Neslávne známy príbeh o posvätných husiach a ich čine na záchranu Rimanov 

1087

Príbeh Campidogliových husí je jednou z najznámejších legiend v dejinách Ríma. Medzi siedmimi kopcami Ríma bolo Campidoglio vždy srdcom a dušou hlavného mesta. Je to najkratší a najmenší kopec Ríma a odohrávala sa na ňom väčšina politických a náboženských aktivít Rímskej ríše. A taktiež je to miesto príbehu o husiach, ktoré zachránili Rimanov pred útokom Galov.

Zdroj: unsplash

Galské obliehanie v roku 390 pred Kr. 

V roku 390 pred Kristom utrpeli Rimania obrovskú porážku od Galov na rieke Allia, malom prítoku Tiberu. Bolo 18. júla a nepriatelia postupovali tri dni, pripravení vstúpiť do mesta Rím. Začali podnikať nájazdy na mesto. Nepodarilo sa im však dobyť Campidoglio, pretože Rimania neprestávali bojovať a odrážať ich útoky.

Campidogliov zásah husí

Na kopci Campidoglio stál chrám Giunone Moneta. V oplotenom areáli chrámu sa preháňali sväté husi. Rimania, ktorí boli celé týždne obkľúčení, boli skutočne v pokušení tieto husí zabiť, aby sa mohli nasýtiť a nabrať potrebnú energiu na boj. Ale neodvážili sa zabíjať sväté zvieratá, pretože sa báli pomsty bohyne Giunone. A práve toto múdre rozhodnutie ich zachránilo pred úplnou porážkou. Podľa legendy sa Galovia rozhodli zaútočiť skrz nočný nájazd, ale husi Campidoglio začali tak hlasno gágať a mávať krídlami, že zobudili bývalého konzula Marca Manlia, ktorý zalarmoval vojakov. Nepretržité zvuky husí zobudili ostatných členov armády, ktorí pribehli Marcovi Manliovi na pomoc.

Zdroj: unsplash

Nakoniec epidémia zasiahla Galov, ktorí sa rozhodli podpísať prímerie s Rimanmi, ktorí boli dovtedy trápení hladom. Podľa dohody by Galovia opustili mesto výmenou za tisíc libier zlata. Galovia však na ukoristenie väčšieho množstva zlata, ako bolo potrebné použili zmanipulovanú váhu. Tento krok neveštil nič dobré pre Marca Furia Camilla, ktorý odmietol zaplatiť dohodnutú sumu a rozhodol sa namiesto toho s Galmi bojovať. 

Útes Tarpea

Zdroj: wikimedia common

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre