Inšpirácia pre obľúbenú rozprávku Kráska a zviera. Poznáte príbeh, aký sa za tým skrýva?

2944

Obľúbená rozprávka detí ale i dospelých, či už ste s ňou mali česť v knižnej alebo filmovej podobe, sme presvedčení o tom, že vo vás zanechala len dobrý dojem. Rozprávka Kráska a zviera totiž patrí medzi nezabudnuteľné klasiky. Krásne dievča, ktoré sa chce obetovať, aby tým zachránila svoju rodinu, sa dobrovoľne vydá na zámok, kde panuje Zviera. Postupne sa začnú zbližovať a ona v ňom začne objavovať i to dobré. Vzplanie medzi nimi čistá láska, ktorá zruší kúzlo a zo Zvieraťa sa stane princ. Je to krásne, magické a dychberúce. No čo ak vám povieme, že je to inšpirované skutočnou udalosťou? Verte či nie, príbeh ktorý vám predstavíme, má veľa spoločných čŕt s touto rozprávkou. 

Zdroj: wikimedia common

Pôvodnou autorkou tejto rozprávky je francúzka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, pričom k prvým čitateľom sa dostala v roku 1740. Ako sme už spomínali vyššie, je nepísanou pravdou, že sa inšpirovala skutočným príbehom z minulosti. 

Zdroj: wikimedia common

V roku 1500 sa na španielskom Tenerife narodil muž menom Petrus Gonsalvus, ktorý trpel zriedkavým genetickým ochorením (v tej dobe sa o ňom vôbec nevedelo) nazývaným „hypertrichóza“ alebo „vlkodlačí syndróm“ – prezývka, ktorú získalo podľa typických nezameniteľných príznakov. Petrus bol vo veľmi mladom veku poslaný v železnej klietke ako darček k francúzskemu kráľovi Henrichovi II. Petrus bol totiž považovaný za zdivočelú bytosť, ktorej sa báli a zároveň bola pre nich senzáciou.

Henrich II. však zistil, že Petrus Gonsalvus má pokojnú povahu (vôbec nie je nebezpečný ako si pôvodne mysleli), a tak sa rozhodol, že z neho urobí skutočného gentlemana. Pod jeho dozorom sa Gonsalvus naučil rozprávať, čítať a písať v troch jazykoch, vrátane latinčiny a dokonale ovládal kráľovskú etiketu. Ľudia na kráľovskom dvore si ho začínali vážiť a postupne ho prijímali medzi seba. 

Zdroj: wikimedia common

To žiaľ trvalo iba do chvíle kedy Henrich II. nezomrel a na trón nezasadla jeho manželka, známa Katarína Medicejská. Nevie sa presne, aké boli jej tajné plány, no rozhodla sa, že nájde Petrusovi ženu. Ľudia sa domnievali, že sa tak rozhodla pre vlastnú zábavu alebo zo zvedavosti. Nepochybne veľa ľudí pri pohľade na Petrusa rozmýšľalo, ako by asi vyzerali jeho deti. Vymyslela skvelý plán, v rámci ktorého sa jej naozaj podarilo nájsť vhodnú ženu, ktorá sa tiež zhodou náhod volala Katarína. Manželstvo sa pravdepodobne vydarilo, nakoľko mali spolu sedem detí, pričom štyri z nich zdedili otcovu diagnózu. Takto vznikla skvelá predloha známej rozprávky Kráska a zviera, kde sa už len pridalo viac dramatickosti a sentimentality. 

Poďme si teraz ešte povedať niečo viac o Petrusovej diagnóze – hypertrichóza je ojedinelý zdravotný stav, ktorý vedcov znepokojuje dodnes. Ide o dedičné ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému rastu vlasov na celom tele, s výnimkou dlaní a chodidiel. Najvýraznejší je práve na tvári, ušiach, pleciach. K tomu sa môže pridružiť i deformácia tváre alebo chrupu – čím sa jedinec ešte viac odlišuje od ostatných ľudí.

Ide o dominantné ochorenie, takže je veľká pravdepodobnosť, že sa bude prenášať z pokolenia na pokolenie. Príčinná liečba neexistuje, avšak dnes stačí nadmerné chĺpky odstrániť a zjemniť tak výzor daného človeka. 

Zdroj: flickr.com

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre