Odvážna misia: Rusko a Čína plánujú vybudovať jadrový reaktor na Mesiaci

132

Rusko a Čína oznámili spoluprácu! O čo ide? Rozhodli sa spolu vybudovať jadrový reaktor na mesiaci!

Úvod do ambicióznej misie

V nedávnom vyhlásení Jurij Borisov, šéf ruské vesmírnej agentúry Roskozmos, oznámil, že Čína a Rusko plánujú vybudovať na Mesiaci jadrový reaktor. Tento projekt má ambíciu byť dokončený do roku 2035 a zaujímavosťou je, že na jeho stavbe sa neplánuje účasť ľudí.

Tento krok nasleduje po spoločnom vyhlásení týchto dvoch veľmocí o zámere pracovať na lunárnej základni, predstavenom pred tromi rokmi.

full moon photography
Autor tejto fotografie je Mike Petrucci

Medzinárodná lunárna výskumná stanica

Plánovaná základňa, nazvaná Medzinárodná lunárna výskumná stanica, bola predmetom diskusií už v roku 2021. Napriek svojmu názvu sa zdá, že nie všetky národy budú mať prístup k tomuto podniku.

Okrem Ruska a Číny vyjadrili záujem o spoluprácu aj krajiny ako Venezuela, Južná Afrika, Azerbajdžan, Pakistan, Bielorusko a Egypt. Naopak, spolupráca s Američanmi je nepravdepodobná kvôli napätým vzťahom.

Energetická výzva na Mesiaci

Jednou z hlavných výziev pre trvalú prítomnosť na Mesiaci je zabezpečenie dostatočného zdroja energie. Solárne panely, ktoré sú efektívne na Zemi alebo pri iných vesmírnych misiách, by na Mesiaci neposkytli potrebnú energiu pre budúce obydlia a základne.

Jadrový reaktor by tak mohol predstavovať ideálne riešenie tohto problému, ako uviedol Borisov v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru TASS.

photo of moon surface
Autor tejto fotografie je NASA

Súťaž vo vesmírnom výskum

Tento projekt nie je jediným zámerom využitia jadrovej energie mimo Zeme. NASA rovnako uvažuje o vyslaní kompaktného jadrového reaktora na Mesiac v rámci jednej z budúcich misií.

Tento reaktor, vyvíjaný britskými vedcami, by mohol testovať potenciál jadrovej energie v extrémnych podmienkach.

Vytrvalá snaha a neúspechy

Snaha o pristátie na Mesiaci nie je novinkou ani pre Rusko, ani pre Čínu. Posledná ruská misia Luna-25 však skončila neúspechom, keď sonda narazila do povrchu Mesiaca.

Napriek tomu, Rusko sa rozhodlo pokračovať vo svojom lunárnom programe s použitím vlastných technológií. Na druhej strane, Čína si od roku 2013 udržiava ambície v mesiaci, pričom jej posledná misia úspešne priniesla vzorky späť na Zem.

earth, moon, space
Autor tejto fotografie je qimono

Smerom k novým horizontom

Zatiaľ čo Čína plánuje do roku 2030 vyslať na Mesiac svojich taikonautov, Amerika si stále udržiava nádej na návrat ľudí na Mesiac pred týmto termínom. Prvá misia s posádkou je momentálne naplánovaná na rok 2026.

Rozvoj spolupráce medzi Čínou a Ruskom na vytvorení jadrového reaktora na Mesiaci tak predstavuje nielen technologický, ale aj geopolitický posun vo vesmírnom výskume, ktorý môže zásadne ovplyvniť budúcnosť ľudskej prítomnosti mimo Zeme.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre