Globálne nepriateľstvo: Iracionálna nenávisť voči týmto ľuďom vo svete

307

Vo svete plnom rôznych kultúr, viery a ideológií sa, žiaľ, nezriedka stretávame s prípadmi iracionálnej nenávisti. Od diskriminácie na základe rasy, náboženstva, pohlavia alebo sexuálnej orientácie až po hlboko zakorenené predsudky prameniace z nevedomosti a strachu, prítomnosť iracionálnej nenávisti stále sužuje spoločnosť. Tento článok sa zaoberá rôznymi formami iracionálnej nenávisti, ktoré existujú v dnešnom svete. Aj keď sa radi považujeme za racionálne a inteligentné bytosti, jednoduchým faktom je, že mnohé z našich najväčších terčov hnevu sú v lepšom prípade iracionálne a v horšom úplne smiešne.

Tuční ľudia

Pravdepodobne ste si všimli, že internet nemá rád tučných ľudí. Zadajte do vyhľadávača YouTube slovo „fat person“ a objavíte pokladnicu skrytých videí, ktoré zosmiešňujú ľudí, ktorí sa odvážia vyjsť na verejnosť s plusovým pásom. Okrem toho, že je to neslušné, malo by to byť aj nemožné. Podľa údajov CDC nadváhu sedem z desiatich dospelých Američanov, pričom Spojené kráľovstvo je na tom o niečo lepšie. Na rovinu povedané, všetci sme tak morbídne obézni, že by to mala byť vychudnutá menšina, kto by mal žiť v strachu z nášho posmešného, bruchatého smiechu, ale nenávisť voči tučným ľuďom je taká zakorenená, že dokonca podvedome odsudzujeme obžalovaných na základe ich pásu.

a man holding his stomach with his hands
Autor tejto fotografie je Towfiqu barbhuiya

Cyklisti

Pravdepodobne ste sa už stretli s nenávisťou voči cyklistom. Stačí si do Googlu zadať slová „nenávisť voči cyklistom“ a nájdete jeden článok za druhým o tom, prečo si ľudia, ktorí uprednostňujú dve kolesá, zaslúžia, aby ich rozdrvili na smrť. Stručne povedané, nenávisť voči cyklistom sa takmer rovná nenávisti voči nacistickým vojnovým zločincom – a táto nenávisť má reálne dôsledky. Vezmime si napríklad Angličanku, ktorá zrazila cyklistu a zastavila sa len preto, aby o tom postla triumfálny tweet a potom odišla. Alebo čo chlap, ktorý videl, ako okolo neho prechádza cyklista, a rozhodol sa, že je jeho povinnosťou zastaviť ho a vymlátiť z neho dušu? To by sa dalo trochu pochopiť, keby cyklisti boli zodpovední za všetky dopravné nehody a nie iba za polovicu. Podľa BBCvodiči a cyklisti ako skupina rovnako zodpovední za nehody. Jediný rozdiel je v tom, že človek na bicykli má väčšiu pravdepodobnosť, že skončí mŕtvy.

man and woman riding road bikes at the road near shore
Autor tejto fotografie je Coen van de Broek

Ryšaví ľudia

Britské ryšavky vysmievajú, pľujú na ne a šikanujú ich spôsobom, ktorý by sa považoval za zločin z nenávisti, keby bol zameraný na kohokoľvek iného. Ak vám to znie melodramaticky, mali by ste si pozrieť istý depresívny článok. V podstate je to litánia ľudí, ktorí boli napadnutí, hospitalizovaní alebo dokonca zavraždení za to, že majú ryšavé vlasy – vrátane 23-ročného mladíka, ktorému zlomili čeľusť, a muža, ktorého bezdôvodne dobodali. Aby to bolo dvojnásobne smiešne, nikto si nie je istý, odkiaľ sa berie táto viscerálna nenávisť. Niektorí si myslia, že ide o pozostatky protiirských nálad z 19. storočia.

focused photo of a woman wearing red long-sleeved dress
Autor tejto fotografie je Allef Vinicius

Hipsteri

Samoľúbi, fúzatí a prakticky z nich srší nadradenosť – sú nesympatickí a príliš cool. Majú tiež nepríjemný zvyk obsadzovať staré robotnícke štvrte, zvyšovať ceny a otvárať nové remeselnícke pekárne, ktoré priťahujú ešte viac hipsterov. Avšak, hipsterská migrácia do Detroitu bola za posledných 20 rokov jedinou prospešnou vecou, ktorá sa mestu stala. V Londýne prílev mladých bohatých pozérov zmenil úsek cesty, ktorý bol kedysi známy ako „Vražedná míľa“, na miesto, kde môžete bezpečne vyjsť v noci bez samopalu. Všetci ľudia radi nariekajú nad hipsterskými kaviarňami, cyklistickými obchodmi a podobne, ale položte si túto otázku. Naozaj by ste radšej bývali vedľa chlapa, ktorý si depiluje fúzy, alebo chlapa, ktorý by vás bodol za to, že sa naňho zle pozriete?

man sitting near hibiscus flowers during daytime
Autor tejto fotografie je Seth Doyle

Kresťania

Tak ako každé náboženstvo, aj kresťanstvo má svojich extrémistov a fanatikov. Šokujúce je, že aj kresťania sú skutoční ľudia – a dokážu byť rovnako hlúpi alebo rozumní ako ktokoľvek z nás. Prieskumy neustále ukazujú, že viac ako polovica všetkých amerických katolíkov a bielych protestantov (a 40 % afroamerických protestantov) podporuje, aby sa dvaja chlapi vzali. Alebo potraty? V USA sa katolíci častejšie označujú za „pro-choice“ než „pro-life“. Čo sa týka evolúcie, opäť viac ako 50 percent katolíkov a protestantov hlavného prúdu verí, že Darwin mal pravdu. Inými slovami, kresťania sú rovnako schopní byť pokrokoví ako najzúrivejší uctievači Dawkinsa, napriek tomu, čo by vám mohli tvrdiť ľudia z „nového ateizmu“.

religious concert performed by a band on stage
Autor tejto fotografie je Edward Cisneros

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre