Jasenovac – chorvátsky koncentračný tábor, ktorý nemeckí nacisti prirovnávali k Danteho peklu

2106

Už na základnej škole sa deti učia o hrôzach nemeckých koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny. Ak napriek snahe nemeckých nacistov zostávajú dobre známe a zdokumentované takmer všetky zverstvá, ktorá sa tam dialo. Avšak koncentračné tábory neboli len v Nemecku, jeden naozaj hrôzostrašný, krutý sa nachádzal aj v chorvátskom meste Jasenovac. Takže nie je pravda, že len Nemci by páchali na ľuďoch zverstvá. Našťastie sa našli ľudia odhodlaní prežiť a podať posolstvo aj o Jasenovaci, aby sa o jeho existencii vedelo. 

Jednou z hlavných informácií týkajúcich sa koncentračných táborov je počet úmrtí, tak v tomto to bolo okolo 60 tisíc ľudí, ale pokojne ich mohlo byť aj oveľa viac.

Poďme sa postaviť popieračom holokaustu a ukážme si aká desivá bola realita koncentračného táboru Jasenovac. Žalostné podmienky, utrpenie, bolesť a smrť. Toto miesto bolo ešte aj nemeckými dôstojníkmi prirovnávané k Danteho peklu.

Odhaduje sa, že za 4 roky tým táborom prešlo asi 100 tisíc ľudí 

Executed prisoners in Jasenovac 1024x820 1
Zdroj: wikimedia common

Tak ako aj v prípade iných koncentračných táborov je veľmi ťažké určiť presný počet ľudí, ktorí sa tu nachádzal. Každopádne čísla boli až bolestne vysoké a dosahovali desaťtisíce (odhad sa pohybuje medzi 40 – 100 tisíc). 

Kvôli chabej dokumentácii a snahe o zahladenie stôp, nie je možné zistiť presný počet.

Úrady tajili účel koncentračného tábora do poslednej chvíle 

Tábor Jasenovac pozostával z piatich miest zoskupených okolo mesta Jasenovac. Tieto jednotlivé miesta spadali pod kontrolu chorvátskej polície, nazývanej Ustašovci. Nie je žiadnym tajomstvom, že polícia využívala tábor predovšetkým na vyhladzovanie. Čo je ale šokujúce je fakt, že tábor bol podporovaný členmi katolíckeho duchovenstva v snahe dosiahnuť konverziu. 

Tábory sa špecificky zameriavali na Srbov, Židov, Rómov a politických disidentov

Jasenovac Ustašovci edited
Zdroj: wikimedia common

Je pravdou, že inšpiráciou pre vznik Jasenovac boli nemecké koncentračné tábory, avšak tu cieľom neboli ani tak Židia ako Srbi. V podstate bol ale odvedený bez rozdielu každý Róm, antifašista. 

Dozorcovia mali radosť z ubližovania, dokonca organizovali opovrhnutiahodné súťaže

Podmienky v Jasenovaci boli prinajmenšom brutálne. Zlá hygiena viedla k nekontrolovateľnému šíreniu chorôb, väzni spali v neúnosne malých a tmavých priestoroch, na kameni alebo dokonca vonku a nemali prístup ani len k čistej vode. Dozorcovia ich často bili, ponižovali a dokonca medzi sebou súťažili o to, kto ich usmrtí viac. 

Za spáchané krutosti nebol nikto odsúdený

f75d32131800299.619c8d545a1f1
Zdroj: wikimedia common

Očividne sa chorvátska vláda v dostatočnej miere postarala o zakrytie všetkých stôp. Mocní muži politiky využili svoje práva a väčšina faktov sa zamietla pod koberec, akoby sa vôbec nič vážne nestalo. Jasenovac bol zničený a s ním aj veľké množstvo dôkazných stôp. 

Našťastie existoval súbor fotografií nasnímaných v Jasenovaci medzi rokmi 1945 a 1947, ktoré poskytovali potrebné dôkazy o hrôzach, ktoré tam ľudia museli prežiť. História si tak bude pamätať koľko ľudí tam zbytočne prišlo o život.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.