Historické zvieratá, ktoré nepatria k dinosaurov, no sú rovnako úchvatné! Počuli ste už o niektorých z nich?

643

Dinosaury sú obľúbenými tvormi veľkej časti detí, ale aj dospelých. Je fascinujúce dozvedieť sa niečo o živote tých, ktorí boli na našej planéte, no vyhynuli. Viete si predstaviť, že by to bolo celé inak? Že by stále pobývali na planéte spolu s nami a ako by vyzeral takýto život?

Otázok je stále neúrekom, no na niektoré odpoveď nedostaneme. Keďže sú dinosaury niečím, čo nik z nás naživo nevidel, viaže sa k nim veľa mylných faktov – napríklad to, že existovali aj tvory, ktoré sa na dinosaury podobali, ale v skutočnosti k nim nepatrili.

Dinosaurus totiž nie je každý veľký zvláštny tvor pripomínajúci plaza či vtáka, ktoré v súčasnosti nežije. Nedá sa to takto zjednodušovať. Aby ste tomu lepšie porozumeli, ukážeme vám niekoľko prehistorických tvorov, ktoré nepatrili k dinosaurom. Vedzte, že sa naučíte veľa nového a predovšetkým zaujímavého.

Pterodaktyly

Zdroj: wikimedia common

Pterodaktyly žili v dobe spolu s dinosaurami, no nepatrili k nim. V skutočnosti sa radia do skupiny pterosaurov – čo je vyhynutá skupina plazov. Aj keď lietali po oblohe od dnešných vtákov sa v mnohom odlišujú – na rozdiel od vtákov mali pterodaktyly slabé končatiny, ktoré zohrávali pri vzlete len minimálnu úlohu. Mali extrémne silné krídla, vďaka ktorým dokázali behom sekundy vzlietnuť z miesta.

Dimetrodon

Zdroj: wikimedia common

Dimetrodon sa zase radí do skupiny synapsida, ktorej predstavitelia sú ešte oveľa starší ako samotní dinosaury a má ísť o predchodcov dnešných cicavcov. Dimetrodon prosperoval počas Permu, 35 miliónov rokov predtým, ako sa vôbec vyvinuli prvé dinosaury. Existovalo veľa rôznych druhov, no najväčším a najznámejším bolo toto 10-metrové “monštrum” na obrázku. Mali vrúbkované zuby, čo bolo ideálne na vyrezávanie mäsa – vďaka tomu boli považovaní za najúspešnejších predátorov Permu.

Mosasaury

Zdroj: wikimedia common

Predpokladá sa, že mosasaury sa vyvinuli v ranom období Kriedy, poslednej epoche pred udalosťou, ktorá spôsobila vyhynutie veľkému množstvu rôznych foriem života na Zemi.

Tieto obrovské stvorenia boli považované za zúrivých predátorov, známych predovšetkým svojim silným uhryznutím. Zároveň to ale boli vysoko vyvinuté a sofistikované organizmy. Predpokladá sa, že mosasaury boli teplokrvné a dokonca rodili živé mláďatá.

Plesiosaurus

Zdroj: wikimedia common

Plesiosaury s dlhým krkom boli rôznorodou skupinou morských plazov. Patrili k jedným z prvých fosílií, ktoré boli kedy objavené, takže majú v paleontologickom svete dlhú históriu.

Domnienky, ktoré vedú k vysvetleniu toho, prečo sa im evolučne vyvinul tak dlhý krk, sa týkajú ich spôsobu lovu. Vďaka dlhému krku mohli ľahšie získavať potravu z morského dna. Divný nebol ale len ich krk, ale aj spôsob plávania, ktorý pripomínal plávanie dnešných tučniakov.

Glyptodon

Zdroj: wikimedia common

Glyptodon je vyhynutý druh cicavca, ktorý žil relatívne nedávno, vymrel približne pred 12 tisíc rokmi. Títo obrí príbuzní pásavca boli úplne zahalení “v brnení”. Aj keď patria k cicavcov, stále sa nájdu ľudia, ktorí si ich mýlia s dinosaurami.

Ohavné ale je, že tieto jedinečné tvory ľudia lovili pre mäso a ich panciere, z ktorých si údajne vytvárali malé domy. Vyskytovali sa na území Ameriky, pričom k ich vyhynutiu malo dôjsť dôsledkom lovu a klimatických zmien.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre