Miesto plné hrôzy – psychiatricky ústav Willowbrook a jeho žalostné podmienky žitia 

916

Prvé psychiatrické ústavy a praktiky v nich zavedené privádzajú človeka do stavu ozajstného strachu a hrôzy. Verte, či nie, rozhodne by ste sa v ňom nechceli ocitnúť a keby ste mali na výber s veľkou pravdepodobnosťou by ste si radšej zvolili smrť. Willowbrook bol ústav pre mentálne postihnuté deti a dospelých, ktorý fungoval neuveriteľných 40 rokov! No podmienky v ňom boli viac než žalostné (napokon v pokračovaní nášho článku to budete môcť sami posúdiť). 

Našťastie sa do sveta dostalo svedectvo jedného z pacientov – Geralda Riveru a vo veľkej miery k uzavretiu ústavu prispeli aj slová Roberta Kennedyho. 

Screenshot 20240123 083538
Zdroj: wikimedia common

Postupné odkrývanie hrôz v podobe tamojších praktík viedlo k zdeseniu spoločnosti. Bolo priam neuveriteľné, čo sa za tými múrmi legálne dialo – ľudia boli zámerne nakazení infekčným ochorením alebo figurovali ako subjekty k testovaniu nových liečiv. Našťastie alebo nanešťastie (vzhľadom k tomu ako dlho to celé trvalo) bol Willowbrook v roku 1987 oficiálne zatvorený. 

Vo Willowbrooku Dr. Saul Krugman zámerne infikoval pacientov hepatitídou

staff members didn and 39 t have to undergo background checks which led to rampant abuse photo u3
Zdroj: ranker.com

Možno bol cieľ doktora šľachetný, no jeho prevedenie katastrofálne. V snahe nájsť vhodnú a účinnú liečbu svojich pacientov zámerne infikoval vírusom hepatitídy (nakazil ich prostredníctvom jedla bez toho, aby o tom čo i len tušili). Nepýtal si žiadne povolenie ani od samotných pacientov (v prípade detí rodičov či zákonných zástupcov). 

Napriek jeho opovrhnutiahodnej práce sa mu v roku 1972 dostalo pocty – bol zvolený za prezidenta Americkej pediatrickej spoločnosti.  

Zlé podmienky, v ktorých pacienti museli žiť

at willowbrook dr saul krugman purposely infected patients with hepatitis in order to test photo u2
Zdroj: ranker.com

Willowbrook bol totiž miestom pôvodne navrhnutým pre 4000 pacientov – kapacita sa však zaplnila prirýchlo. Razom ich počet dosiahol 6 tisíc ľudí, ktorí sa tlačili v stiesnených priestoroch. Postele mali umiestnené len niekoľko centimetrov od seba, trpeli nedostatkom toaletných potrieb a všade bola špina. Takisto bol nedostatok jedla alebo personálu, a tak pacienti hladovali. 

Willowbrook nebol podrobený žiadnym previerkam, čo viedlo k nekontrolovateľnému zneužívaniu zo strany zamestnancov

patients were kept in cramped unhygienic conditions photo u4
Zdroj: ranker.com

Dnes ľudia, ktorí chcú pracovať s ľuďmi či deťmi na podobných miestach musia mať patričné vzdelanie, bez ktorého by do práce nemohli byť prijatí. Kedysi sa nič podobné nevyžadovalo (aspoň nie na post “ošetrovateľa”). Takže tam mohol pracovať prakticky ktokoľvek s akýmikoľvek sklonmi a psychikou. Preto sa často stávalo, že pacienti boli vystavovaní nekontrolovateľnému sexuálnemu, fyzickému a emocionálnemu zneužívaniu zo strany zamestnancov. 

Zbytočné úmrtia pacientov

Veľké množstvo pacientov zomrelo úplne zbytočne, ako následok niečoho, čomu by sa dalo pohodlne predísť – napríklad na epidémiu osýpok, chrípky alebo na nedostatok jedla, veľkú zimu či katastrofálnu hygienu. Nehovoriac o tom, že na každých 70 pacientov boli k dispozícii len dvaja alebo traja zamestnanci. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

2 komentáre

 1. Dobrý deň, vždy som milovala čítať váš web, ale posledné dni obsah článkov prekrýva reklama na Tipos a Tiposbet, nedá sa odstrániť a tým pádom sa nedajú vaše články normálne prečítať. Môžete nám čitateľom dať aspoň možnosť dať x-kom reklamu preč, nech sa dajú vaše články zasa celé čítať? Ďakujem, s pozdravom Jana H.

  • Dobrý deň,

   Ďakujeme, za spätnú väzbu. Bohužiaľ zobrazenie reklamy ovplyvňuje priamo Google.
   Viete nám ale prosím poslať screenshot (snímku obrazovky) na redakcia(zavinac)2sessions.sk, ako sa vám reklama zobrazuje ?
   Skúsime to vyriešiť.

   Ďakujeme

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.