Hlavonožce a zaujímavosti o ich schopnostiach a inteligencii? Kde sa skrýva pravda?

1396

Hlavonožce patria k bezstavovcov a zahŕňajú živočíchy ako napríklad chobotnice alebo sépie. Aj napriek tomu, že nepatria ani zďaleka k najvyvinutejším organizmom, sú známe a slávne predovšetkým svojou inteligenciou. Avšak to nie je ani zďaleka všetko. Ukrývajú v sebe oveľa viac tajomstiev, ktorých odhalenie dokáže človeka nadchnúť. Morské živočíchy rozhodne netreba podceňovať! Máme sa od nich čo učiť.

Ako sa ale taká inteligencia hlavonožcov prejavuje? Určite existujú im vlastné spôsoby, ktoré sú ale nespochybniteľné. A práve v tomto článku sme sa rozhodli pozrieť na viaceré aspekty ich bytia a jedinečnosti, hlavne čo sa týka už spomínanej inteligencie. Nechajte sa teda pohltiť faktami o týchto zvláštne vyzerajúcich, ale ohromujúcich tvoroch. 

Svojou kožou „vnímajú“ farby

6046695
Zdroj: shutterstock

Čo sa týka samotného zraku, vedci sa domnievajú, že hlavonožce sú farboslepé. Avšak podľa najnovších zistení, bunky ich kože obsahujú génové sekvencie, ktoré sú typické pre bunky sietnice (časti oka, ktorá dokáže rozlišovať svetlo a tmu, ale aj jednotlivé farby). A možno to je vysvetlenie toho, ako je možné, že hlavonožce dokážu meniť farbu pokožky podľa okolia. Praktické, no nie? 

Disponujú vlastnými osobnosťami 

they have personalities photo u1
Zdroj: ranker.com

Znie to zvláštne a neuveriteľne a áno, je to tak trochu kontroverzné tvrdenie. Avšak našlo sa zopár vedcov, ktorí boli svedkom odlišných osobností a rôzneho správania u viacerých chobotníc. Tvrdili to na základe tej istej modelovej situácie, kedy sa viaceré chobotnice stretli s tou istou hrozbou alebo s potravou, pričom zareagovali rôzne. Jedna z nich sa dala na útek, iná zaujala obranná stanovisko a ďalšia neváhala a zaútočila. 

Dokážu riešiť hlavolamy 

brown and black dragon in water
Photo od Diane Picchiottino na Unsplash

Chobotnice sa môžu naučiť otvoriť si pohár, aby sa dostali k jedlu. Jedna chobotnica sa dokonca naučila otvárať nádobu zabezpečenú detskou poistkou. Chobotnice sú tiež notoricky známe tým, že dokážu utiecť aj zo zabezpečených priestorov. Chobotnica menom Inky unikla zo svojej nádrže v Novozélandskom národnom akváriu a vkĺzla do odtokového potrubia, ktoré viedlo do oceánu. 

Zvláštne správanie končatín

brown and white stone fragment
Photo od Sigmund na Unsplash

Výskumníci raz urobili experiment, pri ktorom chobotnici odrezali jedno chápadlo (nemusíte sa báť, chobotnici dorástlo ďalšie). Neuveríte, no toto chápadlo sa samo „odplazilo“ o kúsok ďalej, dokonca ulovilo korisť. 

Radi sa hrajú 

Pre živočíchy nie je hra alebo hranie sa nevyhnutnou činnosť k prežitiu, je to len akási zbytočnosť, spôsob, akým tráviť čas. Avšak hlavonožcom dáva schopnosť veľmi rýchlo a hravo preskúmať svet. A ako na to vedci prišli? Skupine chobotníc dali prázdne fľaše, ktoré si prúdom vody posúvali, akoby sa hrali s loptičkami. 

Veľký mozog 

close-up photo of brown octopus
Photo od Qijin Xu na Unsplash

Chobotnica má najväčší mozog zo všetkých bezstavovcov – je približne taký veľký ako vlašský orech. Chobotnice a sépie majú tiež najväčší pomer veľkosti mozgu k veľkosti tela, a to spomedzi všetkých bezstavovcov. 

Mimikry 

Áno, aj chobotnice patria k zvieratám, ktoré sa dokážu priam dokonale maskovať a tým oklamať predátora. Sépie tiež používajú mimikry napríklad k nájdenie pohlavného partnera. Samec sépie napodobní samicu tak, že skryje jeden z párov končatín (samce majú štyri páry a samice tri). Tak môže oklamať svoju konkurenciu a spáriť sa so samicou ako prvý. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.