IKEA v roku 2008 vyhlásila, že ženy sú lepšie v skladaní nábytku ako muži – Je to ale naozaj tak? Pozrite si novú štúdiu

984
Ikea
Foto: flcikr

Písal sa rok 2008 a vtedy bola vo vedení švédskeho nábytkového giganta IKEA v Nemecku Petra Hesser, ktorá vo viacerých článkoch v médiach vyhlasovala, že ženy vedia poskladať nábytok efektívnejšie ako muži. Skupine nórskych vedcov to však nedalo a museli na túto tému spraviť skutočnú štúdiu aby sa raz a nadobro ukončil tento spor.

Štúdiu uverejnili v Applied Cognitive Psychology a zameriavali sa v nej na určité zručnosti, ktoré vedú k efektívnejšiemu skladaniu nábytku ako napríklad orientácia v priestore. Tiež sa zamerali na tvrdenie, ktoré Petra podala a to,že “ ženy poskladajú nábytok lepšie, pretože si nechajú čas a preštudujú si pozorne manuál“ .

 

Tak teda testovacia skupina pozostávajúca zo 40 mužov a 40 žien mala za úlohu poskladať kuchýnsky Udden vozík. Polovica mala poskladať stolík bez inštrukcií a iba s obrázkom výsledku . Tá druhá polovica mala k dispozícií manuál ako to urobiť krok po kroku.

Výsledok testu:

 

Pohlavie Čas s manuálom Čas bez manuálu
Muži 22,48 min 24,80 min
Ženy 23,65 min 28,44 min

 

Vychádzajúc z dať je zrejme, že ženám manuál pomohol oveľa viac ako mužom. V končenom dôsledku nešlo o to, či niektoré z pohlaví vie lepšie skladať nábytok ale či schopnosti, ktoré potrebujete k skladaniu nábytku súvisia s pohlavím.

Samozrejme tento výskum nie je základným kameňom určujúcim rozdiel medzi mužmi a ženami, zvlášť pri tak malej vzorke zúčastnených.

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre