Prekvapivé informácie na rozšírenie vašich vedomostí. Začítajte sa a dozviete sa niečo nové.

551

S príchodom nového týždňa určite nie je na škodu dozvedieť sa niekoľko zaujímavých informácií o udalostiach, o ktorých ste zaručene ešte nepočuli. Budete mať tak príležitosť dozvedieť sa niečo nové. Nahliadli sme do mnohých oblastí a teraz dávame takúto možnosť aj vám. Čaká na vás informácia blízka smrti Lincolna, šokujúca správa o postupe potratu v knihe a plno ďalšieho. Smelo sa teda pustite do čítania. 

Pes Abrahama Lincolna bol tiež zavraždený

Zdroj: ranker.com

Verného priateľa Abraháma Lincolna, psa Fida, čakal podobne tragický osud, aký postretol aj jeho majiteľa. Jeho meno znamenalo “vernosť” a skutočne, podľa správ, bol veľmi verným a láskavým psom. Lincoln nikdy neľutoval, že si ho vzal pod svoje ochranné krídla. Bohužiaľ, musel zostať v Springfielde, zatiaľ čo Lincoln aj s rodinou odišiel do Washingtonu. Pravidelne ale o ňom dostával správy a údajne sa mu darilo veľmi dobre. 

Po smrti Abrahama, sa Fido zúčastnil aj jeho pohrebu. Zostal v Springfielde, kde strávil zvyšok svojho života, ktorý netrval oveľa dlhšie ako život jeho pána. Jedného dňa, keď sa sám túlal ulicou narazil na opitého muža, ktorý sa rozzúril a psa dobodal. 

Keď ľudia, ktorí sa o Fida starali našli jeho telo, odniesli ho domov, na miesto, kde bol šťastný, pochovali ho a jeho hrob zasypali kvetmi. 

Chirurgické rukavice boli vynájdené vďaka láske 

person in black jacket with blue gloves
Autor tejto fotografie je Nathan Dumlao

Renomovaný chirurg William Stewart na prelome rokov 1889-1890 požiadal istú firmu, aby pre neho vyrobili tenký pár gumených rukavíc. Dôvod pre ktorý ich chcel začať používal, ale nebola ochrana pacientov, či seba pred infekciou. Chcel len ochrániť jemné ruky svojej lásky pred chemikáliami, ktorým bola ako jeho asistentka na operačnej sále vystavená. 

Rukavice získavali medzi chirurgami veľké uznanie a naberali na popularite, avšak hlavne preto, že chránili kožu – pred poranením alebo znečistením. Až neskôr bola uznaná ich ochrana pred prenosom patogénov nielen počas operácii. 

Vážky sú najnebezpečnejšími lovcami na svete

blue and black dragonfly on brown stick during daytime
Autor tejto fotografie je Les Attridge

Znie to ako veľmi zvláštne a nepravdepodobné tvrdenie, nemyslíte? No pozorovania a štatistiky tvrdia, že vážky majú až 95% úspešnosť v rámci lovu koristi – to z nich robí najúspešnejších lovcov na planéte. Na porovnanie – gepardy majú 58% úspešnosť a levy sú úspešné len v 25% prípadov. 

Čomu môžu vďačiť? Predovšetkým svojim dlhým štíhlym telám, priehľadným krídlam a očiam. Dokážu lietať rýchlosťou až 48 kilometrov za hodinu. Sú nesmierne obratné a pohyblivé a majú veľké zorné pole. 

Benjamin Franklin do svojej knihy zakomponoval aj “návod” na potrat v domácich podmienkach 

Zdroj: ranker.com

Knihy boli v 18. storočí neskutočne drahé, preto sa vydavatelia snažili kombinovať užitočné informácie z viacerých oblastí – matematiku, jazyk, históriu s témami užitočnými do domácnosti. 

Podobným princípom písal svoju knihu aj Benjamin Franklin, ktorý spojil mapu amerických kolónií a históriu národa s informáciami z novej lekárskej príručky – nachádzali sa tu napríklad rady pre ženy ako potlačiť menštruáciu. 

Text tiež obsahoval podrobné pokyny na aplikáciu a použitie bylín, o ktorých je známe, že majú abortívne a antikoncepčné vlastnosti. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre