Ako vyzerala hygiena a návyky ľudí v čase viktoriánskej éry? Niektoré oblasti vás možno milo prekvapia.

4825

Je pomerne bežnou praxou, že keď chytíte do ruky knihu, dej ktorej sa odohráva počas viktoriánskej éry alebo si pozriete film či seriál z tohto obdobia, budete si môcť všimnúť romantizovanie a teda prikrášľovanie tohto obdobia. 

Nádherné róby, honosné domy a kombinácia vášne s romantikou je základom toho, čo vyobrazujú. Avšak dokonale tu absentuje ukážka reálií danej doby – čo takto sa zamerať na hygienu ľudí žijúcich v 18. – 19.storočí. 

Ak ste sa teda niekedy zaujímali o to ako to asi prebiehalo v kúpeľniach žien žijúcich vo viktoriánskej dobe, my vám ponúkame jemný náhľad pre vytvorenie aspoň čiastočnej predstavy. 

Oblečenie si bielili močom

white textile on brown wooden table
Photo od Maite Oñate na Unsplash

Čo sa týka bielizne často okrem mydla používali aj rôzne iné prípravky, ktoré slúžili k odstráneniu aj tých najhorších škvŕn. Napríklad na mastné a olejové škvrny používali bielu kriedu, zatiaľ čo petrolej dokázal odstrániť škvrny od trávy alebo prekvapivo aj škvrny od krvi.

Mlieko bolo obľúbeným čistiacim prostriedkom na odstraňovanie škvŕn od moču a tiež dokázalo zbaviť bielizeň nepríjemného zápachu. Na bielenie  používali moč, práve kvôli obsahu amoniaku. 

Domácu zubnú pastu vyrábali zo sépie

they made homemade toothpaste out of cuttlefish photo u3
Zdroj: wikimedia common

Samozrejme, stredná alebo vyššia vrstva si mohla dovoliť kúpiť zubnú kefku a spolu s ňou i zubnú pastu. Horšie to bolo v prípade „obyčajných“ ľudí a teda nižšej robotníckej triedy, ktorých predstavitelia boli odkázaní na výrobu vlastnej domácej pasty. A tak v snahe improvizácie využívali sadze, kriedu ale aj sépiu. 

Bežné kefky, ktoré si zámožný človek mohol zadovážiť mali zvyčajne drsné štetiny a drevené rukoväte. Potom tu ale boli i ľudia, ktorí si nemohli dovoliť výdavky nazvyš, už vôbec nie na zubnú kefku, a tak používali zeler, ktorý považovali za dostatočne abrazívny na čistenie zubov. Čo ale bolo horšie – nedostatok špecializovaných stomatológov, ich úlohu častokrát preberal miestny holič alebo kováč. 

Existovali príručky s návodom na kúpanie 

bathtub with water and flowers
Photo od Hanna Postova na Unsplash

Obsahovali mnohé naozaj užitočné rady, napríklad aj to, že by sa ľudia nemali kúpať hneď po jedle, ale počkať aspoň štyri hodiny. Takisto ich varovali, aby si na cudzích neznámych miestach neumývali tvár, ak predtým nebola voda vyčistená amoniakom alebo aspoň alkoholom. Tiež sa tu nachádzal jeden zaujímavý postup ako prevencia vrások – umyť si tvár najskôr horúcou a následne ľadovou vodou. 

Ocot a vajcia boli vrcholom v starostlivosti o vlasy

vinegar and eggs were the cutting edge of hair care photo u2
Zdroj: wikimedia common

Ženy žijúce vo viktoriánskej ére lipli na krásnych dlhých vlasoch, ktoré si mohli nechávať upraviť do rôznych zložitých, no krásnych účesov. Šampón ako taký, ale v tej dobe ešte neexistoval, preto ženy mohli použiť rozbité vajce, ktoré následne vymyli džbánom vody alebo použili ocot zriedený vodou. 

Za úplne bežný sa tiež považoval rozmarín, čierny čaj ale aj rum, trochu škoda nie? 

Ženy používali obväzy ako vložky pri menštruácii

Napriek mnohým nedostatkom v oblasti hygieny sa viktoriánska éra zaslúžila o zavedenie jednorazových vložiek pre ženy s menštruáciou a dokonca koncom 19.storočia bola vynájdená aj skoršia verzia tampónu. 

Ženy však najviac využívali obväzy (tie, ktoré používali vojaci na obväzovanie rán) pretože ich základ bol z dobre savej buničiny. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.