Historické katastrofy, na ktoré by sme nemali zabúdať: Victoria Hall, Veľký smog, Grover Shoe Factory a Tacoma Narrows Bridge

1030

Každý vie o Titanicu, tlačenici v Astroworlde a 11. septembri. Existuje však množstvo ďalších smrteľných katastrof, ktoré si zaslúžia, aby sme si ich pripomenuli. V análoch dejín sú určité udalosti, ktoré zanechávajú nezmazateľnú stopu v spoločnosti a slúžia ako pripomienka krehkosti ľudského života a dôležitosti poučiť sa z minulých chýb. Medzi ne patrí katastrofa vo Victoria Hall, Veľký smog, požiar továrne na obuv Grover Shoe Factory a zrútenie mosta Tacoma Narrows Bridge. Tieto historické katastrofy, hoci sa líšia povahou a miestom, majú spoločnú črtu – stali sa dôležitými bodmi našej kolektívnej pamäti a pripomínajú nám ničivé následky, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku nedbanlivosti, environmentálnych faktorov alebo technických porúch. Keď sa začítame do príbehov týchto tragédií, je zrejmé, že ich pripomínanie má zásadný význam pri predchádzaní budúcim nešťastiam a zaistení bezpečnosti a blaha budúcich generácií.

Katastrofa vo Victoria Hall

Sunderland, Anglicko, 16. júna 1883. To, čo malo byť sviatočnou zábavou, sa zmenilo na desivú tragédiu. Victoria Hall, zvyčajne miesto radosti a osláv, sa stala svedkom desivého incidentu počas detskej varietnej šou, keď zhon viedol k smrteľnej tlačenici. Organizátori rozdávali prítomným deťom hračky a pochúťky bez toho, aby brali do úvahy potrebu kontroly davu – najmä v prípade rozjarených detí, ktoré by radšej urobili čokoľvek, než trpezlivo čakali v rade alebo dovolili personálu, aby im priniesol dobroty.

V nešťastnom slede udalostí nastala panika, keď sa deti ponáhľali, aby si vyzdvihli svoje ceny, a nápor smerom k schodisku viedol k fatálnej tlačenici. Úzke schodisko bolo úzkym miestom a situácia sa rýchlo vymkla spod kontroly. Katastrofa vo Victoria Hall si vyžiadala životy 183 detí z takmer 2 000 prítomných a zničila celú komunitu.

3700173751 5347672926 o
Zdroj: Sunderland Public Libraries/Flickr

Veľký smog v roku 1952

Možno ho poznáte, ak ste videli seriál Koruna. V decembri 1952 sa Londýn ocitol zahalený do smrteľného, zvláštneho javu, ktorý sa neskôr stal známym ako Veľký smogkatastrofálne znečistenie ovzdušia. Kombinácia chladného počasia, ktoré viedlo obyvateľov k tomu, aby spaľovali viac uhlia na kúrenie, a anticyklóny, ktorá sa usadila nad mestom a uväznila znečisťujúce látky v hustej hmle, vytvorila ideálne podmienky na ekologickú katastrofu.

Hustý, žltkastý smog, ktorý zahalil Londýn na päť dní, mal za následok zníženú viditeľnosť, chaos v doprave a dramatický nárast respiračných a kardiovaskulárnych ochorení. Jedovatý vzduch plný oxidu siričitého a pevných častíc zo spaľovania uhlia viedol v nasledujúcich rokoch k predčasným úmrtiam, ktorých počet sa odhaduje na 12 000. Táto katastrofa podnietila významné zmeny v environmentálnej politike, pričom v roku 1956 bol prijatý zákon o čistote ovzdušia, ktorý znamenal kľúčový moment pri uvedomovaní si dôležitosti regulácie kvality ovzdušia a vážnych dôsledkov nekontrolovaného priemyselného znečistenia.

32506838738 3e9e3b7c9c o
Zdroj: alan farrow/Flickr

Katastrofa továrne na obuv Grover v roku 1905

V roku 1905 došlo v továrni Grover Shoe Factory v Brocktone v štáte Massachussett ku katastrofálnemu výbuchu, ktorý viedol k jednej z najsmrteľnejších priemyselných katastrof v dejinách USA. Výbuch spôsobila malá, ale neošetrená trhlina v kovovom kotle, ktorá bola pred inšpektormi skrytá prekrývajúcimi sa oceľovými plechmi spojenými nitmi.

Trvalo nejaký čas, kým prasklina dosiahla katastrofálny stav. Kotol sa rozletel na kusy, čo spôsobilo pád vodnej veže na strechu, zrútenie najvyššieho poschodia – to sa zrútilo na nižšie a tak ďalej a ďalej, až kým z celého objektu nezostali trosky. To, čo zostalo, zachvátili požiare. Mnohí z 300 – 400 pracovníkov, ktorí boli v čase výbuchu vnútri, našťastie vyviazli živí, ale 58 z nich zahynulo a viac ako 150 utrpelo zranenia18 obetí sa nikdy nenašlo.

Grover Shoe Factory before
Zdroj: WikimediaCommons

Zrútenie mosta Tacoma Narrows v roku 1940

Už viac ako šesť desaťročí je zrútenie mosta Tacoma Narrows Bridge z roku 1940 jedným z najzáhadnejších stavebných zlyhaní, ktoré kedy ohúrili inžinierov. Napriek rozsiahlym štúdiám sa stále nepodarilo dospieť k jednomyseľnej zhode o presnej príčine zlyhania mosta. Hlavné vysvetlenie zrútenia sa točí okolo „torzného chvenia“, zložitého mechanizmu, ktorý zahŕňa niekoľko fáz.

Most Narrows Bridge bol vďaka svojmu veľkému pomeru hĺbky a šírky mimoriadne pružný a náchylný na torzné sily. Kritická udalosť nastala, keď sa káblový pás v polovici rozpätia na severnom kábli posunul, čo viedlo k rozdeleniu kábla na nerovnaké segmenty a k prechodu od vertikálneho k torznému pohybu. Nech už bola príčina akákoľvek, treba poznamenať, že pri incidente nedošlo k žiadnym ľudským obetiam.

1150744368 ccae13d6de o
Zdroj: PRI’s Studio 360/Flickr

Požiar divadla Iroquois

V osudný zimný deň v Chicagu 30. decembra 1903 sa v divadle Grand Iroquois Theater, ktoré malo len päť týždňov, zhromaždil dav učiteľov, matiek a detí, ktorí sledovali honosnú hudobnú komédiu s Eddiem Foyom v hlavnej úlohe. Viac ako 1700 návštevníkov však netušilo, že toto popoludnie sa zmení na katastrofu. Keď sa predstavenie dostalo do druhého dejstva, iskra z javiskového svetla zapálila neďalekú záclonu a spustila ohnivú reťazovú reakciu. Snahy o zvládnutie požiaru zlyhali a nastal chaos, keď sa vystrašení diváci, ktorým bránili zatvorené únikové dvere a zamknuté brány, vrhli na niekoľko dostupných únikových ciest.

Uprostred tohto zmätku sa Eddie Foy, stále v kostýme, snažil upokojiť divákov, zatiaľ čo pomocníci na javisku zápasili s nefunkčnou protipožiarnou oponou. Situácia sa zhoršovala, keď sa oheň nekontrolovateľne šíril. Členovia štábu otvorili zadné dvere javiska, aby utiekli, ale spätný prúd spôsobil ohnivý výbuch, ktorý zabil ľudí na balkónoch. Niektorí šťastlivci našli provizórny únik cez neistý mostík, zatiaľ čo stovky ľudí zostali uväznení vo vnútri a podľahli plameňom skôr, ako mohli zasiahnuť hasiči. O život nakoniec prišlo viac ako 275 ľudí.

Chicago iroquois theater fire 08 chared interior
Zdroj: Bettmann/CORBIS/WikimediaCommons

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.