4 nádherné hrady, ktoré slúžili ako podklad a inšpirácia pre tie z rozprávok. Uznajte, nevyzerajú priam čarovne?

3776

Na svete je veľké množstvo nádherných krajín, kde človek môže navštíviť úchvatnú prírodu a jej krásy v podobe hôr, vodopádov, morí a oceánov, dychvyrážajúce mestá s množstvom ulíc, galérií, múzeí i ďalších fascinujúcich pamiatok. Nesmieme však zabúdať ani na hrady a zámky, ktoré nielenže dýchajú históriou a ukrývajú mnohé tajomstvá, ale sú priam rozprávkovo krásne. Také čarovné, že by človek od nich nevedel odtrhnúť zrak. Preto sa nikto nemôže čudovať, že boli skutočnou inšpiráciou pre známe rozprávky. My vám ich teraz predstavíme, aby ste sa i vy presvedčili o tom, že sú to naozaj ony. Veríme, že vám prídu rovnako fascinujúce ako nám. Až natoľko, že sa ich možno sami rozhodnete navštíviť. 

Alcazar de Segovia v Španielsku

The Alcazar de Segovia Medieval Castle in Spain
Photo od Jo Kassis na Pexels
alcazar de segovia, segovia, medieval castle
Photo od rperucho na Pixabay

Rozprávka: Snehulienka a sedem trpaslíkov 

Tento hrad patrí medzi najvýznamnejšie v celej krajine. Vďaka svojmu romantickému vzhľadu, pre ktorý je typická spleť sedlových striech, vežičiek a cimburí, pôsobí naozaj ako z rozprávky. Preto niet divu, že sa v jednej naozaj ocitol. A rovnako sa nikto nemôže čudovať, že sa dostal aj na logo Walta Disneyho. 

Druhá hranatá veža tohto zámku Torre de Juan II. slúžila ako väzenie. Interiér hradu ukrýva gotickú kráľovskú sálu i komnatu borovicových šišiek. 

Hrad Chillon vo Švajčiarsku

a castle sitting on top of a lake surrounded by mountains
Photo od Ivan na Unsplash
View of Lake Geneva and Chillon Castle in Switzerland
Photo od Anna Danilina na Pexels

Rozprávka: Malá morská víla

Nachádza sa v jednom z najkrajších prírodných prostredí – na brehu Ženevského jazera priamo na úpätí Álp. Každoročne ho chodí obdivovať veľké množstvo turistov. Je naozaj krásny a aj keď sa možno čudujete, ako sa mohol objaviť v rozprávke Malá morská víla, ktorá sa odohráva pod vodou, je to celkom jednoduché – hrad z rozprávky je len napodobenina. Hrad Chillon poslúžil ako veľmi dobrá inšpirácia pre podmorské obydlie kráľa morí. 

Notre Dame v Paríži

brown and gray concrete building
Photo od Sebastien na Unsplash
Notre Dame De Paris during daytime
Photo od Marcel Strauß na Unsplash

Rozprávka: Zvonár u Matky Božej 

Aj napriek nedávnemu požiaru, ktorý zničil značnú časť tejto nádhernej pamiatky, stále je, rovnako tak ako i bola, jednou z najnavštevovanejších pamiatok Francúzska. Film sa natáčal predovšetkým v jej okolí, no bola jeho neodmysliteľnou súčasťou, to sa nedá poprieť. Občas sa tam vyskytnú i detailné zábery monumentálnej stredovekej katolíckej katedrály. 

Zámok Neuschwanstein v Nemecku

white castle on top of the mountain surrounded with trees
Photo od Victor Malyushev na Unsplash
Photography of White Castle
Photo od Lum3n na Pexels

Rozprávka: Popoluška

Zámok Neuschwanstein patrí k najnavštevovanejším historickým pamiatkam v Nemecku. Prvým majiteľom zámku bol kráľ Ľudovít II., ktorého prezývali „rozprávkový kráľ“. Ten bol posadnutý zbieraním rôznych rozprávok a miloval všetko, čo sa týkalo tohto fantazijného sveta. Preto aj zámok mal byť podľa jeho predstáv stelesnením rozprávkovej budovy, v ktorej by sa mohli odohrávať jeho obľúbené pútavé príbehy.

Svojou prenikavou krásou očaril aj samotného Walta Disneyho, ktorý sa ho rozhodol použiť ako predlohu hradu v rozprávke Popoluška.

A myslíme si, že urobil dobre. Aký názor máte na to vy? Vybrali by ste iné hrady, alebo ktoré sa vám zdajú byť rovnako rozprávkovo krásne? Dajte nám vedieť v komentári. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre