Prečo Island nepotrebuje armádu?

339

Island je skutočne pozoruhodným príkladom mierumilovného národa. Už niekoľko rokov si stabilne drží titul najpokojnejšej krajiny sveta. Pozrime sa na niekoľko zaujímavých faktov o Islande.

Zdroj Yves Alarie

Nemá žiadnu armádu

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré prispievajú k pokojnej reputácii Islandu, je skutočnosť, že nemá stálu armádu. Namiesto toho sa spolieha na civilné vnútroštátne bezpečnostné služby, ako je pobrežná stráž, ktorá hliadkuje v okolitých vodách a vzdušnom priestore Islandu.

Civilné bezpečnostné opatrenia

Islandský prístup k bezpečnosti kladie dôraz na nevojenské riešenia. Zameriava sa skôr na udržanie mieru prostredníctvom diplomacie, spolupráce a civilných agentúr než vojenskej sily.

Index globálneho mieru

Inštitút pre ekonomiku a mier každoročne zostavuje index globálneho mieru. Tento index hodnotí rôzne faktory súvisiace s mierom vrátane úrovne násilia, politickej stability a militarizácie. Island sa neustále umiestňuje na popredných miestach vďaka nízkej kriminalite, nedostatku vojenskej agresie a silnej sociálnej súdržnosti.

Vo svete, kde pretrvávajú konflikty a napätie, slúži Islandský záväzok k mieru ako inšpiratívny príklad pre všetkých.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre