7 Zaujímavostí a faktov o švédskom fenoméne – IKEA

4151

Neexistuje snáď človek, ktorý by nepoznal IKEA . Známu švédsku spoločnosť, ktorá obchoduje predovšetkým s nábytkom a preslávila vo svete masové guličky . Sú však veci, ktoré ste o spoločnosti IKEA netušili.

 

1. Jej zakladateľ bol sympatizant nacizmu.

V roku 1943 len 17 ročný Ingvar Kamprad založil spoločnosť IKEA a popritom sa angažoval v “ New Swedish Movement“ antiseministickej skupine, ktorá otvorene podporovala nacistov počas 2.sv vojny . Keď sa táto temná minulosť dostala na verejnosť Kamprad prehlásil, že je to časť jeho života, ktorú horko ľutuje. Ako riaditeľ spoločnosti odstúpil v roku 2013

Ikea
Ingvar Kamprad – zakladateľ švédskej spoločnosti IKEA

 

2. Nábytok IKEA si môžete vyskúšať v každej krajine až na jednu výnimku.

Prelomová príležitosť s ktorou prišla táto švédska spoločnosť bola možnosť si poležať na posteli ak sa vám páči. Existuje však jedna výnimka a tou je Čína. Zo začiatku bola Pekingská IKEA nadšená pretože Číňania skúšali postele jedna radosť . Zašlo to však priďaleko a nezdalo sa, že čínsky ľud by chcel aj reálne niečo kúpiť a tak si v už v čínskych IKEA predajniach matrac nevyskúšate.

Ikea v číne
V čínskom pekingu si matrac už vyskúšať nemôžeme

 

3. Zamestnanci používajú tajné kódy.

Niekedy môžete v IKEA počuť z rozhlasu nezrozumiteľné hlásenia ako napríklad “ Kód 22″, čo znamená preplnené pokladne a všetci zamestnanci, ktorí ovládajú prácu s pokladňou sa musia dostaviť zo svojich pracovísk na miesto dlhých radov . Kód 99 napríklad znamená, že sa po predajni potuluje malé dieťa bez doprovodu a všetci zamestnanci musia zbystriť pozornosť. Ako povedal jeden zo zamestnancov: “ V IKEA je toľko miest kam sa môžu prckovia schovať, že ak by skutočne niektorí z nich chcel, tak by sme ho hľadali večnosť“.

Zaujímalo by ma aký kód slúži pre prípad, že sa po predajni pohybuje opica v bunde.

 

4. IKEA je skratka.

 

Znamená Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd .

Prvé dva slová, ako už tušíte, sú meno zakladateľa. Elmtaryd je farma, kde Kamprad vyrastal a Agunnaryd je mesto v ktorom sa farma nachádzala. Niekedy nie je až tak tažké byť kreatívny však?

 

5. Pracovníci v IKEA sú školení tak aby k ním zákazníci chodili sami od seba.

Určite ste už boli v IKEA a plný nervov ste sa rozčuľovali nad tým, kde do čerta sú všetci zamestnanci. Je to totiž zámer, ktorý však nemá práve logické opodstatnenie . Ako povedal Rob, ktorý v IKEA pracuje : “ Proste nám povedali, že v Škandinávií sa pracuje takto .“

 

6. Predávajú dokonca aj celé domčeky:

V roku 1996 sa spoločnosť spojila so švédskou stavebnou firmou Skanska a vymysleli dostupný model stavania domov. Keď domčeky dokončia sú celkom pekné . K domčeku dostanete dubovú podlahu, doplnky, vykurovanie, 6 tapiet na stenu, 500 dolárovú poukážku do IKEA a 2 hodiny služieb interiérového dizajnéra.

domčeky

domácnosť

 

 

7. Je to charita

Mnoho pobočiek IKEA vlastní INGKA Holding – holadnská spoločnosť, ktorú vlastní INGKA Foundation – charitatívna organizácia. Ak hádate, že je to skôr kvôli peniazom ako kvôli skutončej charite tak máte pravdu. Spoločnosť tak platí oveľa menej na daniach . Keď sa táto skutočnosť prevalila bola IKEA medzinárodne kritizovana . Je však pravda, že odvtedy na svojej charitatívnej činnosti zapracovala a v roku 2014 napríklad darovala na charitatívne účely ce 104 milióna eur alebo vytvorili takéto projekty.

 

zdroje: wikipedia, IKEA, mentalfloss, Today, The Economist

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre