah krviprelievania ako Červená svadba, jemnejšie detaily Čiernej večere z roku 1440 viac odrážajú písanie Georgea R. R. Martina. Ako povedal pre Entertainment Weekly:

Červená svadba je založená na niekoľkých skutočných udalostiach zo škótskej histórie. Jedným z nich bola „Čierna večera”. Škótsky kráľ bojoval s klanom Black Douglas. Najskôr sa však pokúsil uzavrieť mier. Ponúkol mladému grófovi z Douglasu bezpečný prechod krajinou. Prišiel na Edinburský hrad, kde ho čakala veľká hostina. Potom na konci hostiny začali búšiť do bubna. Priniesli zakrytý tanier, položili ho pred grófa a odhalili hlavu čierneho kanca – . A hneď ako to videl, vedel, čo to znamená… Ďalší prípad bol masaker v Glencoe. Klan McDonald sa zostal cez noc zabávať s klanom Campbell s vierou v ich pohostinnosť. Ale Campbellovci povstali a začali zabíjať každého MacDonalda, ktorý im prišiel pod ruku.

Braavosi sú v podstate Benátčania

Zdroj: wikimedia common

Fiktívne mesto Braavos sa možno nachádza na druhej strane mora od Westerosu, ale hrá hlavnú úlohu v Hrách o tróny. Predovšetkým je to miesto, kde sa Arya učila bojovať. Infraštruktúre Braavosu dominujú kanály, vďaka čomu je zjavne inšpirovaná skutočným mestom Benátky. Ale spoločného majú viac ako len vodné cesty.

Podobne ako Benátky, aj Braavos funguje ako nezávislý mestský štát. Zatiaľ čo politike Braavosu dominuje Železná banka a tajomný spolok Mužov bez tváre, Benátky po stáročia ovládala podobne hmlistá skupina zvaná Rada desiatich. 

The Ironborn sú Vikingovia z Westerosu

Zdroj: wikimedia common

Zatiaľ čo hlavná zápletka seriálu je založená na konfliktoch v Európe v 15. storočí, seriál však nie je viazaný len na jedno konkrétne časové obdobie. To umožňuje Georgovi R. R. Martinovi trochu pomiešať históriu a spojiť historické koncepty a postavy, ktoré skutočne existovali naprieč storočiami. Ironborn sú toho skvelým príkladom.

Ako kultúra založená výlučne na žatve a drancovaní sú Ironborn jasne inšpirovaní Vikingmi, ale Nóri sa plavili po moriach stovky rokov predtým, ako začali bojovať Yorkovia a Lancasterovci. Privedením krutých Greyjoyov do konfliktu so Starkovcami a Lannistermi sa Martinovi podarí spojiť historické impériá, ktoré v skutočnom živote nikdy nemali šancu sa stretnúť. 

Bitka o Blackwater Bay sleduje dej druhého arabského obliehania Konštantínopolu

Zdroj: wikimedia common

Konflikt v Blackwater Bay uzatvára druhú sériu a zostáva jedným z najúžasnejších momentov. Niektorí diváci mohli mať pocit, že ohnivá akcia prešla hranicami polostredovekého prostredia, ale veci sa v skutočnosti zvrhli podobne ako druhé arabské obliehanie Konštantínopolu. 

Oba konflikty predstavovali námorný útok proti mestu, ktoré sa rozprestieralo v zálive, s Konštantínopolom chráneným Zlatým rohom. Byzantínci nemali prístup k fiktívnemu požiaru, ale mali grécky oheň, zápalnú látku, ktorú s veľkým úspechom vrhali na nepriateľské lode. Zátoka v Konštantínopole bola tiež chránená veľkou reťazou, ktorá je rovnakou obranou, akú používa Tyrion Lannister na zvrátenie prúdu proti flotile Stannisa Baratheona. 

Rovnako ako Joffrey, aj Atilla Hun zahynul na vlastnej svadbe za záhadných okolností. 

Zdroj: wikimedia common

Historický obraz Attilu Huna, ktorý sa rúti cez pláne a vedie hordu jazdcov, je oveľa bližšie ku Khal Drogovi ako k Joffreymu Baratheonovi. Napriek tomu majú Attila a Joffrey okrem svojho darebáckeho presvedčenia jeden dôležitý životný detail – obaja zahynuli za záhadných okolností na svojich vlastných svadbách.

Attilovo manželstvo s Ildico nebolo jeho prvé, ale bolo jeho posledné. Keď ho na druhý deň ráno objavili, dusil sa vlastnou krvou. Teórie o jeho smrti siahajú od požitia nadmerného alkoholu až po prasknutie krvných ciev, no existuje veľa ľudí, ktorí veria, že veľký vodca bol zabitý. Na rozdiel od Joffreyho konca zostáva Attilova smrť záhadou.

Zlatá ruka Jaimeho Lannistera má železný precedens 

Zdroj: wikimedia common

Napriek nadprirodzeným prvkom a občasným ponorom do plnej fantázie sa George R. R. Martin snaží verne reprezentovať pseudostredoveké prostredie Westerosu. Zlatá protéza, ktorú Jaime Lannister dostane po odrezaní svojej ruky, sa môže zdať ako vymyslená ozdoba, no v skutočnom svete existuje precedens zo 16. storočia. 

Götz von Berlichingen bol nemecký žoldnier bojujúci za vojvodu Bavorska v roku 1504, keď ho delová guľa pripravila o pravú ruku. Jeho prípadná kovová protetika nebola vyrobená zo zlata, ale obsahovala hrubý pántový mechanizmus, ktorý mu umožňoval uchopiť meč. Neskôr ju dokonca upgradoval na novšiu verziu s lepšou manipuláciou. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre