Japonci a láska k ovociu – jeden melón sa predal za takmer 30 tisíc eur!

1272

Japonsko si svojou nádhernou kultúrou, prírodou a inováciami vydobylo naozaj dobrú reputáciu. Verte, že aj napriek jej “izolovanosti” od západného sveta, je nesmierne prosperujúcou krajinou. A to vo väčšine oblastí. Je veľa vecí, ktoré ľudí priťahujú do Japonska, od chutného a vyhľadávaného sushi až po obľúbené anime. 

Japonska sa ale týka jedna zaujímavá výstrednosť – japonci si totiž dávajú extrémne záležať na ovocí. Je to miesto, kde sa predáva najdrahšie a najluxusnejšie ovocie na svete. Ceny sú naozaj astronomické, no je tu istá garancia, že to skutočne stojí za tú sumu. 

Možno je pre vás ťažké pochopiť, prečo je ovocie v tejto krajine také drahé, no verte, že drina vynaložená na jeho získavanie je enormná, čo sa prirodzene odrazí aj na cene. No človek by mal byť ochotní oceniť kvalitu a priplatiť si za ňu. 

Prvotriedne ovocie sa v Japonsku môže predávať za desiatky tisíc eur

Zdroj: ranker.com

Ceny ovocia v špecializovaných ovocných predajniach sú podstatne vyššie v porovnaní s bežnými obchodmi s potravinami. Napriek tomu je tu dopyt po kvalitnom ovocí vysoký. Avšak aj toto ovocie je len špičkou ľadovca v porovnaní s luxusným a atraktívnym ovocím, s akým sa môžete stretnúť len na špeciálnych aukciách. Jeden melón sa na takejto aukcii predal za neuveriteľných 30 tisíc eur.

Ovocné salóny pripomínajú skôr umelecké galérie ako obchody

Zdroj: flickr

V Japonsku existuje niekoľko exkluzívnych ovocných salónov, najviac sa ich však nachádza v hlavnom meste – v Tokiu. Najpozoruhodnejšia a možno aj najdrahšia je Sembikiya. Ovocie tu predávajú špecializovaní odborníci. Vystavené je v špeciálnych sklenených obaloch, v pozadí hrá jemná hudba a podlahy a steny sú pokryté ušľachtilým drevom a mramorom.

Ovocie býva častým darom 

Zdroj: wikimedia common

Tak ako aj v iných kultúrach, tak aj v Japonsku dodržiavajú tradíciu rozdávania darčekov ľuďom, ale aj organizáciám, aby im prejavili uznanie. Okrem sviatkov si teda dávajú darčeky v podobe ovocia aj v chrámoch alebo pri náboženských rituáloch. Je to niečo, čo nezaberá miesto a zároveň je to vynikajúca alternatíva k iným jedlám či nápojom. 

Ovocie predávané v ovocných salónoch je ručne zbierané

Zdroj: wikimedia common

Ako sme už niekoľkokrát avizovali, japonci si dávajú na ovocí naozaj záležať. Všetko od púčiku kvetu až po predaj musí byť pod starostlivým dohľadom, aby sa nič nezanedbalo a výsledok bol dokonalý. Preto nepredávajú v salónoch enormne vysoký počet rozmanitých druhov, ale dávajú prednosť kvalite pred kvantitou. Zároveň je dôležité povedať, že každý kus ovocia je ručne zbieraný, pričom sa dbá aj na luxusné podmienky starostlivosti počas pestovania. Skvelým príkladom je cukrový melón, ktorý počas rastu a dozrievania chránia pred výrazne agresívnym slnkom obrovské dáždniky. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre