Čo sa deje s našim telom počas horúčky?

846

Každý z nás už mal pravdepodobne chrípku alebo podobné ochorenie ktoré bolo sprevádzané horúčkou. Čo sa deje v našom tele keď máme horúčku a prečo sa teplota nášho tela zvýši? Poďme sa na to teraz pozrieť.

pexels photo 3873188
Zdroj: Pexels

Hovorovo hovoríme o horúčke ako o pocite horúčavy a potenia. Medicína hovorí, že horúčka je stav, keď je teplota nad 38 stupňov Celzia. 

To, čo nazývame horúčkou nízkeho stupňa, môže v skutočnosti predstavovať iný súbor chorôb ako niečo, čo spôsobuje vysokú horúčku. Horúčky nízkeho stupňa, ktoré môžete dostať s akýmkoľvek vírusom, ako aj inými vecami, ako je infekcia ucha alebo streptokoka. 

Vysoká horúčka je charakteristická pre chrípku. Je to vlastne súčasť imunitnej odpovede organizmu. Máme tendenciu myslieť na horúčku ako na niečo zlé, čo chceme znížiť – je to veľmi nepríjemné. Ale zaujímavé na tom je, že naše telo sa začína brániť tomu, čo nás napáda. 

pexels photo 5712673
Zdroj: Pexels

Ak sa teda vírus dostane do nášho systému, je v slizniciach a začne sa objavovať v krvnom obehu a náš imunitný systém uvoľňuje zápalové chemikálie, ktoré zvýšia teplo v tele a zvýšia teplotu nášho jadra. Časť toho, čo sa stane, je, že vírusu veľmi znepríjemňuje život. Takže sa doslova snažíme uvariť vírus z nášho tela.

Odporúčame, aby ste si vzali liek na zníženie horúčky, napríklad Paralen, alebo protizápalové lieky na zníženie teploty, pretože keď je vaše telo v teple, môžete sa veľmi ľahko dehydratovať. Viac sa potíte, takže musíte piť veľa vody. Väčšinou sa však nesnažíme horúčku odstrániť, pretože je súčasťou našej imunitnej odpovede. Namiesto toho sa snažte, aby ste sa cítili pohodlnejšie, aby ste nestrácali toľko tekutín a mohli spať a oddychovať, a teda sa rýchlejšie zotaviť. 

pexels photo 3807629
Zdroj: Pexels

Ako viete, kedy ísť k lekárovi? Ak je vaša teplota nižšia ako 38 stupňov Celzia, pravdepodobne ste v poriadku. Všetko, čo je vyššie, by ste si mali určite nechať skontrolovať. Chcete sa však uistiť, že dokážete držať krok s tekutinami. Ak máte teplotu vyššiu ako 38 stupňov a zvraciate, bolo by vhodné navštíviť lekára.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.