Imunita na „opicu“ z alkoholu – prečo ju niektorí majú a iní nie?

149

Je skutočne fascinujúce, že približne 20 %25 % ľudí sa zdá byť imúnnych voči „opici“. Zatiaľ čo väčšina z nás zažila nepríjemné následky pôžitkárskej noci, zdá sa, že títo šťastlivci vyviazli bez ujmy. Ale prečo je to tak?

Zdroj Andrea Piacquadio

Genetika

Naša genetická výbava hrá významnú úlohu v tom, ako naše telo spracováva alkohol. Variácie v génoch súvisiacich s metabolizmom alkoholu môžu ovplyvniť náchylnosť na opicu. Niektorí ľudia prirodzene produkkujú účinnejšie enzýmy, ktoré rozkladajú alkohol, čo vedie k menšiemu počtu jej príznakov.

Imunitný systém

Nedávny výskum zdôraznil spojenie medzi imunitným systémom a opicou. Vysoké hladiny cytokínov (molekúl imunitného systému) sú spojené so závažnosťou opice. Nerovnováha v metabolizme cytokínov by mohla prispieť k symptómom pociťovaným po nadmernom pití.

Hydratácia

Dehydratácia je častou príčinou. Ľudia, ktorí zostávajú dobre hydratovaní počas konzumácie alkoholu, môžu pociťovať miernejšie príznaky opice. Imunitné reakcie sú ovplyvnené aj úrovňou hydratácie.

Individuálne variácie

Naše telá sú zložité a individuálne reakcie na alkohol sa môžu značne líšiť. Úlohu zohrávajú faktory, ako sú celkové zdravie, funkcia pečene a výber životného štýlu.

Vek

Opica sa vekom zhoršuje. Ako starneme, naše telo je menej odolné voči účinkom alkoholu, vrátane imunitných reakcií.

Pamätajte, že zatiaľ čo niektorí šťastlivci sa môžu nepríjemnému stavu vyhnúť úplne, zodpovedné pitie zostáva pre každého nevyhnutnosťou.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre